Problem z AC servomotorem

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
yeemyster
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2009, 08:56
Lokalizacja: Łódź

Problem z AC servomotorem

#1

Post napisał: yeemyster » 08 lip 2011, 09:14

Witam. Mam problem z servo, nie dziala. Kompletnie sie na tym nie znam. Jest to silnik z enkoderem AC servomotor SGMPH-02DAA-YG12 na maszynie cnc Rover C6 na os C1. Problem pojawia się już w momencie zerowania silnik zaczyna kręcić i staje. Wyskakuje bląd o treści encoder data error Osie C1. I tu pojawia się pytanie co mogę zrobić, zbadać go nie potrafię, czyli nie wiem czy na pewno problem jest w enkoderze/silniku czy może gdzieś na przewodach. I jeszcze jedno pytanko czy ktoś zna jakiś sposób na uruchomienie maszyny bez tej osi. Prosiłbym o naprowadzenie mnie kompletnie nie znającego się człowieka na jakieś rozwiązanie. Bardzo dziękuje za wszelaką pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 08 lip 2011, 13:00

sprawdzić okablowanie dla enkodera
Przerwa na jednym z kanałów enkodera może wywołać ten komunikat.
Również zasilanie czy jest poprawne.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
yeemyster
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2009, 08:56
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: yeemyster » 08 lip 2011, 14:19

Okablowanie sprawdzałem. Zamieniałem też servopacki i nic ten sam błąd. Dzieki za zainteresowanie.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 08 lip 2011, 14:46

no to jeżeli w maszynie jest drugi taki sam silnik to zamiana na próby.
Chyba że masz kol. dostęp do oscyloskopu by sprawdzić kanały.
Również warto przyjrzeć się wtykom.

Kable żeby sprawdzić warto zmienić też położenie maszyny.
Może brak zasilania na enkoderze :?:

nie znam tej maszyny ale zakładam że sygnał z enkodera idzie do serva a z serwa do jakiegoś sterownika i na tym to właśnie sterowniku pojawia sie ten komunikat. Dobrze myślę :?:
Jak jest inaczej , to ważne jest miejsce pojawiania się komunikatu. Falownik czy jakis sterownik.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
yeemyster
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2009, 08:56
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: yeemyster » 11 lip 2011, 19:06

Witam. oddałem servo motor do zbadania pewnej firmie. Okazało się że w motorze padł jakiś sektor enkodera i niestety nie da się tego naprawic. Motor zamówiłem (3900 plnów).
Może gdybym miał troszke czasu bardziej bym w to wchodził ale produkcja iśc musi. Tematu zkończyc nie chce. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł to motor zachowałem. Ponoc usterka jest tylko w enkoderze cała reszta jest ok. Dzięki śliczne CNCCAD.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 11 lip 2011, 22:16

czyli co ...padł jeden kanał :?:
jeżeli problem w enkoderze to go rozwiązać przez np. dołożenie innego o ile jest mozliwość lub odesłać do naprawy ... to też się pewnie da naprawić .
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#7

