Strona 1 z 5

Wiercenie długich otworów.

: 29 kwie 2010, 14:03
autor: Mrozik
Witam, do jednego z uczelnianych projektów mam do zrobienia taki oto element.
Problemem są da otwory średnicy10mm i 6,35mm
W zasadzie 10 może być "z wiertła" natomiast to 6,35 mam rozwiertak. Problemem jest długość otworów, nawet jeśli robić by je z dwóch stron to nadal potrzebne jest dość długie wiertło.

Podkreślam że projekt jest studencki w związku z czym nie mogę wydać 200zł na wiertło.
Ma ktoś pomysły?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

: 29 kwie 2010, 14:42
autor: mike217
Firma WEMAX białystok robi wiertła NWKb czyli przedłużane i na pewno Tobie starczą. nie kosztuja wiele a są naprawde przyzwoitej jakośći.
wpisz w google Wemax narzędzia skrawające.
Pozdrawiam Michał

: 29 kwie 2010, 16:33
autor: skoczek
Witam serdecznie.
Nie wiem czy takie rozwiązanie jest do przełknięcia w projekcie studenckim ale może wiercenie elektroerozyjne wchodzi w rachubę?
Pozdrawiam, skoczek.

: 29 kwie 2010, 18:10
autor: Mrozik
Na szybko zrobiłem przedłużkę do wiertła 6 z pręta alu 12 i całość "zgrzałem" na tokarce.
Bicie wiertła minimalne, samo wiertło było kilka setek poniżej 6 więc po wierceniu wychodzi coś koło 6,1. Rozwiertak pomógł. Niestety do 10 już nie będzie tak różowo bo wiertło musiało by wejść w przedłużkę tylko jakieś 12mm a to za mało imho. Nie napisałem że część ta będzie wykonana z jakiegoś rodzaju plastiku z domieszką włókna szklanego więc elektroerozja odpada. Wpadłem w międzyczasie na pomysł zrobienia otworu gwintowanego z tyłu wiertła i wkręcenia w to pręta. Jak zrobię to dam znać jak wyszło.

: 30 kwie 2010, 08:14
autor: WZÓR
Mrozik pisze:...Wpadłem w międzyczasie na pomysł zrobienia otworu gwintowanego z tyłu wiertła i wkręcenia w to pręta. Jak zrobię to dam znać jak wyszło.
Kiepski pomysł - w wiertle otworu nie wywiercisz ... nic nie mówię już o gwintowaniu. :roll:
Kup sobie wiertło przedłużane marki MODECO lub SARIUS (są tanie) i zaoszczędzisz kupę czasu.
...mówią , że czas to też pieniądz... :neutral:

: 30 kwie 2010, 23:02
autor: Mrozik
Końcówkę wiertła nawierciłem, nagwintowałem, wkręciłem pręt, podporstowałem, bicie niezauważalne. Problem pojawił się następujący że mi skosu w zetce nie starczy żeby prozedmiot zamocować i wiertłem wejść.

: 01 maja 2010, 12:16
autor: jaoperator
Mrozik pisze:Końcówkę wiertła nawierciłem, nagwintowałem, wkręciłem pręt, podporstowałem, bicie niezauważalne. Problem pojawił się następujący że mi skosu w zetce nie starczy żeby prozedmiot zamocować i wiertłem wejść.
Żeby w wiertle wiercić i gwintować się dało :shock: To jakaś masakra
Jak i z czego robi się teraz wiertła ?

: 01 maja 2010, 12:52
autor: Mrozik
Sądze że wiertła po prostu nie są hartowane w całości lub mają odpuszczany chwyt. To było by logiczne aby zapobiegać pękaniu wierteł.

: 01 maja 2010, 15:09
autor: Mariuszczs
są różne wiertła - kiedyś ze względu na obniżenie kosztów materiału najczęściej się zgrzewało tarciowo lichą część chwytową z jakościową częścią roboczą
nie spotkałem się z wiertłem u siebie żeby część chytowa była twarda - zawsze po solidnym dokręceniu uchwytu robią się odciski na wiertle
sądze że dodatkowo jeśli wiertła z chwytem walcowym były by twarde to szybko by wykańczały uchwyty i łatwo by się ślizgały

: 01 maja 2010, 20:52
autor: WZÓR
Mariuszczs pisze:...sądze że dodatkowo jeśli wiertła z chwytem walcowym były by twarde to szybko by wykańczały uchwyty i łatwo by się ślizgały
...dlatego wymyślono chwyt walcowy z płaską i uchwyt Weldona ( mowa jest o wiertłach VHM).