zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#1

Post napisał: bogus105 » 14 gru 2020, 22:26

Hej dziewczyny:)

Mam pytanie do Was, czy się ktoś orientuje, czy zamówienie produkcji profilu wg swojego rysunku to pomysł na finansowe samobójstwo? chcę sobie w ogrodzie położyć tory pod kolejkę (jakkolwiek by to nie zabrzmiało:D:D) i jest kilka opcji. Kupno gotowych z UK czy USA za drogo, robienie szyn z płaskownika stalowego - nie wygląda to ładnie, frezowanie prętów kwadratowych stalowych, żeby wyglądały jak szyny to syzyfowa praca dla już syzyfowej pracy związanej z całym przedsięwzięciem. Nie wspominam o frezowaniu w mosiądzu. Ewentualnie w alu, ale właśnie wpadłem na pomysł z profilem ciągnionym. Wysłałem jakieś zapytania, ale na razie cisza. Może nie chcą rozmawiać z osobą prywatną. Pytam tutaj - czy znacie przybliżone koszty rozpoczęcia produkcji, czyli matryca - wymiary profilu zawierają się w prostokącie 16x12mm czyli matryca malutka. Chyba, że wyciskają kilka na raz?
Jakieś pomysły?

Dzięki:)




atlc
Posty w temacie: 2

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#2

Post napisał: atlc » 14 gru 2020, 23:00

W dużych tłoczniach matryca 5-10k, zamówienie minimalne 200kg, tak było kilka lat temu.
Nie wiem na ile ceny się zmieniły. W Twoim przypadku musiałbyś szukać firmy która zajmuje się mniejszymi nakładami.

A myślałeś żeby zrobić sobie walce do walcowania na gorąco ze stali? Profil jest prosty do walcowania, także nie byłoby źle.
Oczywiście kilkuetapowe walcowanie do pożądanego kształtu. Poszukaj w necie jak wyglądają walcarki jubilerskie, tak jako przykład.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#3

Post napisał: tuxcnc » 14 gru 2020, 23:09

atlc pisze:
14 gru 2020, 23:00
matryca 5-10k, zamówienie minimalne 200kg
Jak dasz 10000 PLN za matrycę i wyciśniesz 200 kg, to koszt usługi wyniesie 50 PLN/kg plus jeszcze ze 20 PLN/kg materiał.
Taki profil jest niesprzedawalny.
Ogólnie to poniżej tony nie ma sensu.
No chyba że ktoś ma 20000 PLN do wyrzucenia w błoto.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#4

Post napisał: ARGUS » 14 gru 2020, 23:19

Tu masz gotowe tory
http://gam ahobby.eu/pl/p/G-Double-Oval-Track-Set-122%2C5-G-PIKO-35302/14395
na pewno wyjdzie taniej niż samemu robić
chyba że masz inny pomysł albo inną skalę


atlc
Posty w temacie: 2

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#5

Post napisał: atlc » 14 gru 2020, 23:21

Tak Ci się wydaje.
Oczywiście jest niesprzedawalny przy takim nakładzie jako profil do oferty katalogowej.
Technologia jest typowo masowa, nie ma dwóch zdań.
Nie mniej takie zamówienia się pojawiają - sam pracowałem w firmie która takie profile zamawiała.
Specyficzne wymagania produktu sprawiały że taki profil był koniecznością, a cena w takim przypadku jest sprawą drugorzędną. Warto czasami to brać pod uwagę.
Przykładowe branże które korzystają z takich rozwiązań to produkcja lotnicza, kolejowa, elektronika specjalistyczna, sprzęt medyczny.
Tam małe nakłady są stosunkowo popularne.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#6

Post napisał: TOP67 » 15 gru 2020, 00:20

ARGUS pisze:
14 gru 2020, 23:19
Tu masz gotowe tory
http://gam ahobby.eu/pl/p/G-Double-Oval-Track-Set-122%2C5-G-PIKO-35302/14395
na pewno wyjdzie taniej niż samemu robić
Metr prostych torów to ok. 100 zł. W ogrodzie raczej kładzie się kilkadziesiąt metrów, więc z 5 tys. trzeba przygotować. Oczywiście dostaje się gotowe tory z podkładami. Ale czasem frajdą jest zrobienie czegoś samemu, zwłaszcza w modelarstwie.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 15 gru 2020, 07:23

tuxcnc pisze:
14 gru 2020, 23:09
...
No chyba że ktoś ma 20000 PLN do wyrzucenia w błoto.
A może ma 20.000zł na swoje hobby i wali go to czy "się opłaca" wg. Ciebie ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 15 gru 2020, 07:58

