Czernienie aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#21

Post napisał: APY » 03 kwie 2009, 15:15

Witam.
Przy okazji tego wątku pozwolę sobie zapytać,czy jakieś gatunki stopów aluminium lepiej poddają się anodowaniu?
Będę robił dla siebie duży radiator i zależało by mi zeby to była czerń czarna a nie o odcieniu granatowy czy brązowym .
No i dobrze gdyby tak jak w "erze" jeszcze dobrze się obrabiało :grin:
Pozdrawiam



Tagi:


andijker
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 30 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Sosnowiec

#22

Post napisał: andijker » 03 kwie 2009, 15:26

Kol.ARGUS też chyba nie czyta ze zrozumieniem. No chyba, ze uważa,że rozpoczęcie watku od epitetu " jesteś głupi" jest w porządku i tylko uszy schować.Gratuluję właściwej oceny. :roll:

[ Dodano: 2009-04-03, 15:33 ]
Do kol.APY,

na stronie www.anodowanie.of.pl jest zamieszczona tabelka przydatności stopów do określonego typu anodowania.
Pozdrawiam


abel
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2005, 14:08
Lokalizacja: Cz?stochowa

Czernienie stopów aluminium

#23

Post napisał: abel » 04 kwie 2009, 00:08

Jacy mądrale na tym forum!!! "Poraźająca" wiedza, dogłębne opanowanie tematu wyrażające się obrzucaniem inwektywami innych, "wspaniałe" zrozumienie słowa pisanego, jasne i zrozumiałe formułowanie wypowiedzi.
Gdybym był chamem to spytałbym - Jakim cudem k.... skończyliście osiem klas?
Niektórym wydaje się że są genialni i tylko oni potrafią wyszukać anodownię, których faktycznie jest wiele, tylko jest pewne ale...
W wiekszości są to duże zakłady, w których przerób idzie w tony, a jeżeli przyjmują coś mniejszego to przedmiot stanowi cały wsad i cena szybuje w górę. Kto zna proces anodowania to wie dlaczego. Proponuję mądraskom aby wzięli jakiś nieduży radiator i polatali po takich zakładach. Zobaczymy z jakim efektem.
W pobliżu mojej wsi jest wspaniały nowoczesny zakład, w którym eloksaluje sie potężne
profile, w potężnych wannach z użyciem potężnych prądów i włożony mały radiator
odparowałby w sekundę, a nawet gdyby cudem sie udało go wyjąć cały, to akurat w tym
tygodniu leci barwienie na złoto, w przyszłym będzie kolor zielony, a czarny to może
za miesiąc.
A teraz parę słów do największego szczekacza, zwiacego się "andijker". Cytuję jego odkrywcze stwierdzenie: "A aluminium to niby co jest , przecież też nie 100% glinu."
Gratuluję poziomu chemii w twojej szkole i wyniesionej zeń wiedzy. Aluminium
to łacińska nazwa polskiego glinu. Czyli glin = aluminium (100%). Nie trzeba było chodzić
na wagary jak przerabiano tablicę Mendelejewa.
Konstatując twoje inklinacje sejmowe, widzę cię oczami wyobrażni na Wiejskiej. Predyspozycje masz ku temu świetne. Brak wiedzy, bredzenie nie na temat i wyszczekanie na granicy chamstwa.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#24

Post napisał: ARGUS » 04 kwie 2009, 00:39

andijker pisze:Kol.ARGUS też chyba nie czyta ze zrozumieniem. No chyba, ze uważa,że rozpoczęcie watku od epitetu " jesteś głupi" jest w porządku i tylko uszy schować.Gratuluję właściwej oceny.
Nie jest w porzadku
Ale kolego pominąłeś fakt że sam zacząłeś w tym tonie
-za przeproszeniem- wpieprzyłeś politykę w Obróbke metali
a to może wkurzać innych kolegów a nie każdy jest tak poprawny politycznie
Kiedyś madrzejszy od nas powiedział "wiem że nic nie wiem " i na tym tle stwierdzenie że ktoś jest głupi nie powinno razić
Poza tym zauważyłem jedną prawidłowość na forum
Wpada sobie gościu na przykład >andijker<
napisze raptem osiem postów i zaczyna podskakiwać jakby był pepkiem świata
obrażać i politykować bez ładu i składu.
Raz już pytałem ale spytam jeszcze raz
Czy kolega uważa że TYLKO STWIERDZENIE "GŁUPI" jest chamskie ?
W realu kierownik jeździ na koledze to w necie trzeba odreagować ?
Kompleksy z realnego świata do sieci przenosimy ?
A może troszkę więcej czytać a mniej pisać ?
Według mnie to za tego typu polityczne wkrętki powinno się blokować konta
No ale to tylko moje zdanie

Pozdrawiam i życze koledze poprawy samopoczucia w realnym świecie :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#25

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 kwie 2009, 07:46

Rany - ale się narobiło. Panowie ochłońcie trochę!

