Tokarka wafo

Gubi wymiar

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Maciek158d
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2020, 20:00

Tokarka wafo

#1

Post napisał: Maciek158d » 03 lip 2020, 20:10

Siema . Jestem amatorem w toczeniu CNC i mam mały problem mianowicie tokarka gubi mi wymiar toczę w otworzy stożek na długości 25mm że srednicy 40 do 35 co dwie trzy sztuki maszyna przestawia mi wymiar +/- 0.1~0.2 mam niewiem o co chodzi chłodzenie jest parametry ok . Do wykonania elementu używam noża prawego do obróbki po wierzchu później wiercenie i wytaczak roztaczanie otworu na którym robi się błąd następnie czołowe rowkowanie promieniowe . Luzy na śrubie w systemie skasowane (serwis) kliny suportu dociśnięte . Niewiem co się dzieje pomocy . Tokarka wafo oprogramowanie fanuc




Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Tokarka wafo

#2

Post napisał: Pneumokok » 03 lip 2020, 20:27

Pisz do chińczyków, przecież to oni spłodzili tę maszynę :D. A tak na poważnie - to pisz do serwisu.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Autor tematu
Maciek158d
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2020, 20:00

Re: Tokarka wafo

#3

Post napisał: Maciek158d » 03 lip 2020, 21:20

Zanim zacznę męczyć serwis wolę dopytać się bardziej doświadczonych osób bo może ja robię coś źle a nie to winna maszyny

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka wafo

#4

Post napisał: adam Fx » 04 lip 2020, 02:36

Maciek158d pisze: Luzy na śrubie w systemie skasowane
a fizycznie? śruba oprócz luzu nawrotnego może mieć też luz osiowy np. w łożyskach (nie zawsze łatwo wykrywalny) .. inne powody zakłócenia, luz na sprzęgle/ pasku czy co tam jest itd.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Maciek158d
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2020, 20:00

Re: Tokarka wafo

#5

Post napisał: Maciek158d » 04 lip 2020, 16:43

Sprawdzane wszystko . Luzów na sprzęgle brak na łożyskach wszystko wygląda ok

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka wafo

#6

Post napisał: adam Fx » 04 lip 2020, 22:51

no to jeśli mechanicznie jest sprawna (ja to Jedak tu szukał bym powodu) no to programowo lub elektronicznie ma jakąś wadę .... czy błąd pozostaje czy stopniowo rośnie i roście z kolejnymi detalami? czy jest w tym jakaś analogia np co 3szt o 0,1 czy czasem robisz 10 a 11 ma już błąd 0,3 robisz kolejne 10 i nic a na 80 znowu a może skacze czasem o 0,2 za luźno a czasem 0,2 za ciasno.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Tokarka wafo

#7

Post napisał: ak47 » 04 lip 2020, 23:35

Zapnij czujnik zegarowy i zrób 10 przejazdów na przykład 0.3mm plus i minus i zobacz czy wskazówka będzie na koniec na tym samym miejscu co na początku. Jak będzie to teraz szarpnij ręką i zobacz czy uda Ci się rękoma coś nagiąć albo pchnąć. Ja bym szukał luzu mechanicznego nadal. Nie dokręcony nóż, luz na imaku/głowicy (nie wiem co posiada ta maszyna). Fanuc to w porządku oprogramowanie i raczej to nie wini tutaj.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka wafo

#8

Post napisał: adam Fx » 05 lip 2020, 06:51

ak47 pisze:szarpnij ręką
albo breszką ... ja miałem taką sytuację Że co jakiś czas zmienia mi się wymiar i Za cholerę nie szło dojść co jest nie tak zero luzu nawrotnego na nakrętce jak ruszałś rękami to oś stała jak wryta A co jakiś czas zmieniał się wymiar..... Problem był taki że śruba siedziała dość mocno w łożyskach i przy ręcznym szarpaniu nie było możliwości przesunięcia przesuwało się to gdy łożyska się troszkę rozgrzały a przy ciężkiej obróbce napotkało gdzieś większy opór... wszystkie luzy wydawały się skasowane bo pod nakrętkę do kasowania luzu coś podeszło i wydawało się że jest ona dosyć mocno dokręcona a tak naprawdę była tam milimetrowa szczelina między nakrętką a łożyskiem..

Podobna sytuacja była w maszynie na której pracuje zawodowo tylko Tam zaś cała śruba razem z łożyskami przesuwała się w oprawie.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”