Dobór silników krokowych oraz sterownika

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Dobór silników krokowych oraz sterownika

#1

Post napisał: daniel89 » 07 wrz 2017, 10:42

Witam ,
Konstrukcja mechaniczna pierwszej amatorskiej frezarki CNC dobiega powoli do końca. Przyszedł czas na elektrykę/elektronikę . Proszę was o poradzenie jakie krokowce i jaki sterownik zastosować. Zależy mi na tym by cena tego była nie wygórowana , gdyż jeszcze studiuję :razz: . Szczegóły tego czegoś co powstało:
Pole pracy: 25cmx25cmx10cm
Posuw zrealizowany na śrubach kulowych chińskich 1605 .
Frezarka Kress 800W .
Chciałbym obrabiać oczywiście miękkie materiały jak aluminium.
Ktoś mi doradził , że silniki 2Nm będą wystarczające, więc znalazłem takie trzy propozycje, który z nich byłby dobry:
1) http://sklep.cncprofi.com/silnik-krokow ... 56-56.html
2) http://allegro.pl/silnik-krokowy-1-9nm- ... 28634.html
3) http://allegro.pl/silnik-krokowy-os-dwu ... f4bbd02448
Oczywiście zależy mi by jeden silnik był w okolicy 100zł :mrgreen: .
Teraz druga część, sterownik, jakiś do 200zł znajdę , pewnie Chińczyk takie coś było by dobre? : http://allegro.pl/sterownik-cnc-silnika ... 43492.html
Czy znajdę coś lepszego do 200zł ? No i czy parametry tego sterownika są wystarczające , bo czytałem że przeważnie sterowniki są na 50V a ten ma max 36V i 1/16kroku czy to nie za mało?
Jeszcze taki za 199zł znalazłem co o nim powiecie ? : http://allegro.pl/3x-sterownik-tb6600-p ... 6e964e2830
Oczywiście mam wejście LPT w starym komputerze, ale też słyszałem że można dać przejściówkę z LPT na USB, ale czy to odpali , tego na razie nie próbowałem to nie wiem, ale chyba jest problem na programie typu mach3. Jeszcze nie wiem z jakiego programu będę korzystał ale raczej mach3, na linuxie, no chyba że na początek inny polecacie?
Na koniec zdjęcie amatorskiej frezarki w budowie:
Obrazek
Proszę o wyrozumiałość, gdyż dopiero się uczę zabawy w obrabianie materiału :razz:
No i na koniec może jeszcze jedna rzecz, krańcówki jakie będą dobre? Myślałem o takim : http://allegro.pl/wylacznik-krancowy-me ... i_c=Search , gdzie potem tą krańcówkę podpiąć w sterowniku ?



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Dobór silników krokowych oraz sterownika

#2

Post napisał: atom1477 » 11 wrz 2017, 21:38

daniel89 pisze: ale też słyszałem że można dać przejściówkę z LPT na USB, ale czy to odpali , tego na razie nie próbowałem to nie wiem, ale chyba jest problem na programie typu mach3.
Najpopularniejsze tanie wynalazki nazywane "przejściówkami USB-LPT" nie są przejściówkami USB-LPT lecz sterownikami drukarek LPT. Po USB przychodzą komendy do drukowania, a sterowaniem LPT zajmuje się elektronika w tej pseudo przejściówce (i na ten LPT potrafi wystawiać tylko komendy do drukowania). Nie jest więc możliwe bezpośrednie sterowanie pinami LPT w tej przejściówce, a tego wymagał by program MACH3 czy inny żeby w ogóle wysterować maszynę. Więc to nie zadziała z takimi kablami na pewno.
Choć owszem istnieją prawdziwe przejściówki USB-LPT i nawet taką miałem. Działała. Ale prędkość transmisji jest za mała do sterowania maszynami. Ja używałem jej jako programator do AVRów.
Tak więc zapomnij o takich przejściówkach.
W grę wchodzi co najwyżej karta PCMCIA-LPT (albo po prostu PCI-LPT, jak do kompa stacjonarnego) jeżeli płytka główna nie ma LPT.
A jeszcze lepiej oczywiście w ogóle użyć płyty głównej z portem LPT.


