Darende pisze:Jedynym wytłumaczeniem jakie do tej pory wymyśliłem jest to, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zmniejsza się także grubość wióra.
nie zawsze bo rośnie szerokość czynnej krawędzi skrawającej
Ia
Darende pisze:Wiem, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zjawisko karbu maleje podczas obróbki materiałów, która lubią utwardzać się powierzchniowo, ale czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w łopatologiczny sposób dlaczego tak właśnie jest? Jedynym wytłumaczeniem jakie do tej pory wymyśliłem jest to, że przy zmniejszeniu kąta przystawienia zmniejsza się także grubość wióra.
Tak prostym językiem: im bardziej ostry zbliżony do 90° kąt niezłagodzony promieniem między sąsiednimi płaszczyznami odsadzenia, tym mocniej działa zjawisko karbu.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... vJ1tOvQqBB
https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/r ... nieMes.pdf
https://www.kkiem.mech.pg.gda.pl/oacm/r ... iniowe.htm
A im mniejszy kąt przystawienia Kr, tym stricte łagodniejsze przejście między sąsiednimi płaszczyznami odsadzenia, co skutkuje mniejszymi naprężeniami miedzy nimi(unikanie karbu odsadzenia, rys 7) gdyż wypadkowe siły obciążenia działają mniej prostopadle a bardziej osiowo, choć nie zmniejszy ich tak jak promień.
file:///C:/Users/BIURO/Downloads/Gotowala.pdf

Najskuteczniej naprężenia zmniejsza (im większy tym bardziej - file:///C:/Users/BIURO/Downloads/Prognozowanie_trwa%C5%82o%C5%9Bci_zm%C4%99czeniowe.pdf) promień lub podcięcie technologiczne jeśli sąsiednie płaszczyzny maja być prostopadłe jak bez promienia, gdzie przejście od jednej płaszczyzny odsadzenia do drugiej jest łagodniejsze, rozpraszające naprężenia.
https://slideplayer.pl/slide/59320/
https://www.pkm.edu.pl/index.php/waly/308-06000227
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... gCegQIARAo
Tak to pokrótce można by scharakteryzować...