Parametry silnika prądu stałego w zastępstwie za krokówkę

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#41

Post napisał: etet100 » 11 cze 2015, 00:10

bmajkut pisze: etet100, Miałem na myśli dokładnie ten sam czujnik. Co do niedokładnych pomiarów to zajrzałem do noty katalogowej i dla każdej wersji tego czujnika jest inna charakterystyka.
Dla przykładu czujnik 20A:
ma czułość od 96 do 104 mV/A
przy ustalonej czułości 100mV/A, paśmie 2kHz szum wynosi 11 mV
W nocie jest pełno wykresów i wzorów które pozwalają chyba określić dokładność. [/quote]

Czytałem dokumentacje.

Mam wątpliwości co do oryginalności tego układu u chińczyków. On kosztuje w tme 13 netto przy 10 sztukach więc chińczycy musieli by sporo tego kupić żeby zejść z ceną do 3$ za układ, płytkę, złącze, montaż i przesyłkę.

Poza tym ograniczenia tego układu wynikające z uproszczonej budowy są ogólnie znane.

Zastanawia mnie czy to maleństwo przy jakimś większym przeciążeniu silnika nie zacznie robić za bezpiecznik.



Tagi:


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#42

Post napisał: bmajkut » 11 cze 2015, 07:22

etet100, niedawno było głośno o przejściówkach uart -> usb czyli FT232R podrobionych przez chińczyków. W ich wykonaniu było to mega tanie ale producent oryginalnych układów tak zmodyfikował sterowniki na PC że ten jak wykrył podróbkę to czyścił jej soft i była bezużyteczna.
Szybko się z tego sterownika wycofali jak się okazało że większość rynku to podróbki :D
Nie pozostaje nic innego jak zrobić własną charakterystykę i odpowiednio skalibrować procek. Wiadomo że odczyt nie będzie jakiś super, bo tam jeszcze w grę wchodzi temperatura układu, który nawet pomimo małych strat to jakoś tam się zagrzeje na przykład po pięciu godzinach pracy.
Nie wiem co rozumiesz poprzez większe przeciążenie silnika. Jeśli masz scalak na 20A to pewnie jakąś zbliżoną wartość do tych 20A on wytrzyma. Nie mówię że na pewno te 20A bo są w sprzedaży przetwornice na LM2576 które niby dają maks 3A, jak się okazuje później palą się już przy 2A;)


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#43

Post napisał: atom1477 » 11 cze 2015, 08:33

bmajkut pisze:atom1477,
Montaż dwudziestu rezystorów na pewno nie wchodzi w grę. Właśnie przez takie zabiegi skomplikowała by się już sama płytka bo trzeba by dołożyć conajmniej jeden wzmacniacz operacyjny
To nie musi być 20 rezystorów. Tak napisałem bo ja bym tak zrobił.
Ale można dać jeden specjalny bezindukcyjny 0,01R/2W.
Choć wzmacniacz operacyjny zostanie.
etet100 pisze:Mam wątpliwości co do oryginalności tego układu u chińczyków. On kosztuje w tme 13 netto przy 10 sztukach więc chińczycy musieli by sporo tego kupić żeby zejść z ceną do 3$ za układ, płytkę, złącze, montaż i przesyłkę.
TME ma akurat wysokie ceny. W Piekarzu jest po 8,5zł netto (ale akurat wersja 20A a nie 30A). Mam takie i wyglądają na oryginalne.
Cena płytki, złącz i montażu jest śmiesznie mała.
Niska cena w tym przypadku jeszcze nie musi oznaczać podróbki.
etet100 pisze:Jeśli masz scalak na 20A to pewnie jakąś zbliżoną wartość do tych 20A on wytrzyma.
Te czujniki mają nawet napisane że wartość prądu dotyczy utrzymywania podanej dokładności. Ale sam czujnik wytrzymuje i mierzy więcej.
datasheet pisze:1Device may be operated at higher primary current levels, IP, and ambient temperatures, TA, provided that the Maximum Junction Temperature,
TJ(max), is not exceeded.
Zresztą to nic dziwnego. To jest kawałek drutu. A nie półprzewodnik.
Spalenie musiało by nastąpić po przekroczeniu temperatury powiedzmy 100 stopni (a i tak nie spalił by się wtedy ten drut tylko struktura czujnika Halla). Impuls prądu go nie spali bo ma to dużą bezwładność cieplną.


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#44

Post napisał: etet100 » 11 cze 2015, 08:51

bmajkut pisze:etet100, niedawno było głośno o przejściówkach uart -> usb czyli FT232R podrobionych przez chińczyków. W ich wykonaniu było to mega tanie ale producent oryginalnych układów tak zmodyfikował sterowniki na PC że ten jak wykrył podróbkę to czyścił jej soft i była bezużyteczna.
Szybko się z tego sterownika wycofali jak się okazało że większość rynku to podróbki :D
No ale to jednak chyba inna skala zastosowań i inna opłacalność tworzenia podróbek. Cholera wie. Krążą też te różne legendy o produkowaniu dokładnie tych samych układów "po godzinach" i sprzedawaniu taniej. Nie wiem tylko czy jest w tym chociaż odrobina prawdy.
bmajkut pisze:Nie pozostaje nic innego jak zrobić własną charakterystykę i odpowiednio skalibrować procek. Wiadomo że odczyt nie będzie jakiś super, bo tam jeszcze w grę wchodzi temperatura układu, który nawet pomimo małych strat to jakoś tam się zagrzeje na przykład po pięciu godzinach pracy.
No to kalibruj. Informacje o wpływie zewnętrznych pól magnetycznych są chociażby tu:

http://www.allegromicro.com/en/Design-C ... r-ICs.aspx
bmajkut pisze:Nie wiem co rozumiesz poprzez większe przeciążenie silnika. Jeśli masz scalak na 20A to pewnie jakąś zbliżoną wartość do tych 20A on wytrzyma. Nie mówię że na pewno te 20A bo są w sprzedaży przetwornice na LM2576 które niby dają maks 3A, jak się okazuje później palą się już przy 2A;)
Prądy w układzie serwomechanizmu mogą impulsowo sobie skakać znacznie powyżej tego co sobie wyliczysz i zaplanujesz. Silnik to wytrzyma bez problemu, tranzystory zwykle też, a ten układ to nie wiem bo wygląda bardzo słabowicie.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#45