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

#3

Post napisał: daniel89 » 12 wrz 2017, 13:13

Ok, dzięki za wyjaśnienie . Tak przypuszczałem , że po porcie szeregowym(USB) nie przejdzie w czasie rzeczywistym komenda z komputera przez port równoległy(LPT) . Na szczęście mam port LPT w komputerze i nie przejmuję się tym za bardzo . Znalazłem też płytkę główną z wgraną komendą obsługi takich programów jak np. Mach3 , która działa bezpośrednio na USB , ale cena jest znacząco wyższa od tej na LPT więc wybrałem LPT .
Tutaj ten na usb do mach3 jak ktos zainteresowany:
usb mach3

Co do sterowników to wybrałem TB6600 na 3 osie najtaniej mi to wyszło za 99zł wraz z płytą główną do mach3 na lpt , dzięki spadkowi kursu dolara :mrgreen:
Jeszcze tylko dobór silników mi pozostał jakieś propozycje ?
Z pewnych źródeł wyczytałem, że silnik powinien mieć jak najniższe napięcie znamionowe.
Sterownik jest dostosowany do napięcia 42VDC.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#4

Post napisał: atom1477 » 12 wrz 2017, 15:55

daniel89 pisze:Ok, dzięki za wyjaśnienie . Tak przypuszczałem , że po porcie szeregowym(USB) nie przejdzie w czasie rzeczywistym komenda z komputera przez port równoległy(LPT) .
Bardzo dziwne zdanie. Chyba nie o to Ci chodziło co napisałeś. A w każdym razie, nie jest tak jak napisałeś :D Taką operację robi przecież płyta sterująca którą podałeś.


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

#5

Post napisał: daniel89 » 12 wrz 2017, 19:16

Chodziło mi o zmianę w czasie poleceń z komend równoległych gdzie wysyła się inaczej niż przez port szeregowy i więcej w jednym cyklu przy 9600 baud, przejdzie po równoległym informacji gdzie jest więcej linii transmisyjnych . Chyba to oczywiste co nie ? Mowa tutaj o zmianie lini transmisyjnej z równoległej na szeregową przy wykorzystaniu tej samej prędkości przesyłu. No i tutaj jest to opóźnienie wtedy w komunikacji przy wykorzystaniu tej całej przejściówki LPT-USB, której nie zamierzam stosować .
No ale nie o to chodzi bo to nie ma teraz znaczenia .
Jedyny problem to jaki silnik dobrać , bo resztę to już sobie poradziłem, silnik niby też wiem ale wolałem to skonsultować .


wsmpw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 08 lis 2010, 22:48
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: wsmpw » 12 wrz 2017, 21:43

Panowie a jak mam Silniki 4.5 A a sterownik 4A to pójdzie?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#7

Post napisał: atom1477 » 13 wrz 2017, 08:52

daniel89 pisze:Chodziło mi o zmianę w czasie poleceń z komend równoległych gdzie wysyła się inaczej niż przez port szeregowy i więcej w jednym cyklu przy 9600 baud, przejdzie po równoległym informacji gdzie jest więcej linii transmisyjnych . Chyba to oczywiste co nie ?
Wcale nie bo mieszacz pojęcia.
Tam nie muszą być żadne komendy.
Port szeregowy (np. USB) to nie UART który działa na 9600 baud.
Porty szeregowe uzyskują większe prędkości niż równoległe, mimo że równoległe mają więcej linii więc teoretycznie powinny uzyskiwać więcej. Zadwozgdka dlaczego? Temat nie na tą dyskusję. Ale chcę tylko zaznaczyć że wcale nie jest tak że każdy interfejs szeregowy będzie wolniejszy od równoległego. Tym bardziej nowe rozwijane interfejsy szeregowe jak USB, w stosunku do interfejsu LPT który nie jest rozwijany.
daniel89 pisze:Mowa tutaj o zmianie lini transmisyjnej z równoległej na szeregową przy wykorzystaniu tej samej prędkości przesyłu. No i tutaj jest to opóźnienie wtedy w komunikacji przy wykorzystaniu tej całej przejściówki LPT-USB, której nie zamierzam stosować .
Nie jest narzucone że prędkość przesyłu ma być stała. Właśnie na tym polega zaleta np. USB, że prędkość przesyłu jest znacznie większa niż strata spowodowana zmniejszeniem linii danych.
Opóźnienia nie mają znaczenia dla działania maszyny o ile są dość małe (a są) i są stałe (mogą być stałe) i o ile nie ma sygnałów zwrotnych z maszyny (i w sumie to jest tutaj jedynym poważnym problemem).