Post napisał: jarosław pawlik » 12 lip 2011, 08:55

Mam trochę ine doświadczenia z podobnym problemem tyle tylko ,że na innej maszynie. Też było oddane serwo do sprawdzenia i uznano, że to enkoder. Mówimy o enkoderze inkrementalnym. Jak praktyka pokazała to serwomotor był całkiem sprawny i enkoder też. Chodziło o to ,że mechanik coś naprawiał na maszynie i normalnie wyjął silnik, by dostać się do jakiejś zębatki. Okazało się później,że mechanik sprawdził też czy przypadkiem łożyska na silniku nie dostały w tyłek. Więc przekręcił kilkakrotnie wirnik względem stojana. To samo stało się też z enkoderem , który jest zamocowany poprzez sprzęgiełko na osi wirnika- enkoder został, przekręcony. Po zamontowaniu maszyna nie chciała się wybazować. W enkoderach inkrementalnych jest kanał, który daje jeden impuls co 360 stopni, chodzi o to żeby określić dla maszyny tzw. wirtualne zero. Jeśli w czasie bazowania oś wjedzie na krańcówkę, to później się cofa do momentu, gdzie jest wirtualne zero określone w parametrach maszyny. W tym czasie musi wystąpić jeden impuls, który wystawia enkoder co 360stopni( czyli od momentu puknięcia w krańcówkę do momentu najechania na wymiar wpisany w parametrach maszyny, musi wystąpić impuls, który podany jest do sterownika maszyny z enkodera). Jeśli nie wystąpi maszyna wjedzie na ten wymiar i pokaże błąd , bo nie wychwyciła impulsu wirtualnego zera. Może być inny przypadek, że maszyna wjeżdza na krańcówkę bazującą i staje, co oznacza ,że parametry osi są tak przestawione, że maszyna cały czas goni to wirtualne zero. Dopiero po odpowienim ustawieniu osi silnika ( chłopakom udało się to metodą prób i błędów ) maszyna ruszyła. Najłatwiej jest jednak ustawiać to przy pomocy oscyloskopu. Chociaż na SCM Tech 100 po odkręceniu dekielka na silniku widać enkoder i jest dioda która miga co jeden obrót enkodera. Także tu jeszcze łatwiej jest ustawić maszynę. Jest jeszcze inny sposób, ale do osi C raczej nie przydatny. W osi np. X maszynę bazuje się przez naciśnie krańcówki bazującej przed dojechaniem korpusu do niej. Po czym robi się wiercenie. Różnicę między pomiarem , a tym co jest wpisane w programie wbija się w parametry maszyny i po sprawie.


Autor tematu
yeemyster
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 gru 2009, 08:56
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: yeemyster » 12 lip 2011, 19:53

Motor był w serwisie niemającym nic wspólnego z producentem. Trzy niezależne firmy określiły się jednoznacznie. Czyli ponoc nie da się nic zrobić, enkoder jest nieodłączną częścią całej reszty. Yaskawa robi zestawy dla firmy biesse i nie ma szans na naprawe samego enkodera w motorku. Tak mnie przekonują te trzy firmy wyżej nie wymienione he. Jutro dostane ten motor podepne go i zobaczymy, jak to nie to, to jaja mi urwią. Dzięki i pozdrawiam.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 12 lip 2011, 20:51

sanyo też się nie da naprawiać a jednak sie dało.
Jeżeli trzy firmy stwierdziły to samo to prawdopodobieństwo jest na 50% że to jest to.
Ale ...
Czy któraś z tych firm wie jak sprawdzić ten enkoder jeżeli np. ma komunikację szeregową :?:
Ale ... to tylko takie sobie dociekliwe pytanie , nie zobowiązujące do niczego.
Ważne żeby ustalić przyczynę awarii ... żeby po włożeniu nowego silnika od razu nie padł kanał.
Stwierdzić że jest uszkodzony i wymienić na nowy ... to nie sztuka. Ale ustalić przyczynę to ...
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#10

Post napisał: jarosław pawlik » 12 lip 2011, 23:01

Ten enkoder posiada tylko dwa sygały na wyjściu na 5 i 6 przesunięte są względem siebie - tak jak patrzę na instrukcję tego serwopacka. Nie ma impulsu co 360 stopni. Na przewodzie czerwonym mamy 5V zasilania, a na czarnym 0V. Dopiero w serwopacku mamy odwzorowanie tych impulsów i tworzony jest impuls co 360 stopni, czyli co jeden obrót enkodera. Na wyjściach 33,34 35, 36 i 19, 20 złącza CN1 mamy wyprowadzone te sygnały do dalszej obróbki. Po drodze do komputera może być zastosowany "line receiver" zasilany 5V z którego wychodzą dopiero prawidłowe sygnały A,B,C. Sygnały te muszą być o odpowiednim napięciu i po odpowiednim podzielniku częstotliwości - to wtedy prawidłowo wysterują daną oś i będą widziane przez komputer. Także bez konkretnej instrukji ciężko jest stwierdzić czy enokder czy serwopack czy receiver dają tyłka. No ale może i faktycznie enkoder jest walnięty - tylko ciekaw jestem jak to zostało stwierdzone?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”