Po pierwsze wychodzi z nas polskie piekiełko - za szybkie ocenianie bliźnich. Dajmy temu spokój, bo jak wiadomo (nie tylko z sejmu): gdzie dwóch polaków tam trzy opcje polityczne. A w tym wątku nagle zrobiło się tych opcji z 10.

Reasumując:

- anodowanie jest jedynie słuszne, jednakże niestety firmy anodujące nie bardzo chętnie biorą małe ilości (czym się przekonałem niejednokrotnie). Firmy, które nie marudzą, to firmy lakierujące proszkowo - i przy tym zostanę.

- Kret, to nie kret, a wodorotlenek i inne dodatki.

- Galwano-chemia w domu to pomyłka (z tym akurat się zgadzam).

Zamykam posiedzenie sejmu :wink:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


gregers
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2009, 10:59
Lokalizacja: Warszawa

#26

Post napisał: gregers » 04 maja 2009, 20:26

O pardon :)

Galwanotechnika domowa jest wykonalna... piszę z własnego doświadczenia, bo też się zderzyłem z problemem poanodowania (wtedy aluminiowej latarki własnej produkcji) i wszyscy odsyłali mnie do wariatkowa.

Pozdrawiam
www.hexim.pl


HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#27

Post napisał: HAJASZEK » 04 maja 2009, 21:27

To jeszcze ja powiem co wiem..Panowie pojechaliscie po rajtuzach jak trza...
Ja jestem z zawodu zlotnikiem i z natury rzeczy interesuje sie galwanotechnika,dlatego mimo iz temat ucichł jakis czas temu,wezme udzial w tej dyskusji..
Po pierwsze Panowie uzyskanie powłok konwersyjnych na aluminium i jego stopach jest mozliwe ale nie gwarantuje glebokiej czerni a raczej odcienie grafitu.(Co nie znaczy ze pozjadalem wszystkie rozumy i twierdze ze gleboka czern nie wyjdzie na pewno.)
Dodam ze powloka konwersyjna jest powloka uzyskana z bezposredniej reakcji oddziaływania kwasu na material,podczas ktorej na powierzchni metalu utworza sie słupy krysztalów o okreslonej strukturze geometrycznej ,charakteryzujace sie zazwyczaj duza twardoscia i okreslona barwą.Kapieli kwasowych jest na rynku galwanotechnicznym sporo,do rożnych metali choć metoda ta stosowana jest najczesciej na stopach miedzi..
Mozna rownież anodowac dany produkt z aluminium tyle że nie bezposrednio a wymaga to nalozenia podwarstwy innego metalu na aluminium lub jego stop,na ktory to metal mozna w dowolnej konfiguracji nakladac inne metale (lacznie ze zloceniem)lub własnie na tej podwarstwie uzyskać powloke konwersyjna o barwie glębokiej czerni,tyle ze wtedy juz nie mowimy o bezposrednim czernieniu aluminium .
Zabawy z kwasami w domu to faktycznie nieporozumienie ale jak sie człowiek w temat wgryzie,to na dworze czy w warsztacie jest to wykonalne..
Sam wykonuje powoki konwersyjne na mosiadzu i to w sporych ilosciach i daje rade..

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#28

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 maja 2009, 06:55

W ramach "chemii domowej" dałem elementy do polakierowania proszkowego. I już!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#29

Post napisał: HAJASZEK » 05 maja 2009, 11:19

No i fajnie,w takim razie tym oficjalnym akcentem mozna zamknąc temat...Pozdrowienia..


tadgen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2009, 17:24
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

#30

Post napisał: tadgen » 03 lip 2009, 17:26

Hej!

Nasza firma zajmuje się anodowaniem, barwieniem aluminium również i z czarnym kolorem nie byłoby problemu:) zapraszam do poczytania: www.tadgen.pl.

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”