Precyzyjna obróbka detalu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Precyzyjna obróbka detalu

#1

Post napisał: StormSunny » 15 sie 2019, 16:03

Witam,

Mam do wykonania pewien detal:

Obrazek

Długość: 124.5mm, średnica zewnętrzna: 12mm. Materiał: wysokiej jakości stal nierdzewna. Powierzchnia polerowana.

Chodzi mi o pojedyncze sztuki. Najlepiej jak detal byłby wykonany w pełni na CNC z jednego zamocowania. Dałem ogłoszenie w zleceniach CNC, ale nikt za bardzo się nie kwapi. Czy to czarna magia? Chciałbym poznać Wasze opinie na temat trudności wykonania tego detalu.

Zainteresowanym podeślę dokładny rysunek techniczny oraz plik w formacie Parasolid.

Pozdrawiam,
Łukasz.




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#2

Post napisał: jasiu... » 15 sie 2019, 16:37

StormSunny pisze:
15 sie 2019, 16:03
Najlepiej jak detal byłby wykonany w pełni na CNC z jednego zamocowania.
A może byś tak nie uczył ojców dzieci robić?

a teraz wyjaśnię ci, czemu tak napisałem. Zakładasz stal nierdzewną (wstrętna do obróbki), element bardzo wiotki, żądasz polerowania, czyli powierzchnia musi być bardzo gładka.

Gdybyś zamiast fascynować się modelowaniem w komputerze, zwyczajnie użył głowy i pomyślał, to może przypomniałbyś sobie, że polerowanie jest obróbką uzupełniającą szlifowanie. Musisz najpierw ten element wytoczyć z naddatkami i zeszlifować, bo przecież przy toczeniu taką pierdułkę ci poodpycha. Kanałek, jak potrafisz zamocować (to maleństwo), teoretycznie możesz wyfrezować, ja myślę, że taniej będzie zrobić elektrodę i wydrążyć. Tym bardziej, że ważna jest powierzchnia. Po szlifowaniu obcinasz nakiełek, na szlifierce narzędziowej zarabiasz czubek.

Polerujesz.

I teraz ci powiem, czemu nikt się nie zgłasza. Bo to jest po pierwsze sporo zabawy, nikt nie lubi nierdzewki, nikt nie lubi polerowania. Do tego nie każdy ma odpowiednią narzędziownię z wszystkimi maszynami.

To ma 12 mm średnicy i ponad 120 mm długości. To jaka jest tego smukłość? Miałeś na studiach wyboczenie pręta (siła będzie pochodzić od docisku kłem i od noża), czy ty tylko na komputerze potrafisz modelować, no i życzyć sobie, żeby twoje projekty ktoś przeniósł do reala "w pełni na CNC z jednego zamocowania".

Niestety, nie to forum. Tu są ludzie, którzy znają się na obróbce, nie na robieniu cudów.


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#3

Post napisał: StormSunny » 15 sie 2019, 16:47

Możliwe, że użyłem złej terminologii. Element będzie pracował w bloku. Powierzchnia może być szlifowana - gładkość jak ściany cylindrów w silniku - w jodełkę.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#4

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 sie 2019, 16:49

Pytasz się o trudności w wykonaniu tego elementu.
Dla mnie np długość bo moja maszyna choć mogła by ogarnąć to z jednego zamocowania to niestety tylko do 100 mm przedmioty mogę robić. Tak wiec dla mnie odpada. Dlatego nawet nie podejmuje się wyceny.
Dodatkowo pojedyncze sztuki - przezbrojenie maszyny, ogarnięcie programu - koszt który który musiałbym rozłożyć na te sztuki co powoduje, że koszt byłby pewnie duży. Co się często spotyka z niechęcią klientów i brakiem zrozumienia.

- jedno zamocowanie
- wymiary elementu
- stal nierdzewna
- napędzane narzędzia na maszynie
Te wymagania bardzo ograniczają potencjalną ilość wykonawców. Tylko na maszynę typu swiss i to dobrą.
jasiu... mnie uprzedził


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#5

Post napisał: StormSunny » 15 sie 2019, 17:13

Nie jestem ekspertem dlatego zwracam się do ekspertów. Napiszcie proszę przy jakich założeniach można ten element wykonać.

Dodane 7 minuty 15 sekundy:
Jak dla mnie to zwykły szpej, który przy dzisiejszych obrabiarkach CNC można wykonać nie zwracając się o pomoc do NASA.

Rysunek techniczny:

Obrazek


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#6

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 sie 2019, 19:18

No niestety nie jest to zwykły kawałek szpeju. Na forum możesz mieć problem ze znalezieniem wykonawcy takich elementów. Choć i tacy się tu trafiają.
Rada: nie narzucaj sposobu wykonania jeśli nie ma to uzasadnienia technologicznego
Ostatnio zmieniony 15 sie 2019, 19:25 przez Kazik_Wichura, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#7

Post napisał: StormSunny » 15 sie 2019, 19:25

Dlatego zapytałem przy jakich założeniach jest to do zrobienia.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#8

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 sie 2019, 19:29

Każdy wykonawca może do tego podejść inaczej, w zależności od posiadanego sprzętu. Tak więc nie ma co zakładać tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość i szukać wykonawcy, który będzie chciał się tego podjąć.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#9

Post napisał: jasiu... » 15 sie 2019, 19:40

StormSunny pisze:
15 sie 2019, 17:13
który przy dzisiejszych obrabiarkach CNC można wykonać nie zwracając się o pomoc do NASA.
No widzisz, a jak dla mnie, to element, który najlepiej wykonać przy użyciu obrabiarek konwencjonalnych, szczególnie wytoczenie wałka. Ja rozumiem, że ty nie masz pojęcia o obróbce, tylko dlaczego w takim razie cokolwiek próbujesz sugerować? Chcesz wydać się mądrzejszy?

Z prawej strony masz średnicę 2 mm. Wiesz jak takie coś toczy się w nierdzewce? Jeszcze dajesz chropowatość 0.2. Jak ty chcesz to osiągnąć, bez szlifierki narzędziowej, oczywiście konwencjonalnej, nie CNC! Trzeba obciągnąć i zaprofilować tarczę i to ogarnąć. Otwory pod M4 i Φ3.1 możesz zrobić z podzielnicy. Nie potrzebujesz pięcioosiowej maszyny. Rowek ja bym wydrążył, bo nie ma tam szczególnych warunków (wymiary w dyszce) a elektrodę łatwiej da się zrobić, niż to rzeźbić w nierdzewce znowu na pięcioosiowym centrum.

No więc czemu używasz zwrotu CNC, jak to jest element, który zrobi ci każda w miarę wyposażona narzędziownia, wcale nie używając programu do wykonania tego elementu?

To nie jest trudne do wykonania, ale - powtarzam - jest z tym trochę zabawy, ustawiania, profilowanie tarczy i potrzebni są fachowcy, np. dobry szlifierz. Dlatego ludziom się nie chce. Po co się tym babrać.


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#10

Post napisał: StormSunny » 15 sie 2019, 20:11

Jasiu, no jak to po co? Aby zarobić. Niech cena będzie adekwatna i już. Może być i super obrabialna stal, nie koniecznie nierdzewka. Tylko niech jej powierzchnia będzie jak powierzchnia cylindrów w silniku, aby dobrze trzymał się na niej film olejowy. Podałem przykład CNC z jednego zamocowania, aby dokładność wykonania była taka jaka jest dokładność maszyny obrabiającej a nie dokładność człowieka, która, jak wiemy - jest ułomna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”