Strona 1 z 1
Porównanie parametrów skrawania
: 28 maja 2009, 09:35
autor: nord
Konkretnie prośba o przytoczenie przykładowych prędkości skrawania i posuwów dla w/w metod obróbki-skrawaniem, dla twardego materiału skrawanego( powiedzmy dla żeliwa lub stali hartowanej ) , dla tego samego rodzaju i typu obróbki np. toczenie zgrubne lub frezowanie kształtujące , dla tego samego materiału narzędzia skrawającego np. węglik spiek. lub spiek ceramiczny.
Generalnie zależy mi żeby uwidocznić różnice między tymi obróbkami. Wiem, że w obróbce na sucho są kilkukrotnie większe prędkości skrawania ale potrzebuje to jeszcze udokumentować.
Ps. Żeby nie zakładać nowego tematu czy ostrza pokrywane (PVD, CVD) mają zastosowanie w obróbce z cieczą chłodzącą ? Generalnie jakie materiały ostrza narzedzi są stosowane w obróbce z chłodziwem w porównaniu z obróbką na sucho ?
Pozdrawiam.
: 28 maja 2009, 09:52
autor: yach35
wystarczy wklepać sobie w wyszukiwarkę sandvik katalog tam znajdziesz wszystko
: 28 maja 2009, 10:58
autor: nord
Rozumiem że mam korzystać z tego urządzenia.
Ok ale wciąż nie wiem co wpisać w normie krajowej,nominalnej,gatunku płytki,kąta przystawienia,promienia naroża itd.
Jakie parametry mam wpisać dla obróbki na sucho i z cieczą chłodzącą żeby zobaczyć różnice w prędkości skrawania ?
Prosiłbym także o odpowiedż na PS.

: 28 maja 2009, 12:17
autor: yach35
norma krajowa - np din to norma niemiecka
nominalna- tam wybrać mat
a kąty gatunki płytki są w katalogu trzeba szukać
a i zerknij na rozdział borazon nim np obrabia sie na sucho
: 28 maja 2009, 13:24
autor: rafalxfiles
Jeżeli chodzi o toczenie to miękkie materiały obrabia się z chłodziwem.. a twarde na sucho.. tyle, że miękkie używa się węglików powlekanych PVD, CVD a twarde (na sucho) to diament i jego pochodne.. tak jak kolega wcześniej napisał min. borazon więc nie wiem czy jest tu co porównywać bo to całkiem inne obróbki..
: 28 maja 2009, 17:28
autor: frontside
rafalxfiles pisze:Jeżeli chodzi o toczenie to miękkie materiały obrabia się z chłodziwem.. a twarde na sucho.. tyle, że miękkie używa się węglików powlekanych PVD, CVD a twarde (na sucho) to diament i jego pochodne.. tak jak kolega wcześniej napisał min. borazon więc nie wiem czy jest tu co porównywać bo to całkiem inne obróbki..
Spróbuj kiedyś toczyć na sucho twardą stal (lub jakąkolwiek stal) diamentem.
http://www.lach-diamant.de/English/Lach ... N/home.htm
Przeczytać pod tabelką
: 28 maja 2009, 18:49
autor: jasiu...
rafalxfiles pisze:Jeżeli chodzi o toczenie to miękkie materiały obrabia się z chłodziwem.. a twarde na sucho
No właśnie pierwsze słyszę. A ja czasem nawet na płytkę ceramiczną leję emulsję i taka obróbka wychodzi mi zdecydowanie lepiej, niż wówczas, kiedy wiór się spala, bo czasem spalać się nie może. A czasem miękkie materiały muszę obrabiać na sucho, choćby dlatego, bo detal do obróbki jest wstępnie zmontowany, a jakaś zmontowana część nie toleruje wilgoci. Dziwne sformułowanie, podaj źródło, z którego korzystałeś.
: 30 maja 2009, 19:05
autor: rafalxfiles
Sory.. przyznaje się że czystym diamentem nie obrabiałem ale borazonem tak i to lepiej idzie bez wody.. a źródło z którego korzystałem - centrum produktywności Sandvik Coromant.
: 30 maja 2009, 19:55
autor: jasiu...
Diamentowe płytki są wykorzystywane np. w obróbce aluminium (choćby felg), kiedy chodzi o tzw. nabłyszczenie powierzchni (czoło felgi). Oczywiście leje się na nie wówczas emulsję i to dość ostro. To tylko przykład.