Witam,
Mam problem przy odcinaniu materiału na automacie tokarskim.
Obrabiany materiał to stal nierdzewna 1.4301 , szerokość płytki do odcinania 2,2mm. Parametry 2000obr/min , posuw 0.03 mm/obr .
Problem dotyczy spęczania materiału ( pręt wkładowy fi 12mm, przecinana średnica fi8,5), nóż jest prawdopodobnie ustawiony w osi ( przy odcinaniu bez przechwytu nie pozostaje "cypelek"). Po odcięciu średnica fi 8,5 rośnie o 0,04-0,06mm co jest niedopuszczalne.
Wcześniej nie miałem tego problemu, może bardziej doświadczeni tokarze coś doradzą ?
Płytka jest ostra (w sensie nowa) to nie podlega dyskusji. Próbowałem obniżać oś do wartości 0,1mm ( ale rezultat był jeszcze gorszy bo powstały "cypelek" odginał nóż). Może materiał jakiś trefny ?!
Za dobrą radę będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Spęczanie materiału przy odcinaniu
-
- ELITA FORUM (min. 1000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 1678
- Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
- Lokalizacja: Wrocław
Re: Spęczanie materiału przy odcinaniu
Skoro automat, to dlaczego nie 1.4305?AdamJ pisze:Witam,
Mam problem przy odcinaniu materiału na automacie tokarskim.
Obrabiany materiał to stal nierdzewna 1.4301
Może materiał jakiś trefny ?!
Może wcześniej taki był, skoro nie było problemu.
-
- Specjalista poziom 2 (min. 300)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 442
- Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
- Lokalizacja: B-ce
Średnica (fi8.5) wzrosła na całej długości jej występowania, czy tylko blisko miejsca odcinania? Jak tak, to może kolega mierzy średnicę z gratem i należy podczas odcinania zrobić fazkę. Płytka skośna, czy prosta?AdamJ pisze:( przy odcinaniu bez przechwytu nie pozostaje "cypelek"). Po odcięciu średnica fi 8,5 rośnie o 0,04-0,06mm co jest niedopuszczalne.
-
- Posty w temacie: 1
Czasem bywa tak ,że dana partia materiału rózni sie od poprzedniej ,chociaz miescci sie w normie przewidzianej dla gatunkunp(dolna-górna granica twardości).Moga się wtedy dziac rózne dziwne reczy( szybsze zuzycie narzedzi rozbija nie ,ciasne otwory ,graty,speczenia ,zarwania. Pryjdzie inna partia materiału i wszystko wróci do normy. Proponuje pokombinować z parametrami skrawania . Wiem ,ze podejscie przy automacie do tego tematu jest oporne.W firmie, gdzie pracuję czasem ,była to jedyna skuteczna metoda, aby wyrobić trefny materiał.
-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 3
- Posty: 3
- Rejestracja: 14 lis 2009, 09:52
- Lokalizacja: Katowice
Spęczenie występuje na około 0,5mm długości, taki nietypowy grat - bardziej spęczenie - regularny dzwon . Płytka jest prosta, może spróbuje ze skośną rzeczywiście. Po odcięciu i przechwycie jest planowanie i zatępienie krawędzi - ale naddatek wynosi 0,1mm , nie mogę pozwolić sobie na planowanie 0,5mm.kaleena pisze:Średnica (fi8.5) wzrosła na całej długości jej występowania, czy tylko blisko miejsca odcinania? Jak tak, to może kolega mierzy średnicę z gratem i należy podczas odcinania zrobić fazkę. Płytka skośna, czy prosta?AdamJ pisze:( przy odcinaniu bez przechwytu nie pozostaje "cypelek"). Po odcięciu średnica fi 8,5 rośnie o 0,04-0,06mm co jest niedopuszczalne.
Dzięki za pomysł z płytką skośną, to może rzeczywiście coś pomóc. Spęczenie może być w kierunku wrzeciona głównego bo detal z tej strony jest obrabiany dość mocno na średnicy wstępnej. Po przechwycie za wiele manewrów nie mogę wykonać bo mam ograniczoną liczbę gniazd.
-
- ELITA FORUM (min. 1000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 1743
- Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
- Lokalizacja: Rybnik
Sprawdzałeś średnicę detalu przed odcięciem ? Moze problem jest w poprzedniej operacji ?
Ewentualnie sprawdź czy przecinak jest ustawiony prostopadle , może obciera bok płytki .
Ewentualnie sprawdź czy przecinak jest ustawiony prostopadle , może obciera bok płytki .
Moj chomik
http://chomikuj.pl/skotisobek
http://chomikuj.pl/skotisobek
-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 3
- Posty: 3
- Rejestracja: 14 lis 2009, 09:52
- Lokalizacja: Katowice
Problem rozwiązany. Wcześniejsza operacja rowkowania bruździła. Po tym jak uszkodziła się oprawka od przecinaka ( wymieniałem przecinak bo w czasie obróbki płytka wyskoczyła i się lekko przytopił ), nóż do rowkowania uciekł 0,9mm od osi!!! ( chyba cały support narzędziowy dostał w du** ). Powodowało to szybkie zużywanie się noża do rowkowania i uciekał wymiar. Dzięki Panowie za pomoc.