Szczotkowanie aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

Szczotkowanie aluminium

#1

Post napisał: kaleena » 07 sty 2009, 10:14

Chciałbym się dowiedzieć, jaki jest najlepszy gatunek alu do szczotkowania (żeby zostało matowe, bez połysku) i czy są jakieś przystawki (narzędzia) do tokarek CNC. Robiłem próby na manualnej tokarce z użyciem szczotki na wiertarce, ale chyba moje alu było za twarde (gatunek?), bo faktura chropowata była, ale błyszcząca, i wiadomo jak przy ręcznej robocie niejednolita.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 07 sty 2009, 10:24

Wydaje mi się że aluminium będzie z połyskiem zawsze ( wszystko co szczotkowałem nabiera połysku ) ale za to jak coś wypiaskuje to jest matowe. Aluminium małym ciśnienem i bardzo drobnym ścierniwem żeby nie naruszyć wymiarów.

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#3

Post napisał: frezowacze » 07 sty 2009, 11:53

aby alu nie było z połyskiem można np piaskowac drobnym piaskiem alkulkować kulkami szklanymi


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#4

Post napisał: AndrzejJS » 07 sty 2009, 12:41

Witam.
Gotowe detale aluminiowe, po ogradowaniu, oszlifowaniu, szczotkowaniu itp. wkladam na chwile do roztworu sody kaustucznej a ewentualne plamy czy tez szary nalot na powierzchni po domieszkach innych metali usuwam roztworem kwasu azotowego. Otrzymuje jasna, matowa powierzchnie ale niestety troche wrazliwa na brud. Jesli to maja byc jakies przedmioty dekoracyjne to wystarczy je pokryc cieniutko bezbarwnym lakierem celulozowym, bardzo, bardzo rozcienczonym. Zanurza sie je na chwile i nastepnie strzasa nadmiar lakieru, ewentualne krople na krawedziach detalu usuwa sie serwetka papierowa. Czasem trzeba obracac detal przez chwile w powietrzu zeby lakier nie zbieral sie w jednym miejscu.
No ale najlepiej eloksalowac.

Pozdrawiam

AndrzejJS


Autor tematu
kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#5

Post napisał: kaleena » 08 sty 2009, 07:55

Dobra, zostawiamy w spokoju na razie kwestię połysku - chodzi mi o efektywną metodę szczotkowania elementów walcowych (czy gatunek alu ma tutaj duże znaczenie?).


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: Mrozik » 08 sty 2009, 09:54

Na walcach robię tak, że toczę na dużych obrotach z małym posówem a potem w razie potrzeby wykańczam speszialną kostką do wyprowadzania rys na blachach. Gatunek ma znaczenie, te z dużą zawartością krzemu są mniej połyskliwe, durale z kolei połyskują bardziej.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 08 sty 2009, 18:18

A anodowanie aluminium rozwiąże Twój problem?


Autor tematu
kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#8

Post napisał: kaleena » 08 sty 2009, 19:36

WZÓR pisze:A anodowanie aluminium rozwiąże Twój problem?
Niestety musi być to szczotkowanie, chodzi o charakterystyczną fakturę detalu, po tym zabiegu i żeby było to w miarę powtarzalne - klient nasz pan :wink: )


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#9

Post napisał: AndrzejJS » 08 sty 2009, 20:48

Witam!
Czesto mowi sie ,,powierzchnia szczotkowana'' zeby okreslic powierzchnie metalu pokryta drobnymi rysami rownomiernie rozmieszczonymi. Robi sie to przy pomocy szczotek ale nie zawsze. Czesto uzywa sie papieru sciernego o odpowiedniej gradacji (czasem najlepszy rezultat osiaga sie uzywajac scierniwa troche przytepionego) czasem proszku szlifierskiego ktorym okleja sie kawalki filcu i jeszcze wiele innych sposobow.
Wazna rzecza jest smarowanie, zeby uniknac tworzenia sie narostu na koncach drucikow szczotki albo na ostrzach drobinek scierniwa. Narost powoduje chwilowe zmiany geometrii ostrzy i w rezultacie na powierzchni obrabianego detalu pojawiaja sie nieoczekiwanie miejsca matowe i polyskliwe na przemian. Smarowanie zapewnia idealna powtarzalnosc procesu, detale beda identyczne. Do aluminium uzywam denaturatu, loju wolowego (bywa w handlu w postaci walkow w tekturowej rurce pod roznymi nazwami) czasem jakiegos oleju no a do stali to najczesciej olej.
No i na koniec, w razie potrzeby, zostaje trawienie - pow. matowa albo elektropolerowanie - wysoki polysk. Jeszcze eloksalowanie (anodowanie) jest najlepsze bo najtrwalsze ale zawsze mniej lub bardziej matowe.

Pozdrawiam

AndrzejJS


Autor tematu
kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#10

Post napisał: kaleena » 09 sty 2009, 07:20

Dzięki wszystkim za zainteresowanie, a koledze AndrzejJS za wyczerpujące wypowiedzi. Papierem ściernym (gradacja 180) próbowałem ze smarowaniem i można powiedzieć, że efekt w miarę zadowalający, ale chciałem popróbować z czymś jeszcze. Muszę jeszcze sprawdzić szczotkę mosiężną, bo pod ręką miałem tylko stalową.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”