Sterownik na DRV8825 - mocno się grzeje

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Sterownik na DRV8825 - mocno się grzeje

#1

Post napisał: ezbig » 12 lip 2015, 01:32

Kupiłem sobie takie małe sterowniczki (coś podobnego: http://botland.com.pl/sterowniki-silnik ... v8825.html) - używane w drukarkach 3D. Do tego mam silniki 0.5Nm 2A na fazę. Dziś dla testu podłączyłem sterownik z silnikiem. Nie miałem pod ręką kleju termoprzewodzącego do radiatora, więc podłączyłem silnik w układzie szeregowym (1A / fazę). Sprzedawca zapewnia, że sterownik jest zaprojektowany na ciągłe 1.5A bez radiatora. Ustawiłem prąd na 1A i odpaliłem. Zaobserwowałem dziwne zjawisko. Na postoju mój zasilacz laboratoryjny pokazuje pobór 2.7A i napięcie spada do 8V (z 24V). Co ciekawe prąd zasilacza mam ustawiony maksymalnie na 1.2A (coś wariuje zabezpieczenie, albo ten sterownik na nie tak wpływa). Efektem jest oczywiście silne grzanie się sterownika (nawet jak przypiąłem radiator). Daje sygnał step i prąd spada do 0.15A przy szybkich obrotach (wszystko stygnie). Puszczam g-kody i znów jest problem, bo silnik oczywiście nie kręci się non-stop co powoduje grzanie się sterownika na postoju (po dłuższej pracy i silnik był bardzo gorący - 50-60 st.C). Nie miałem styczności wcześniej z tymi sterownikami - prąd jest 1A, a one się tak grzeją, że aż parzą. Co będzie jak ustawie 2A mogę się domyślać? Może ktoś ich używa i może wyrazić swoją opinię jak się mu grzeją, bo może mi się trafiły jakieś buble?



Tagi:


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#2

Post napisał: etet100 » 12 lip 2015, 03:40

Ja mam "podobne" w sensie chińskiej wersji za 1$. Opis w nim był zerżnięty z oryginalnego pololu (np o polu masy odprowadzającym ciepło, którego u mnie nie ma). Układy gotują się nawet przy ustawieniu stosunkowo niewielkiego prądu i zastosowaniu malutkich silniczków.


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 12 lip 2015, 15:46

U mnie pole masy jest, ale zaczynam wątpić, czy tam jest 4-warstwowy druk (z 2 warstwami chłodzącymi) bo grzeje się to strasznie mocno. Chciałem to pogonić na 2A i widzę, że ten śmieszny, mikroskopijny radiatorek trzeba zastąpić czymś konkretnym. Myślę podlutować blaszkę miedzianą od spodu i przykręcić ją do radiatora dociśniętego również od góry. Radiator trzeba dać większy (tylko z wyprofilowaną stopką, żeby zwarcia pinów nie robił)

Niepokoi mnie tylko to dziwne zachowanie na postoju. Miałem już różne sterowniki na tapecie, ale żaden tak się nie nagrzewał na postoju (może po kilku godzinach tak, ale nie od razu). Z takimi małymi silniczkami jeszcze się nie bawiłem, ale one chyba też się nie powinny tak grzać. Wszystko mi się tu nagrzewa momentalnie. Zapłaciłem grosze i chyba na eksperymencie się skończy, bo nie podoba mi się taka praca. Jak problem się nie rozwiąże to będę musiał przeprosić się z TB6600 (chciałem go czymś tańszym zastąpić, dla tak małych silników).


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#4

Post napisał: etet100 » 12 lip 2015, 18:32

W drukarkach 3d chyba zwykle stosuje się dodatkowy wentylatorek. Trochę kiedyś o tych układach czytałem i raczej nikt nie wróżył im długiej pracy bez porządnego chłodzenia. Te 1 czy 1,5 ampera to można włożyć między bajki.

A grzanie się na postoju jest chyba normalne. Miałem trochę różnych (zwykle prostych i tanich) sterowników i często był taki problem. Niektóre po chwili bezczynności ograniczają prąd i tym samym grzanie. Te drv8825 raczej czegoś takiego nie robią bo u mnie też silniki i układy zdecydowanie mocniej się grzeją na postoju niż przy normalnej pracy.


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 12 lip 2015, 18:56

No cóż, dam im jeszcze szansę i podepnę do solidnego radiatora. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Radiatory też trzeba będzie dołożyć do silników, bo długo nie pociągną, tym bardziej jak ustawie im po 2A. Na 1A nawet kręcą do 2500 obr/min, całkiem nieźle gdyby nie to grzanie. Te sterowniki pewnie wykorzystam, ale widzę, że na przyszłość nie ma co aż tak oszczędzać, bo potem więcej kłopotów niż warte te oszczędności.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”