Anodowanie aluminium PA6 - problem

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Tonnrud
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 20:14
Lokalizacja: Poznan

Anodowanie aluminium PA6 - problem

#1

Post napisał: Tonnrud » 11 maja 2010, 18:21

Witam

Od jakiegos czasu produkuje male detale z aluminium PA6 ktore pozniej anoduje na rozne kolorki .
Ostatnio zrobilem wieksza partie detali i wystapil problem - nie da sie go anodowac - wystepuja dosc duze wzery i naloty na detalach .
Przy dochodzeniu gdzie jest blad okazlo sie iz aluminium PA6 zanurzone w kwasie w celu wytrawienia zaczyna sie gotowac i powstaja wzery .

Stad i moje pytanie - czy faktycznie aluminium PA6 nie nadaje sie do anodowania ( jak mi powiedzial sprzedawca ) mimo tego ze dotad wychodzilo bardzo ladnie czy ktos mnie robi w balona ?

Zna ktos jakies ewentualnie normy obowiazujace gdzie napisane by bylo czy jest to aluminium do anodowania czy nie

Z gory dziekuje za odpowiedz



Tagi:


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#2

Post napisał: numerek » 11 maja 2010, 20:59

nic mi nie wiadomo aby były problemy z PA6
opisz może proces?
ciekawi mnie ten kwas co to w nim trawisz ?
czy nie chodzi o "rozjaśnianie/dekapowanie" bo nie bardzo rozumiem "trawienie w kwasie"

jesli proces poprawny to może stop nie taki jak na fakturze ?

ja mam co rusz taki problem ale z nierdzewką - hurtownie jak widzą moje zamówienie to dostają palpitacji :) :)
każda partia jest sprawdzana na spektometrze


ciechan222
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:27
Lokalizacja: lubelskie / Puławy

#3

Post napisał: ciechan222 » 11 maja 2010, 21:30

aluminium PA6 bardzo dobrze się anoduje, nie ma z nim żadnych problemów.

może zamiast tego materiału sprzedawca wcisnął Ci jakiś stop aluminium z czymś innym, np. cynkiem skoro się to w kwasie pieni ? a jeśli faktycznie to ZnAl to są problemy z jego anodowaniem.

i tak jak pytał numerek, co to za kwas w którym "trawisz" ? azotowy? solny? czy może jakaś mieszanina?
wykonuję:
- srebrzenie
- niklowanie
- cynkowanie
- kadmowanie
- miedziowanie
- fosforanowanie
- oksydowanie
- chromowanie techniczne i dekoracyjne
- anodowanie aluminium (w tym barwne i twarde)

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#4

Post napisał: maz » 11 maja 2010, 21:56

Moze ma gosc parametry dobrane do innego stopu.
Raz dalem do anodowania stop pa9 do goscia, ktory anodowal w wiekszosci pa11, zepsul mi detale mimo,ze jego pa11 wychodzilo super. Ten sam stop dalem do innej firmy i wyszlo wysmienicie. Mysle, ze to kwestia doswiadczenia.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#5

Post napisał: Mariuszczs » 11 maja 2010, 22:13

weź kawałek aluminium z poprzedniej dostawy ( tej dobrej ) i zobacz co się dzieje


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anodowanie aluminium PA6 - problem

#6

Post napisał: CFA » 11 maja 2010, 22:48

Tonnrud pisze:Zna ktos jakies ewentualnie normy obowiazujace gdzie napisane by bylo czy jest to aluminium do anodowania czy nie
Nie ma specjalnych norm. Po prostu z istoty procesu wynika, że im większa ilość i różnorodność dodatków stopowych tym dla procesu anodowania gorzej. Stąd lepiej anodują się gatunki PA38, PA4, PA11 - a już PA6 ze względu na dużą ilość dodatków nie jest specjalnie polecanym gatunkiem do tego procesu. Anodować się oczywiście da - pewnie to kwestia odpowiedniej technologii i podejścia w galwanizerni - ale niestety na tej "chemii" się nie znam - mogę tylko napisać jak ja to widzę jako klient. A ja w praktyce widzę pewne różnice w efekcie końcowym: gatunki polecane dają po anodowaniu strukturę, która "gubi" wszelkie defekty powierzchniowe (tzn drobne ryski, zatarcia itp), a PA6 wygląda po tym procesie jak pokryte bezbarwnym lakierem i uwidacznia wszystkie wcześniejsze wady powierzchni.


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: margor » 11 maja 2010, 23:06

A ja tak czytam i widzę że żyję w niewiedzy kompletnej. Do tej pory oddawałem detale do jednej anodowni i te z PA4 lub PA11 wychodziły bardzo ładnie. Natomiast elementy z PA6 były niby czarne, ale wyglądały jakby miały na sobie sadzę oraz powłoka ta dość łatwo zmywała się ( no może nie po pierwszym myciu). Tak więc rozumiem, że PA6 można pokryć ładną powłoką - czy tak?


areg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2009, 23:23
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: areg » 17 maja 2010, 08:54

Witajcie,

czy możecie podać namiary na sprawdzone zakłady anodujące alu na czarno?

Dzięki i Pozdrawiam


philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Anodowanie aluminium PA6 - problem

#9

Post napisał: philips221 » 23 wrz 2012, 17:06

Nawet w tabelach przydatnosci poszczegolnych stopow jst napisane obok
PA6 (2017,2007) "nie zalecane".Mi elementy z PA6 wychodzą beznadziejnie,kolor jest bardzo łatwo scieralny,wystarczy przejechac swierzo zaanodowanym elementem po kartce papieru i zostaje ślad.Odcienie na które daje sie ten stop barwic też są fatalne - głęboka czerń nie do osiagniecia-przynajmniej dla mnie,w moich warunkach sprzętowych.Tak samo inne kolory,po prostu nie nadaje sie...Za to PA38 choc cieższe w obróbce barwi sie doskonale,daje piękną głęboką czerń, czerwień itd, i jak nic sie nie spierniczy w trakcie procesu to za kazdym razem daje sie powtarzac kolor -odcień w 100%.Powierzchnia ma charakterystyczną strukturę .Pa 45 to bardzo dobry kompromis -obrabia sie tak łatwo jak Pa6 a barwi sie tak łatwo jak PA 38,ale niestety jest ciezkie do dostania


wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: wladca-swiata » 23 wrz 2012, 20:13

A gdzie kupujesz aluminium? Jak znam życie PA6 masz na fakturze, a w magazynie PA38 i ten pierwszy raz naprawdę dostałeś PA6 dlatego zaczęły się problemy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”