Strona 1 z 1

enkoder pręcikowy - Jak to działa?

: 25 sty 2015, 10:04
autor: pitsa
Po odpowiednio przygotowanym pręcie:
Obrazek

w którym zakodowane są pseudo-losowe sekwencje do odczytywania pozycji absolutnej,

porusza się moduł enkodera.

Sposób kodowania i konstrukcja enkodera pozwala na prawidłowy odczyt położenia nawet gdy enkoder jest w ruchu obrotowym wokół pręta.
Jak to działa, z jakiego materiału wykonany jest "pręcik", i jak wzbogacony został o kod oraz jak się to odczytuje można odkryć w szczegółach technicznych.

Kto szuka i czyta ten wie. ;-)

: 25 sty 2015, 10:37
autor: adam Fx
Wszystko jest w obcym języku :cry: i nadal nie wiem jak to działa.

: 25 sty 2015, 10:42
autor: rrope
adam Fx pisze:nadal nie wiem jak to działa.
a musisz wiedzieć....do czego ci to potrzebne? :roll:

: 25 sty 2015, 10:50
autor: adam Fx
Czemu "Jak to jest zrobione" ma taka popularność? po co komu potrzebna wiedza jak został wykonana jego szczoteczka do zębów? pitsa, Zwyczajnie mnie zaciekawił

: 25 sty 2015, 10:52
autor: pukury
witam.
wygląda to jak czytnik kodów kreskowych .
też nie znam ( więc i nie czytam ) w obcym języku :lol:
ale tak to mi wygląda .
po jednym przejściu wiadomo gdzie jest jaka sekwencja .
wystarczy porównać z obecną .
pozdrawiam.

: 01 lut 2015, 18:42
autor: pitsa
Z pozoru wiele rzeczy wydaje się bardzo prostych. :-)

Z obrazka obrazującego zasadę działania enkodera wynika, że zastosowano połączenie dwóch materiałów o różnych właściwościach magnetycznych. Ale to tylko pozory. Nawet kolor "metalu" w rowkach jest jakby miedziany. Dla zmyłki? ;-)
Okazuje się jednak, że właściwości magnetyczne zakodowano z pomocą lasera "rozmagnesowano" na pręcie specjalnie rozmieszczone pierścionki. Pręt następnie pokryto odpowiednią galwaniczną powłoką i gotowe.
Teraz trzeba to odczytać z odpowiednią szybkością i dokładnością. Pierwsza trudność to trzeba z czujnikiem zbliżyć się bardzo blisko do kodu ukrytego w "skórze" pręta. Ważna jest więc precyzja wykonania pręta i jego powierzchni oraz elementu poruszającego się po tym pręcie. Zapis magnetyczny to nie nowość - dyski twarde mają głowicę czytającą poruszając się na poduszce powietrznej - zapis z pręta odczytać trzeba szybko i dokładnie, więc zastosowano do tego odpowiedni układ scalony wykonujący pomiary za pomocą linijki czujników Halla.

Taką linijkę czujników Halla dla amatora można kupić tutaj.
Tak, to jest taka linijka kodów kreskowych:
Obrazek

Bez czytania po obcemu, można zobaczyć obrazki i znaleźć liczby opowiadające o rozmiarach i parametrach profesjonalnych czujników:

http://www.nve.com/Downloads/expo02.pdf
http://www.sensimainsp.com/DataSheetICChip.html

Są budowane układy scalone, które mają takich czujników magnetycznych 200 na 3mm2 ( http://www.sensimainsp.com/DataSheetICChip.html )

Dla szybkości odczytu, układ cyfrowy musi wykonywać odpowiednie operacje czyli "mieć na swoim pokładzie" układy logiki do zadania odczytu położenia i związanych z tym parametrów aby przekazywać je dalej jakimś przemysłowym protokołem ... Spójrzcie na obrazek takiego układu:

Obrazek
http://www.ichaus.de/product/iC-MHL200

Niesamowite, nieprawdaż? :D