Może to walcowanie nie było by głupim pomysłem? Wykonać albo zamówić 2 wały na których obok siebie były by profile coraz bardziej przypominające kształt szyny, zamknąć to w prostej ramce. Na szynę dać jakiś miękki materiał, ołów? cynę?
Oczywiście na forum był już taki temat. Możesz poszukać, może odezwać się do założyciela tematu. Może już ogarnął temat a może wejdziesz z nim w kooperacje i razem podzielicie się kosztami?


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#9

Post napisał: bogus105 » 15 gru 2020, 12:17

Dzięki za porady. O walcowaniu stali myślałem. Nawet szukałem czegoś na youtube, żeby zobaczyć jak to wygląda, ale nic nie znalazłem. Macie jakieś ciekawe linki? Mam w garażu frezarkę typu Brigdeport, ale znacznie masywniejszą i ma wrzeciono poziome - to chciałem wykorzystać jako napęd walcarki a docisk poprzez podnoszenie stołu, na którym też łatwo będzie zainstalować oprzyrządowanie. No i widzę to tak, że rolka musi dodatkowo przenosić napęd na drugą rolkę, bo rozumiem, że obydwie muszą być napędzane. Do tego palniki oxy-acetylen, żeby materiał wjeżdżał pod rolki pomarańczowo/żółty. Nie ukrywam, że szyny ze stali mnie najbardziej interesują. Jako podkłady to myślałem o klepkach parkietowych z twardego drewna (dąb, buk), próżniowo impregnowanych - starczą na całe lata.

Koszty też są ważne, na 30 arach chcę położyć z 300m torów czyli 900* metrów szyny (*o tym zaraz). Jest co robić więc rozwiązanie kosztowo-efektywne jest w cenie...
Aluminium wydaje się łatwiejsze bo nie wymaga pracy ode mnie tylko zlecenie. Wszystko się rozbija o koszty. Niestety nie jest to skala G jak Kolega ARGUS podpowiada. Tory chcę przygotować pod dwie skale - 3.5" oraz 5" co jest odpowiednio 89mm i 127mm rozstaw szyn. Wózki-wagony, na których będę siedział :D:D będą jechały na 127mm dla większej stabilności, a lokomotywy, które mam w skali 3.5" będą jechały na 89mm. Przy okazji jak się kiedyś trafi lokomotywa w skali 5" to tory będą gotowe.
Lokomotywa to koszty 15000pln do xxx. Robienie samemu jeszcze drożej jak się weźmie pod uwagę czas, który trzeba poświęcić...

Wracając do szyn i tematu walcowanie - proszę o materiały, zwłaszcza video. Na YT bardzo mało wariatów, którzy hobbystycznie robią hot steel rolling:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zamówienie profili alu wyciskanych - koszty?

#10

Post napisał: tuxcnc » 15 gru 2020, 12:33

bogus105 pisze:
15 gru 2020, 12:17
Tory chcę przygotować pod dwie skale - 3.5" oraz 5" co jest odpowiednio 89mm i 127mm rozstaw szyn
Zapewne większości nic to nie mówi, podaj po prostu wymiary szyny, albo lepiej rysunek przekroju.
Co do samego walcowania szyn, to robi się to zupełnie inaczej niż na filmie.
Musisz mieć trzy walce, jeden nad drugim, oczywiście zazębione ze sobą, odległość walców jest stała, natomiast jest na nich wiele rowków odpowiadających coraz to kolejnym przekrojom, od kwadratu czy koła do przekroju gotowej szyny.
Działa to dość prosto, załóżmy że jak pręt wsadzisz pomiędzy walec górny i środkowy to pojedzie w lewo, a jak pomiędzy dolny i środkowy to pojedzie w prawo.
Kiedy pręt się w danych rowkach przewalcuje do końca, to go łapiesz i wpychasz w kolejne rowki, operacja trwa sekundę albo dwie i pręt się już walcuje. Zgniot dostarcza ciepła i w hutach grzeje się materiał tylko raz, na początku.
Poszukaj filmu jak się walcuje prawdziwe szyny kolejowe w prawdziwej hucie, to będziesz wiedział na czym się wzorować.

To nie jest dobry film, ale można się dopatrzeć istotnych szczegółów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”