Barwienie stali i Anodowanie aluminium.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Pablo666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2010, 17:20
Lokalizacja: skierniewice

Barwienie stali i Anodowanie aluminium.

#1

Post napisał: Pablo666 » 12 mar 2010, 17:54

Witam.

Jestem po lekturze S.Sękowskiego-Galwanotechnika. Lecz mam jeszcze parę pytań na które książka mi nie odpowie.

Na samym początku zacznę od barwienia stali:
Zastanawiam się czym podgrzać roztwór do 140 stopni, a następnie utrzymać tą temp. i moczyć przedmiot w nim. Piekarnik odpada na samym wstępie.. Kuchenka gazowa.? Może jakiś palnik.. Tylko czy dzięki temu otrzymam temp. 140 stopni.? Jeżeli już nagrzeje to do tej temperatury czy roztwór nie zacznie się buzować.? Jest silnie żrący i jeżeli coś wyleci to może być szkoda w domu ;| I ostatnie pytanie. Może ktoś jest w stanie okreslić koszta zakupu 400g Wodorotlenku Sodu i 600g Azotynu Sodu.?


Następnie, czy jest może hojny i uczciwy forumowicz który zajmuje się anodowaniem aluminium i czernieniem stali.?
Mam parę drobnych części do takich zabiegów. Za darmo bądź za oplata byłby w stanie wykonać ten zabieg.?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.



Tagi:


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#2

Post napisał: Leszek_Z » 12 mar 2010, 18:03

Tu masz gotowa mieszankę do oksydowania stali. http://www.allegro.pl/item947322740_oks ... i_1kg.html
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..


Autor tematu
Pablo666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2010, 17:20
Lokalizacja: skierniewice

#3

Post napisał: Pablo666 » 12 mar 2010, 18:15

Leszek_Z pisze:Tu masz gotowa mieszankę do oksydowania stali. http://www.allegro.pl/item947322740_oks ... i_1kg.html


I dzieki temu preparatowi uzyskam niby czarny kolor.??

I bardzo prosze o odpowiedzenie na moje pytania. Ewentualnie jakies osoby ktore maja propozycje prosze o kontakt ;)


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#4

Post napisał: Leszek_Z » 12 mar 2010, 18:21

Na 99% jestem pewny ze jest to mieszanka wodorotlenku sodu i azotanu,bądź azotynu sodu.Jeżeli tak to powinieneś uzyskać ładna czarna oksydę na stali.Zresztą skontaktuj się ze sprzedawca i rozwiej wątpliwości
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..


Autor tematu
Pablo666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2010, 17:20
Lokalizacja: skierniewice

#5

Post napisał: Pablo666 » 13 mar 2010, 13:54

Ok. Dzieki za informacje. Jak bede mial zamiar zabawy w czernienie napisze do goscia.

A moze ktos robi sam takie rzeczy na wlasna reke.? Badz ma namiary na porzadne firmy ktore oferuja te uslugi w ludzkich cenach :)) ?


ciechan222
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:27
Lokalizacja: lubelskie / Puławy

Re: Barwienie stali i Anodowanie aluminium.

#6

Post napisał: ciechan222 » 13 mar 2010, 21:50

Pablo666 pisze:Witam.

Na samym początku zacznę od barwienia stali:
Zastanawiam się czym podgrzać roztwór do 140 stopni, a następnie utrzymać tą temp. i moczyć przedmiot w nim. Piekarnik odpada na samym wstępie.. Kuchenka gazowa.? Może jakiś palnik.. Tylko czy dzięki temu otrzymam temp. 140 stopni.? Jeżeli już nagrzeje to do tej temperatury czy roztwór nie zacznie się buzować.? Jest silnie żrący i jeżeli coś wyleci to może być szkoda w domu ;| I ostatnie pytanie. Może ktoś jest w stanie okreslić koszta zakupu 400g Wodorotlenku Sodu i 600g Azotynu Sodu.?
jeśli w skład wchodzi azotyn sodu to nie polecam wykonywania samemu procesu czernienia w domu - powstają wtedy bardzo toksyczne opary.

ja sprawdzałem ten preparat: http://www.allegro.pl/item949804760_cze ... ratis.html

działa, kolor wychodzi intensywnie czarny - po tym wnioskuję ze musi być w jego składzie azotyn, kąpiel na samym wodorotlenku i azotanie nie daje pewności uzyskania głębokiej czerni.

nie mylcie azotynu z azotanem - to nie to samo
azotyn sodu - NaNO2
azotan sodu - NaNO3

co do ogrzania kąpieli do 140 stopni to trzeba to zrobić tak żeby cała kąpiel miała taką temperaturę, najlepiej grzanie od dna gdyż powoduje to że kąpiel się samoczynnie miesza, najlepsze jest grzanie elektryczne, najbardziej stabilne. użycie jakiejkolwiek łaźni odpada, nie uzyskasz takiej temperatury, grzanie gazowe nie jest odpowiednie gdyż możesz miejscowo przegrzać kąpiel.

co do pytania o barwienie aluminium, niestety ale nie mam niebieskiego barwnika i nie jestem w stanie tego wykonać (tylko kolor oliwkowy, czerwony i czarny) co do barwienia stali, jak najbardziej.

zapraszam na PW
wykonuję:
- srebrzenie
- niklowanie
- cynkowanie
- kadmowanie
- miedziowanie
- fosforanowanie
- oksydowanie
- chromowanie techniczne i dekoracyjne
- anodowanie aluminium (w tym barwne i twarde)

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: M 52 » 14 mar 2010, 11:00

Wygogluj sobie oksydowanie na bron.iweb.pl. Są usługodawcy i znajdziesz opisy samodzielnego wykonania oksydowania.
http://gregers.republika.pl/polish.html
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


Vobis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2010, 03:36
Lokalizacja: Łódz

#8

Post napisał: Vobis » 12 gru 2010, 00:33

Do kosza
Vobis

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”