Silnik krokowy, nie obraca się, wyje,

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Silnik krokowy, nie obraca się, wyje,

#1

Post napisał: ak47 » 16 lis 2015, 14:19

Witam. Sterownik 3 osiowy zelrp . Wszystko było w porządku aż dziś nagle jeden z silników całkiem odmawia posłuszeństwa, trochę się pokręci po czym nagle staje i generuje mnóstwo hałasu. Gdy się go dotyka czuje jakby delikatne stuknięcia ( czasie kiedy się obraca) Pozostałe silniki chodzą sprawnie. Prąd 3A ustawiony i podział kroku 1/5 jeśli dobrze pamiętam. Silnik ma 2.8A nie grzał się ani nic, te objawy są na pusto bez żadnego obciążenia. Czy to może być wina silnika czy sterownika ? Jeśli silnika to co robić ? silniki kupowane były od forumowego kolegi marka i do dziś hulały bez niczego aż tu nagle w czasie pracy jeden z nich odmówił całkowicie posłuszeństwa.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 16 lis 2015, 14:54

-sprawdź podokręcaj wszystkie połączenia

-zamień połączenia - sprawny silnik pod złącza "uszkodzonego" (najlepiej z całym kablem bo może być też kabel złamany) i tak analogicznie wykluczając kolejne segmenty dojdziesz co padło
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 16 lis 2015, 19:31

adam Fx pisze:-zamień połączenia - sprawny silnik pod złącza "uszkodzonego" (najlepiej z całym kablem bo może być też kabel złamany)
To na pewno, przedtem możesz ręką pokręcić silnikiem "na sucho", oceń, czy nie ma żadnych kłopotów mechanicznych. Zwykle silniki są bardziej niezawodne od sterowników, warto więc zacząć od wyeliminowania tej możliwości.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#4

Post napisał: ak47 » 16 lis 2015, 22:36

Wina silnika, a konkretnie chyba łożyska, całkiem odłączony silnik od zasilania, bez kombinerek nie jestem w stanie przekręcić osią a i kombinerkami jest problem, jak stuknąłem w ośkę żeby gdzieś się to lepiej poustawiało od razu ruszył z kopyta i działa po staremu. Jutro podłączę pod oś i zobaczymy czy ukręci się coś jeszcze czy już kaplica.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”