Strona 1 z 9

Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 18 paź 2021, 20:59
autor: adam Fx
Hej zrobiłem poradnik na podstawie moich doświadczeni polecam tez poczytać komentarze pod filmem bo jest wiele porad od innych a także podzielcie się swoim "Tipami" i napiszcie jak Wy do tego podchodzicie . To pytanie się często przewija więc może teraz nie trzeba będzie na nie odp. za każdym razem :)

https://youtu.be/cbGKmEPUbA8

W planach mam jeszcze filmu gdzie zajmę się szczegółowo dana obróbką ale to w przyszłości :)

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 20 paź 2021, 09:19
autor: tristar0
adam Fx pisze:Hej zrobiłem poradnik na podstawie moich doświadczeni polecam

wyobraź ty sobie że poradniki tokarza i frezera są już od dawna wiec wystarczy tam tylko przeczytać wiadomości .Dla nowoczesnych narzędzi też jest full informacji ,wiec po co otwierać z kopniaka otwarte drzwi skoro opierasz się właśnie na tych ogólnie dostępnych informacjach .Czyżby dla tych którzy nie umieją obsługiwać wyszukiwarki ?

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 20 paź 2021, 09:59
autor: wacpan
Ma zajawkę na "blog" techniczny, to niech działa.
Oglądałem kiedyś ciekaw tips&trick.

Taka uwaga, unikaj skrawania równego Ae 50%

Działaj, powodzenia!

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 02:19
autor: adam Fx
tristar0 pisze:wyobraź ty sobie że poradniki tokarza i frezera są już od dawna wiec wystarczy tam tylko przeczytać wiadomości .Dla nowoczesnych narzędzi też jest full informacji ,wiec po co otwierać z kopniaka otwarte drzwi skoro opierasz się właśnie na tych ogólnie dostępnych informacjach .Czyżby dla tych którzy nie umieją obsługiwać wyszukiwarki ?
Ty tak na serio? Przecież to nie taki proste jak napisałeś.. myślę że gdyby to było tak oczywiste nie było by tyle pozytywnych komentarzy z podziękowaniami i łapek w górę ... zresztą to jest film na specjalne życzenie społeczności.... przytoczę jeden " stronę znam już od dawna ale teraz po filmie wiem jak korzystać z kalkulatora parametrów " jakoś tak to szło
Na filmie też mówię o rzeczach których w książkach nie przeczytasz;) obejrzyj film może dowiesz się nowych rzeczy a może i sam zechcesz pomóc innym podpowiadając swoje triki możesz też na podstawie poradników pokazać nam przykłady jak z nich korzystać - wiesz nie każdy kto staje do doboru parametrów jest "techniczny" i kuma co autor ma na myśli

Dodane 1 minuta 27 sekundy:
wacpan pisze:unikaj skrawania równego Ae 50%
akurat dla fi40 jechałem 23mm więc przypadkowo uniknąłem ale hmmm czemu 50% jest złe?

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 08:06
autor: WZÓR
Ma zajawkę na "blog" techniczny, to niech działa.
.....
Też jestem tego zdania , niech działa.

..... , a jak komuś się ten kanał nie podoba to polecam TVP

Mariusz.

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 08:16
autor: WP Kamil
Dobór parametrów to temat rzeka.
Katalogi z narzędziami (garant) to też godziny główkowania.
Film na starcie sporo wyjaśnia i resztę można czytać już z większym zrozumieniem.
Fajnie że odpowiedziałeś jak musiałeś zejść z głębokości skrawania głowicą przez brak sztywności układu (skala stożka, długość narzędzia).
Może dałoby się porównać ten sam frez w tej samej operacji i materiale na Twojej frezarce i jakimś chińskim ploterze- może wtedy by dotarło do ludzi skąd się bierze różnica w wielkości, masie no i cenie maszyn.
Pozdrawiam

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 08:41
autor: tristar0
adam Fx pisze:Ty tak na serio? Przecież to nie taki proste jak napisałeś.. myślę że gdyby to było tak oczywiste nie było by tyle pozytywnych komentarzy z podziękowaniami i łapek w górę

Rozumiem że twój samozachwyt napędzają łapki i komentarze ludzi którzy się na tym nie znają a ci którzy się na tym znają to albo ignorują albo się z tego śmieją . To twój świat jest rozpatrywany tylko z pozycji "zośki " a materiał to tylko stal ,albo alu . więc spróbuj na swojej zośce skrobnąć 0,5 mm w stali żaroodpornej. Bo rodzaju obrabianej stali zapomniałeś podać albo specjalnie nie podałeś bo dla lajka stal to stal a nie mosiądz .A parametry skrawania (głębokość skrawania ,posuw ,obroty z chłodzeniem czy bez, )średnica frezu ilość ostrzy rodzaj materiału z którego frez jest wykonany lub powlekany) frezowanie współbieżne czy przeciwbieżne są zupełnie inne . To wszystko pomijasz i spłycasz temat do tabelek znalezionych w google .

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 09:52
autor: grg12
Fachowcy mają tabele, wiedzą co te wartości znaczą. Amatorzy szukają w internecie - znajdują całą masę sprzecznych informacji, z pomieszanymi jednostkami, wartościowe informacje pomieszane z bzdurami - naprawdę cię dziwi że jesteśmy wdzięczni że ktoś zadał sobie trud żeby to pozbierać do kupy?

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 10:47
autor: JacekBelof
grg12 pisze:Fachowcy mają tabele,
Nie — to teoretycy mają tabele. Fachowcy robią to intuicyjnie (na wyczucie)... jest wiele rzeczy, których w tabelkach nie znajdziesz: np. wpływ częstotliwości rezonansowej układu maszyna, narzędzie, przedmiot, na wartość tychże parametrów, zależności pomiędzy parametrami, sztywnością maszyny, jakością obróbki i żywotnością narzędzia... można by jeszcze sporo wymieniać.
Nie wiem, co jest w filmiku (nie cierpię filmików, podcastów itp. preferuję słowo pisane), ale znając już trochę autora, sądzę, że poruszył te kwestie, albo zrobi to w najbliższej przyszłości.

Re: Jak dobrać parametry skrawania - moje doświadczenia i przemyślenia

: 21 paź 2021, 12:57
autor: Duszczyk_K
Filmik fajny ale jedna rzecz mi się nie podoba, mówisz o doborze parametrów i.... wpisujesz to w internetowy kalkulator. A jak telefon się rozładuje, jak skończy się pakiet internetowy, jak strona z kalkulatorem się zawiesi to co wtedy? Jak telefon zostawimy w spodniach w szatni a na warsztacie będzie tylko ołówek, kartka no i może kalkulator to nic nie da się zrobić? Naprawdę nie ma jakiegoś prostego wzoru dla zwykłych narzędzi HSS dzięki któremu udało by się obliczyć prędkość obrotową wiertła czy freza w zależności od jego średnicy?

Proszę mi nie tłumaczyć jak obliczyć taką prędkość, ale po obejrzeniu filmiku mam wrażenie że bez internetowego kalkulatora to nie da rady, ale to może tylko ja jestem ze średniowiecza :)