Strona 1 z 1

Pobór prądu

: 18 maja 2015, 01:23
autor: maciej12312
Witam, szybkie pytanie.

Mając silniki 1.8A podłączone unipolarnie w sterowaniu półkrokowym co drugi krok silnik będzie pobierał 3.6A z zasilacza?

: 18 maja 2015, 02:00
autor: diodas1
Nie powinien ale to zależy od konstrukcji sterownika

: 18 maja 2015, 02:05
autor: maciej12312
diodas1 pisze:Nie powinien ale to zależy od konstrukcji sterownika
Sterownik DIY oparty na atmedze. Ogarniczenie pradu do 1.5A na rezystorze pomiarowym. Rozumiem, że zwykłym multimetrem z racji dużej częstoliwości zmian nie zmierzę tego w miare dokladnie?

: 18 maja 2015, 03:02
autor: diodas1
No właśnie- DIY. Każdy konstruktor może mieć inną wizję sterowania. Jeżeli napisałeś "Ogarniczenie pradu do 1.5A na rezystorze pomiarowym" to domyślam się że jest to jeden rezystor włączony we wspólne wyprowadzenie wszystkich uzwojeń i napięcie na nim odkładane jest sygnałem dla Atmegi. Skoro dobrałeś wartości tak żeby płynął prąd 1.5A to niezależnie od fazy pracy silnika, taki prąd będzie on pobierał z zasilacza. Nie ma tu znaczenia że silnik oczekuje 1.6A dla pełnej mocy. W półkroku gdy wysterowane są dwa z czterech uzwojenia, ten prąd podzieli się między te dwa uzwojenia więc teoretycznie może być po 0.75A, chociaż nigdy pełnej symetrii nie będzie a zasilacz i tak będzie obciążony 1.5A
Wrzuć może cały schemat tego co stworzyłeś to będzie przynajmniej wiadomo czy moja wypowiedź ma sens :???:
Jeżeli chodzi o pomiar prądu to:
1. Pomiar wprost popularnym multimetrem cyfrowym nie wyjdzie bo układ pomiarowy takiego multimetru musi mieć czas na przetworzenie
2. Lepszy byłby woltomierz analogowy do pomiaru napięcia na rezystorze bo inercja wskazówki zadziała jak filtr dolnoprzepustowy. Amperomierz analogowy też raczej nie zda egzaminu bo rezystancja jego bocznika będzie porównywalna pewnie z opornikiem pomiarowym co zakłóciłoby mechanizm regulacji prądu silnika.
3. Można wykorzystać woltomierz cyfrowy (multimetr) jeżeli dobudujesz filtr RC uśredniający sieczkę napięcia jaka powstaje na rezystorze pomiarowym. Taki fitr składa się najprościej z rezystora >kilkadziesiąt razy większego niż ten pomiarowy i kondensatora rzędu 1-10uF połączonych ze sobą szeregowo a potem w całości równolegle do rezystora pomiarowego. Napięcie mierzysz oczywiście multimetrem na tym kondensatorze a połączenie z Atmegą pozostaje bez zmian. Mam nadzieję że zrozumiałeś opis. Wartości rezystancji i pojemności nie są krytyczne i nie wpłyną na błąd pomiaru napięcia.