Cięcie profili aluminiowych w warunkach domowych

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: bmajkut » 15 mar 2013, 13:17

Rozumiem że jest możliwość przycięcia takim zestawem profilu "idealnie" prostopadle? Zastanawiam się również nad zakupem statywu do wiertarki w podobnej cenie i do tego imadła maszynowego. Czy ktoś z Panów umiałby opisać jak takim zestawem nawiercić otwory "idealnie" w środku? Tzn. jak wymierzyć na imadle przykręconym do podstawy statywu że wiertło wejdzie w środek profilu?



Tagi:


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#12

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 mar 2013, 13:52

W zależności jak dokładnie uda Ci się ustawić. Idealnie nigdy nie będzie, nie jest to super sprzęt, ale do celów amatorskich w zupełności wystarczy. Co do statywu do wiertarki to całkowicie odradzam, mój rozsypał się po dwóch dniach użytkowania. Lepiej dołożyć trochę kasy i kupić wiertarkę stołową. Nawet najtańsza wzięta z Castoramy daje radę. Co do wiertarki to tak samo, da się ustawić w miarę dokładnie.
Ja robię tak jeżeli chodzi o otwory:
- suwmiarką wyznaczam miejsce w którym ma być otwór,
- punktuje
- w wiertarkę wkręcam zaostrzony kawałek jakiegoś pręta metalowego (ja biorę zwykle ułamany frez, który zaostrzyłem na tokarce)
- przedmiot mocuje w imadle
- imadło ustawiam na podstawie statywu, tak żeby zaostrzony koniec wpasował się w zapunktowane miejsce,
- dokręcam imadło do statywu

Taką zabawę stosuje tylko w przypadku gdy mam do wykonania kilkanaście otworów w takim samym profilu.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: bmajkut » 15 mar 2013, 13:55

Właśnie mam ten problem że nie stać mnie teraz na wiertarkę stołową a prace nad frezarką muszą iść do przodu.
O to czy profile będą idealnie przycięte to chodzi mi o sytuację kiedy muszę przyciąć cztery kawałki i zrobić z nich kwadratową ramę poskręcaną na blachy z otworami. Jak ciąłem ręcznie brzeszczotem to rama przypominała romb a nie kwadrat...

[ Dodano: 2013-03-15, 19:01 ]
Zakupiłem oba statywy i wyglądają bardzo solidnie nie mniej jednak ustawić to żeby cokolwiek wyszło to jakaś tragedia. Ze statywem do szlifierki może jeszcze sobie poradzę ale statyw do wiertarki chyba się do niczego nie przyda ze swoimi odchyłkami ;/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”