To wszystko co opisałeś nie jest problemem. Problemem jest to że "przejściówki USB-LPT" wcale nie są przejściówkami. Dlatego to nie działa.
Gdyby były prawdziwymi przejściówkami to by działało (i działa, np. w tej płycie sterującej którą przedstawiłeś, tam jest prawdziwa przejściówka USB-LPT).
Problemem są też sygnały zwrotne. Do samego działania maszyny takie przejściówki USB-LPT (ale te prawdziwe) by wystarczały bo opóźnienia występowały by tylko w jedną stronę. I tego by nawet nie było widać bo to by było opóźnienie rzędu milisekund.
Gorzej jak w trakcie pracy maszyny jakieś sygnały mają być odbierane na żywo. Sygnały z krańcówek. Albo co gorzej z enkoderów. Wtedy jest za wolno, bo późnienia występują w obie strony i sygnały zwrotne nie są wtedy zsynchronizowane z sygnałami sterującymi maszyną.

Ale oczywiście najlepiej użyć od razu komputera z płytą główną z LPT. Bo wtedy nie ma żadnych problemów.
daniel89 pisze:Jedyny problem to jaki silnik dobrać , bo resztę to już sobie poradziłem, silnik niby też wiem ale wolałem to skonsultować .
Stawiał bym w silniki jakieś 4Nm.
wsmpw pisze:Panowie a jak mam Silniki 4.5 A a sterownik 4A to pójdzie?
Pójdzie. Po prostu silniki dostaną tylko 4A zamiast 4.5A.


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

#8

Post napisał: daniel89 » 13 wrz 2017, 09:25

4Nm? Przesadziłeś z tym . Do tak małego pola pracy przy śrubach kulowych stawiam na 2.1Nm max co potrzeba. Myślałem jeszcze nad 3Nm ale to raczej przerost tego co potrzeba. Bardziej mnie zastanawia jakie parametry prądu i napięcia powinien mieć ten silnik. Chcialem jak najniższe napoecie to wychodzi prad 3A , no i nie wiem czy bipolarny na 4 czy unipolarny na 8 przewodow.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#9

Post napisał: atom1477 » 13 wrz 2017, 09:37

Chcesz obrabiać aluminium. Dlatego silniki 4Nm. Pole robocze nie przekłada się na wymagany moment silników (no chyba że wraz ze wzrostem pola roboczego miały by wzrastać by maksymalne posuwy).
Silniki najlepiej podłączyć 4-przewodowo. Co nie przeszkadza w kupieniu silników 8-przewodowych.
Napięcie silników powinno być jak najniższe, ale bez przesady. W zasadzie każdy silnik jaki znajdziesz się nada bo mają one już dostatecznie niskie napicie. Napięcie silników powinno być od 10 do 20 razy mniejsze od napięcia zasilania sterowników. Jeżeli sterowniki zasilisz napięciem 36V, to silniki powinny być na napięcie 1.8...3.6V, co większość silników spełnia.


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

#10

Post napisał: daniel89 » 13 wrz 2017, 11:44

Dalej twierdzę , że przesadzasz z 4Nm, aluminium jest miękkim materiałem posuw nie jest szybki 5mm na śrubie to jest mała wartość. Widziałem konstrukcje na silnikach 3Nm przy wiekszej powierzchni i spokojnie frezowały aluminium. Z jakiej paki takie duże wartości dajesz , pobór prądu też wzrasta przy takim silniku, po co narażać się na dodatkowe koszty , jak Ty to obliczyłeś że aż 4Nm Ci wyszły ?
Gościu tutaj daje radę na 3Nm z trochę większym polu pracy i to stosując śrubę trapezową która ma większe straty w przełożeniu na pracę przez tarcie jej sprawność jest dużo mniejsza : .
Jeszcze raz powiedz mi czy każdemu radzisz brać silniki z tak dużym zapasem do czego ?? Przecież ja nie chcę stali frezować .
3Nm na trapezowej to na kulowej nie powinno dać radę 2.1Nm , może kto inny się wypowie bo jak ktoś jeszcze będzie uważał że 2.1Nm to za mało to kupię te 3Nm ale nie 4 no bez przesady.

Napięcie zasilania sterowników to 42V , więc 4,2V taki silnik potrzebuję rozumiem tak ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”