Sterowanie układem silników

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
KubaaL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lis 2017, 23:06

Sterowanie układem silników

#1

Post napisał: KubaaL » 25 lis 2017, 22:52

Witam,
Pracuję nad projektem układu silników krokowych do tworzenia modelu powierzchni terenu. Układ ma składać się z 81 liniowych silników krokowych ze śrubą. Dane silnika to: Prąd na faze - 1A, Napięcie-2,33 V, krok 1,8˚, a liniowo 0,1mm na krok.
Założeniem jest stworzenie powierzchni za pomocą śrub, np odwzorowanie jakiejś góry. Każda śruba ma odpowiadać odpowiedniemu punktowi w terenie i ma wznieść się na odpowiednią wysokość. Prędkość ruchu nie jest istotna. Obrazek
Zastanawiałem się nad koncepcją sterowania do takiego układu. Myślałem nad sterowaniem etapowym aby podzielić całość układu na moduły np 9 modułów po 9 silników i w pierwszym etapie wybrać moduł a następnie silnik z modułu. Czy można by było tego dokonać za pomocą demultipleksera? Jeśli tak to czy do każdego silnika należy dołączyć sterownik silnika krokowego np. https://www.akcesoria.cnc.info.pl/82-au ... ssk-b01-2a a wszystkie sterowniki z jednego modułu bedą sterowane za pomocą płyty głownej, a płyty podłączone do PC?
Projekt narazie nie powstanie fizycznie, ważna jest jedynie narazie koncepcja



Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterowanie układem silników

#2

Post napisał: Yarec » 25 lis 2017, 23:28

a może sekwencyjnie jak 3D LED Cube ?
https://www.google.pl/search?q=3d+led+c ... 80&bih=931

Dodane 15 minuty 31 sekundy:
I teraz sterowanie -
algorytm programowy: wybór sterownika rzędu i punktu/wysunięcie "szpilki"/stop/następne pozycjonowanie i tak do końca.
tylko że micro-siłowniki są kosztowne a samemu nie zrobisz na krokowcach (np. 8 × 8 = 64 sterowniki i silniki) .
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterowanie układem silników

#3

Post napisał: strikexp » 26 lis 2017, 16:02

Robię bardzo podobny mechanizm tylko bardziej skomplikowany i większy. U siebie zamierzam dać każdemu silnikowi mikrokontroler (powiedzmy Arduino) które będzie miało wgrane na stałe ID. Potem po wspólnym przewodzie komunikacyjnym będę wywoływał interesujący mnie ID i zadawał mu pozycję do osiągnięcia.
Prawdopodobnie będę się komunikował poprzez UART, musiałbym doczytać co będzie najlepsze.
To oczywiście drogie rozwiązanie, multiplexer byłby znacznie tańszy. Jak zależy Ci na kasie, a jak patrzę na ilość silników to na pewno zależy. Spróbuj zrobić multiplexer zasilania prosto do silników. Ja bym dał rząd przekaźników i zwierał ten który jest podłączony do interesującego mnie silnika. Dzięki temu zużyjesz znacznie mniej sterowników do silników.
No chyba że chcesz mieć dużą dynamikę tego modelatora terenu.

Co do sterowania, to na komputerze musisz wygenerować pozycję dla każdego silnika a potem to wysłać do silników, np na podstawie graficznej mapy wysokości.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2795
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Sterowanie układem silników

#4

Post napisał: atom1477 » 27 lis 2017, 17:17

A czy ten model ma być zmieniany w czasie? Czy tylko raz ustawiony i zostawać nieruchomy na dłuższy czas?
Bo jeżeli to drugie to ja bym radził zrezygnować z tak dużej ilości silników i zamiast tego zrobić mechanizm napędzany jednym silnikiem. Gdzie multiplekser był by mechaniczny a multipleksowanie polegało by na wybieraniu z którą śrubą w danej chwili jest połączony silnik.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterowanie układem silników

#5

Post napisał: strikexp » 27 lis 2017, 17:53

No nie wiem czy to taki dobry pomysł. Proponujesz zrobienie czegoś na zasadzie skrzyni biegów, tyle że pewnie bardziej skomplikowanego. A ile kosztuje skrzynia biegów i ile trzeba zabawy żeby to wykonać to łatwo sobie wyobrazić. Taniej i łatwiej jest chyba dać silnik każdej śrubie a jedynie na sterownikach zaoszczędzić.
Ale może się mylę, na mechanice się nie znam :P

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Sterowanie układem silników

#6

Post napisał: pitsa » 27 lis 2017, 21:36

Przy rozwiązaniu z multiplekserem nawet 81 śrub nie trzeba tylko pręty wystarczą.
Wydaje mi się, że najprościej dać pod stołem "ploter X-Y" i chwytak...
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
KubaaL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lis 2017, 23:06

Re: Sterowanie układem silników

#7

Post napisał: KubaaL » 27 lis 2017, 23:32

Dziękuję za pomysły.
Model miałby zostać nieruchomy przez pewien czas, gdyż ogólnie projekt miałby być przeznaczony dla osób niewidomych aby mogły poznać topografie terenu.
A czy można by do każdego silnika dołączyć np sterownik A4988 który byłby sterowany przez Arduino. Wykorzystując wiele wyjść w Arduino można by kontrolować kilka sterowników gdyż potrzebne są tylko dwa sygnały DIR oraz STEP. Natomiast wszystkie Arduino podłączyć do jednej głównej jednostki sterującej PC.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterowanie układem silników

#8

Post napisał: Yarec » 27 lis 2017, 23:49

Obrazek
O taką "wizualizację Braille'a" chodzi ? (wiem że foto do du... koniec baterii)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
KubaaL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lis 2017, 23:06

Re: Sterowanie układem silników

#9

Post napisał: KubaaL » 28 lis 2017, 00:16

Tak, dokładnie o taką.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterowanie układem silników

#10

Post napisał: Yarec » 28 lis 2017, 00:24

A masz rozeznanie na jaką wysokość minimalnie mogą się wysuwać "szpilki" żeby były czytelne (opis i wyjaśnienia werbalne asystenta pomijam)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”