Jaki zamiennik silnika krokowego 12,5Nm ?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Jaki zamiennik silnika krokowego 12,5Nm ?

#1

Post napisał: ambrosius » 17 kwie 2015, 21:43

Witam Kolegów!

Mam w swoim ploterku następujące napędy:
Napęd osi X i Z :
-silnik krokowy 12,5Nm + M880 + zasilanie około 73V
-śruba kulowa fi25/5 + napęd na pasku zębatym 1:1 , pasek szerokość 25mm profil RPP5. długość śruby 2m dla X oraz 0,7m dla osi Z
- prowadnice HIWIN 20 lub 25
Sterowanie mam na LPT z płytką SSK-MB2

Frezuję różne dziwactwa, głównie używając tych dwóch osi, metodą jak płaskorzeźby z drobnymi posuwami w osi Y. Chciałbym przyspieszyć trochę i zastanawiam się nad silnikami Easy-Servo.

Aktualnie stabilnie udaje mi się uzyskać prędkości około 3m /min, przy wyższych mam obawy że zgubią kroki.

Mam kilka pytań:
1) Czy po wymiane na EASY-Servo
Easy Servo ES-D1008 HBS86H + Silnik ES-M23480 - 8,0Nm
uda się uzyskać lepsze prędkości, jeśli tak to o ile one mogą wzrosnąć?
Czy silnik 8,0Nm może być zamiennikiem 12,5Nm zwykłego krokowca?

2) Czy będzie można uzyskać lepsze przyspieszenia?

3) zastanawiałem się nad wymianą śruby kulowej na np. 25 skok 10 - to czy wtedy też razem z easy servo da się poprawnie sterować?

Nie ukrywam że wszystkie wymieniane elementy zostaną wykorzystane w innej wolniejszej maszynie, ale nie ukrywam zależy mi aby w tej aktualnej przyspieszyć znacznie pracę.
Proszę o pomoc czy warto iść w tym kierunku?
Czy tylko serva AC pozostają aby moc pracować szybciej....

Proszę o odpowiedzi, najlepiej tych co wymienili na Easy-servo i jakie mają spostrzeżenia.
Z góry dziękuję!



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 17 kwie 2015, 22:09

Kolego zacznij może od zmiany przełożenia na śrubę tym paskiem. Podbijesz za grosze obroty na śrubie 2x bez jej wymiany. Na rozdzielczości wiele nie stracisz a ten silnik ma naprawdę spory moment zwłaszcza przy niższych obrotach.

Ja ten silnik stosowałem do napędu bramy o wadze grubo ponad 100kg (szerokość 2500mm) za pomocą listw zębatych.

Maszyna pracuje stale na prędkościach 12m/min i jest wszystko oki. Na upartego kręciłem tą maszynę do 25m/min.

Tak wiec wpierw podbicie obrotów na śrubie przekładnią pasową którą masz.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: ambrosius » 18 kwie 2015, 10:11

witam, dziękuję za odpowiedź.


Miałem paski rpp5 na kołach o 35 zębach, na jakie bym musiał wymienić? 2 x większe 70 zębów?

Wałki i paski zamawiałem w firmie megadyne, ale w katalogu nie widzę Z-70, ale może go wykonają. Bo rozumiem że trzeba obroty przeliczyć i w machu wpisać inne wartości.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: bubels » 18 kwie 2015, 17:47

Nie znam tych pasów. Potrzebujesz 1 kola 2x wiekszego i pas przeliczony dla takiego układu.
Tzn. srednica podzialkowa kół i odległość miedzy osiowa. Silnik na pewnie jakiś system naciągu wiec.sprawdź jaki masz zakres regulacji odległości osi silnika od osi śruby.

Jakie masz napiecie zasilania na ten silnik.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: ambrosius » 18 kwie 2015, 19:52

napięcie zasilania jest ponad 70V, mam 4x M880 na każde dwa przypada 1 transformator 800VA 50V, oczywiście przez układy zasilające, soft-starty itd.


paski RPP podobno są w miarę bezluzowe, wałki na koła też były frezowane na zamówienie więc myślę że większy też mi zrobią. Zapytam w poniedziałek.
Paski też muszę zamówić dłuższe bo naciąg jest, ale i tak będą za krótkie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”