Strona 1 z 1

Luz na wirniku.

: 13 mar 2008, 18:34
autor: Co_pat
Witam!!!

Mam takie mały dylemat, mam małe silniki z kserokopiarek chyba, chciałem je wykorzystać do budowy mini CNC, mini dlatego aby zobaczyć wszystkie aspekty budowy tej interesującej konstrukcji, aby w przyszłości zbudować już z pewnym doświadczeniem prawidłową i funkcjonalna frezarkę. Chciałem sie zapytać jaki w pływ na prace urządzenia mają wszelkie luzy, np. na śrubach czy właśnie na wirniku silnika(ok 2mm, przód, tył oczywiście).

: 13 mar 2008, 18:44
autor: Jaszuk88
Luzy mają fatalny wpływ na pracę każdego urządzenia :grin:
Proponuję spędzić parę godzin czytając forum - jest fajnie.
Naprawdę wiele Ci się samo wyjaśni, a o resztę pytaj.
Tylko nie czytaj wszystkiego bez przesady :mrgreen:

: 13 mar 2008, 18:56
autor: Leoo
Co_pat pisze:Chciałem sie zapytać jaki w pływ na prace urządzenia mają wszelkie luzy, np. na śrubach czy właśnie na wirniku silnika(ok 2mm, przód, tył oczywiście).
Z punktu widzenia napędu np. śrubą, luz osiowy silnika jest praktycznie bez znaczenia, gdyż śruba musi mieć własne łożysko. Jest ono zwykle podwójne-skośne i przejmuje obciążenia od napędu, przenosząc je na korpus maszyny, jednocześnie usuwając wszelkie luzy od silnika czy sprzęgła.
Tylko o jakim silniku mówimy? Krokowy to on pewnie nie jest?

: 14 mar 2008, 07:35
autor: bubels
Tak jak napisał kolega Leoo

Co do silnika to dobrze jest to ustalić jednoznacznie ale w kserokopiarkach bywały silniki krokowe małe z serii 40mm do napędu zespołu skanującego.

Jaszuk88 - Luzy nawet u operatora mają fatalny wpływa na pracę :lol: