Strona 1 z 1

karbu a kąt przystawienia

: 14 lis 2022, 09:43
autor: Darende
Witam. Wiem, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zjawisko karbu maleje podczas obróbki materiałów, która lubią utwardzać się powierzchniowo, ale czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w łopatologiczny sposób dlaczego tak właśnie jest? Jedynym wytłumaczeniem jakie do tej pory wymyśliłem jest to, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zmniejsza się także grubość wióra.

Re: karbu a kąt przystawienia

: 14 lis 2022, 12:28
autor: RomanJ4
Darende pisze:Jedynym wytłumaczeniem jakie do tej pory wymyśliłem jest to, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zmniejsza się także grubość wióra.

nie zawsze bo rośnie szerokość czynnej krawędzi skrawającej Ia
Obrazek
Darende pisze:Wiem, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zjawisko karbu maleje podczas obróbki materiałów, która lubią utwardzać się powierzchniowo, ale czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w łopatologiczny sposób dlaczego tak właśnie jest? Jedynym wytłumaczeniem jakie do tej pory wymyśliłem jest to, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zmniejsza się także grubość wióra.

Tak prostym językiem: im bardziej ostry zbliżony do 90° kąt niezłagodzony promieniem między sąsiednimi płaszczyznami odsadzenia, tym mocniej działa zjawisko karbu.
Obrazek
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... vJ1tOvQqBB
Obrazek
https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/r ... nieMes.pdf
https://www.kkiem.mech.pg.gda.pl/oacm/r ... iniowe.htm

A im mniejszy kąt przystawienia Kr, tym stricte łagodniejsze przejście między sąsiednimi płaszczyznami odsadzenia, co skutkuje mniejszymi naprężeniami miedzy nimi(unikanie karbu odsadzenia, rys 7) gdyż wypadkowe siły obciążenia działają mniej prostopadle a bardziej osiowo, choć nie zmniejszy ich tak jak promień.
file:///C:/Users/BIURO/Downloads/Gotowala.pdf
Obrazek
Najskuteczniej naprężenia zmniejsza (im większy tym bardziej - file:///C:/Users/BIURO/Downloads/Prognozowanie_trwa%C5%82o%C5%9Bci_zm%C4%99czeniowe.pdf) promień lub podcięcie technologiczne jeśli sąsiednie płaszczyzny maja być prostopadłe jak bez promienia, gdzie przejście od jednej płaszczyzny odsadzenia do drugiej jest łagodniejsze, rozpraszające naprężenia.
https://slideplayer.pl/slide/59320/
Obrazek
Obrazek
https://www.pkm.edu.pl/index.php/waly/308-06000227
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... gCegQIARAo

Tak to pokrótce można by scharakteryzować...