Pierwsze CNC - podstawy silników krokowych

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
skosiu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2017, 00:07
Lokalizacja: Łódź

Pierwsze CNC - podstawy silników krokowych

#1

Post napisał: skosiu » 23 lut 2017, 00:37

Witam wszystkich serdecznie. Jako, że postanowiłem zbudować swoje pierwsze CNC, a mój poziom wiedzy na ten temat nie jest wystarczający, postanowiłem zasięgnąć wiedzy specjalistów.

Na pierwszy projekt wybrałem płytkę Arduino + cnc shield + A4988. Wygladało to na dość łatwe do zmontowania, lecz problem pojawił się podczas doboru silników krokowych. Zasilanie shielda 12v.

Pisząc tu nie chciałem być nieprzygotowany, więc zasięgnąłem "troche" wiedzy.
Nie wiem czy mam racje (poprawcie mnie jesli sie myle) ale korzystając z potencjometru umieszczonego na sterowniku moge podłączyć nawet silnik mocniejszy, np silnik 3A pomimo ze sterownik obsługuje max 2A. Tak samo jeśli pracuje na napięciu mniejszym niż 8v.

Jeśli wszystko powyższe jest zgodne z prawdą to jak powinno ustawić taki sterownik?

Z góry dziekuje za pomoc

Pozdrawiam
Piotrek



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 25 lut 2017, 16:54

Druk 3D ?
"... jak powinno ustawić taki sterownik? " - pionowo lub g/w wymagań softu.


beat87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:44
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: beat87 » 03 kwie 2017, 09:53

Też planuję pierwsze CNC w celach edukacyjnych z wykorzystaniem takiego zestawu jak opisał kolega w pierwszym poście (tj. Arduino + cnc shield + A4988) myślałem na początek o budowie czegoś prostego z laserem lub Dremelem do frezowania w drewnie.
Czy któreś z tych silników będą OK? czy może wziąć jakieś inne?
http://allegro.pl/silnik-krokowy-japan- ... 97350.html
http://allegro.pl/silnik-krokowy-17pm-k ... 81744.html

czy może lepiej wziąć sterowniki DRV8825?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: strikexp » 03 kwie 2017, 21:55

Panowie, do sterowania uzwojeniem silnika krokowego używa się mostków H. Przynajmniej w takiej taniej nie profesjonalnej konstrukcji. W bardziej profesjonalnych konstrukcjach do już jest sinusoida, de facto też możliwa do uzyskania na mostku H.
Z mostkiem H jest taki problem że można go kupić na allegro do około 2A(chyba na kanał 2A). A dla większych amperarzy już trzeba robić samemu, jeśli nie chce się wydawać grubej forsy na profesjonalny sterownik.
Taka konstrukcja mostka H nie jest łatwa. Swojego czasu zaprojektowałem bydle na bodajże 40A/50V. Ale nie złożyłem go z braku czasu i nie polecę tego niesprawdzonego schematu. Raczej radzę zapolować na mostki H dostępne na aliexpress, tam jest podobny gotowy układ. Wystarczy poszukać frazy "H bridge" i zawęzić poszukiwania o droższe modele.

Jeśli chcecie obracać silnikiem tylko w jedna stronę to wystarczy dać jeden MOSFET na każde uzwojenie. Proste to i bardzo tanie, za 20-30zł można sterować przemysłowymi silnikami krokowymi. Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu diodą schottky'ego.

Odnośnie maksymalnego prądu to nie wolno go przekraczać. Na mostku wystepuje pewien spadek napięcia np 1V, pomnożony przez prąd daje straty cieplne które zależą tylko od prądu(!!!).
Jeśli już koniecznie trzeba go przekroczyć to jest jeden sensowny sposób. Zamontować wentylator prz radiatorze a najlepiej użyć też większego radiatora. W małych mostkach H to może dać zysk 25-50%. Ale jak przesadzimy to mostek sie spali po pewnym czasie.

Odnośnie pytania o silniki, trzeba wybierać je po momencie obrotowym. Warto też spojrzeć na napięcie, czy łatwo da się takie osiagnąć. Nie jestem pewny co sie stanie gdy zasilimy silnik krokowy większym napięciem niż zalecane. Może ktoś inny się wypowie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”