Post napisał: bmajkut » 11 cze 2015, 10:23

Zgadzam się ze stwierdzeniem że TME ma wysokie ceny, ale zabawnie brzmi stwierdzenie
"Mam takie i wyglądają na oryginalne. "
Te FT232 wyglądały identycznie jak oryginalne :D Raczej tego gołym okiem nie zobaczysz, akurat te ft232 można sprawdzić jaki mają vendor id itp. bo to usb chodzi i na tej podstawie można było stwierdzić kto produkował.
W przypadku czujnika raczej nie jest to możliwe.
Za dużo tu się gadaniny zrobiło w tym wątku, a za mało wartościowych treści.
Wniosek jest taki:
Każdy niech mierzy prąd jak woli. I tak zawsze trzeba skalibrować układ aby otrzymać jak najlepszy wynik.


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#46

Post napisał: etet100 » 11 cze 2015, 10:48

atom1477 pisze:To nie musi być 20 rezystorów. Tak napisałem bo ja bym tak zrobił.
Ale można dać jeden specjalny bezindukcyjny 0,01R/2W.
Np taki:

http://www.conrad.pl/Rezystor-drutowy-R ... &pi=416703

?
etet100 pisze:Mam wątpliwości co do oryginalności tego układu u chińczyków. On kosztuje w tme 13 netto przy 10 sztukach więc chińczycy musieli by sporo tego kupić żeby zejść z ceną do 3$ za układ, płytkę, złącze, montaż i przesyłkę.
atom1477 pisze:Niska cena w tym przypadku jeszcze nie musi oznaczać podróbki.
Wiadomo. Tak jak wysoka nie musi oznaczać oryginału.
atom1477 pisze:Spalenie musiało by nastąpić po przekroczeniu temperatury powiedzmy 100 stopni (a i tak nie spalił by się wtedy ten drut tylko struktura czujnika Halla). Impuls prądu go nie spali bo ma to dużą bezwładność cieplną.
No to spróbujemy. Chociaż u mnie jakieś straszne prądy nie występują więc pole do doświadczeń mam niewielkie.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#47

Post napisał: atom1477 » 11 cze 2015, 11:21

etet100 pisze:
atom1477 pisze:To nie musi być 20 rezystorów. Tak napisałem bo ja bym tak zrobił.
Ale można dać jeden specjalny bezindukcyjny 0,01R/2W.
Np taki:

http://www.conrad.pl/Rezystor-drutowy-R ... &pi=416703

?
Chm, w sumie nie wiem. Niby pisze że bezindukcyjny. Trochę to że jest drutowy jest mylące.
etet100 pisze:Tak jak wysoka nie musi oznaczać oryginału.
No wiem. Podróbki też można sprzedawać po cenie oryginałów. Raz że klienta łatwiej tak ściągnąć (będzie myślał że to oryginał) a dwa że się więcej zarobi.
Po prostu mówię że nie jest to argument za tym to podróbka. Tak samo jak to nie jest argumentem za tym że to nie jest podróbka.
bmajkut pisze:Zgadzam się ze stwierdzeniem że TME ma wysokie ceny, ale zabawnie brzmi stwierdzenie
"Mam takie i wyglądają na oryginalne. "
Trzymają parametry. Teraz jest mniej śmiesznie :D
Po protu te parametry już w datashecie są kiepskie i dlatego mi te czujniki niespecjalnie pasują.


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#48

Post napisał: etet100 » 16 cze 2015, 12:36

bmajkut pisze: Póki co magnes po prostu przyłożyłem do wirnika silnika i trzyma się bardzo mocno. Magnesy do tych enkoderów są niewyobrażalnie mocne. Chyba mocniejsze niż neodymowe podobnych rozmiarów.
Które to właściwie magnesy ? Bo mam od nich kilka sztuk i trzymają tak sobie. Może i nie odpadną ale nie ma opcji żeby przy drganiach maszyny się nie przesuwały. Są dosyć małe:

http://ams.com/kor/Products/Position-Se ... 000-MD6H-2

[ Dodano: 2015-06-16, 12:43 ]
atom1477 pisze:Ale można dać jeden specjalny bezindukcyjny 0,01R/2W.
To może tego typu https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl ... &toc=30291 ?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#49

Post napisał: atom1477 » 16 cze 2015, 21:26

etet100 pisze:[ Dodano: 2015-06-16, 12:43 ]
atom1477 pisze:Ale można dać jeden specjalny bezindukcyjny 0,01R/2W.
To może tego typu https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl ... &toc=30291 ?
No chyba mógł by być. Choć ta pętelka jakąś większą indukcyjność też ma.


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#50

Post napisał: jomat » 16 cze 2015, 21:52

Na Alle też bywają, trzeba tylko trafić:
http://archiwum.allegro.pl/oferta/rezys ... 35328.html

w tej chwili ich nie ma, zanabyłem wszystkie jakie miał, ok. 50szt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”