Strona 1 z 1

Pierwsza konstrukcja, perwsze problemy - silniki krokowe

: 15 lut 2016, 21:38
autor: czapeczek
Witajcie!

Jakiś czas temu postanowiłem zbudować własną frezarkę. W zasadzie, sporo drogi za mną, mam już wszystkie części i większość skręconą. Na pewno opiszę ten projekt na DIY, bo części do osi drukowałem na drukarce 3d i uważam to za bardzo ciekawe.

Brnąc do sedna. Złożyłem osie, wszystko, została mi oś Z. Uruchomiłem testowy kod GRBL (proste kółko) żeby sprawdzić jak zachowują się osie X i Y. Na mocowaniach osi Z zamiast wrzeciona umieściłem zwykły mazak, żebym był pewny, że wyjdzie kółko.

Kółko wyszło i jestem z siebie bardzo dumny, ale jest pewien problem, mam nadzieję że jeden, który ma takie objawy
1. Cały proces odbył się bardzo głośno. Hałas generowały silniki krokowe.
2. Przy większych prędkościach silniki nie dają rady i nie obracają się. Przy instrukcji G01 maks. F to 180-200, G0 w ogóle nie pokręci.

Moje podejrzenia:
Zasilacz nie daje rady (bardzo się grzeje). Natomiast, mam duży problem i nie wiem czy dobrze zasilam silniki. Wg specyfikacji są na 5V. Sterownik silnika jest na minimum 8V. Czytałem na różnych forach, że silniki steruje sie prądowo a nie napięciowo (co brzmi z lekka bez sensu w kontekście prawa ohma, ale niech będzie), w każdym razie - pokręciłem sobie tym potencjometrem na sterowniku i w sumie nie wiem, czy jest dobrze ustawione, czy źle. Jak to rozpoznać? chciałbym kupić jakiś mocny dedykowany zasilacz, ale nie wiem, czy kupić 12V czy 24V... ufff

Co jeśli załatwię zasilacz a problem dalej pozostanie? Gdzie powinienem szukać swojego błędu?

Silniki na każdą z osi: http://www.automatyka-tombit.pl/strefa- ... _test.html
Sterowniki A4988 z radiatorami na płytce GRBL do Arduino Uno
Oprogramowanie GRBL 0.9, Universal G Code Sender
Silniki połaczone są z osiami poprzez śruby M8

Dzięki!
Filip

: 15 lut 2016, 22:45
autor: jagus
Witam na tyle co potrafię to pomogę :)
Pierwsza sprawa to nie podałeś jaki posiadasz ten zasilacz ? Powinien być przynajmniej dla tych silników i tych twoich małych sterowników a4988 19-24V najlepiej 24V i o amperażu 6A przynajmniej.
A napięcie dla sterowników a4988 trzeba wyregulować nie na czuja tylko według wzoru tu masz podpowiedz w linkach jak to zrobić :
Regulacja sterowników
LINK 2
Zgaduję że masz rezystor R100 czyli napięcie na mierniku powinno wskazywać według powyższego linku V-REF = 1.68 * 8 * 0.1 = 1,34 V
I pozostają jeszcze ustawienia w programie GRBL by sterowniki wiedziały jak poruszać silnikami ile kroków na obrót itp. pod tym linkiem masz obszerny temat przeczytaj dokładnie cały jest tam wszystko ładnie wytłumaczone :
Ustawienia programu GBRL

P.S mam nadzieję że admin nie zabije mnie za linki do innego forum :)

: 15 lut 2016, 23:06
autor: czapeczek
Dzięki!

Jutro wszystko sprawdzę! Zasilacz mam domowej roboty stabilizowany. No i właśnie robiłem go dawno temu i sam nie pamiętałem jaki maksymalny prąd da. Teraz sprawdziłem... marne 1.5A, więc na pewno nie daje rady.

Jak myślisz/cie, czy mógłbym zasilać te silniki zasilaczem PWM?

pozdrawiam,
Filip

: 15 lut 2016, 23:36
autor: jagus
Jeśli nie chcesz za dużo wydawać na zasilacz przynajmniej na początek to kup chodziarz taki
Zasilacz
Powinien wydolić nawet gdy będą działały dwie osie (silniki) takie jak Twoje 1,68Ax2=3,68A
więc spokojnie możesz wziąć taki ale polecam Ci impulsowy coś tego pokroju Zasilacz 2

: 16 lut 2016, 14:29
autor: czapeczek
Idąc wg instrukcji, maksymalnie mogę uzyskać 1.3V, dokładniej 1,285V. Czy coś mogę z tym zrobić? Podejrzewam, że mógłbym wymienić oporniki na R11?

pozdrawiam,
Filip

: 22 lut 2016, 10:31
autor: czapeczek
Chyba wychodzi na to, że A4988 nie jest najlepszy na silniki trochę większej mocy. Zamówiłem DRV8825, dam znać czy nie jest lepiej.

: 24 lut 2016, 20:00
autor: mc2kwacz
W starszych postach znajdziesz odpowiedzi na pytanie jak działa silnik krokowy i jak to się ma do prawa Ohma :) Poszukaj i spróbuj zrozumieć. Jeśli nie zrozumiesz, to nic Ci nie pomoże ;)

: 24 lut 2016, 20:28
autor: czapeczek
Haha :)

Ok poszukam. Powinienem zrozumieć :)
Dzisiaj przyszły DRV8825 i szczerze mówiąc bardzo je polecam, ale testowałem tylko chwilę, bo nie mam taśmy termoprzewodzącej 2-stronnej, jutro kupię