Jak liczy się siłę silników ?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Jak liczy się siłę silników ?

#1

Post napisał: ak47 » 26 gru 2014, 23:11

Witam, otóż mam zamiar stworzyć pierwszą frezarkę CNC. Mam zamiar frezować tylko w drewnie. Jako podstawę wykorzystam korpus takiej frezarki Obrazek

Do tego wałki liniowe i śruby kulowe o skuku 5mm. Przeczytawszy to i owo jako płytę główną zamierzam wykorzystać zelrp'a. Przychodzi jednak problem z doborem silników. Nie wiem za bardzo jak policzyć ile może pociągnąć silnik mający np. 2Nm. Chciałbym przynajmniej po 2mm zbierać w obróbce zgrubnej bez obaw że silnik pogubi kroki i zrobić to z jakimś przyzwoitym posuwem. Wiadomo że co nieco zależy od stępienia i średnicy freza, tarcia na śrubach i wałkach, gatunku drewna.

Może ktoś pokazać na przykładach jak się liczy ile może pociągnąć silnik o danym momencie ? wiem też że sprzedawcy to podłe gnoje i często podają moment trzymający a nie obrotowy ale pomińmy to i przyjmijmy że jeśli jest napisane 2 Nm to tak faktycznie jest. Nie chciałbym wydać kasy i zobaczyć że silnik mający 2 Nm ma problemy z frezowaniem sosny



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 27 gru 2014, 00:14

Myślę, że na tych stronach znajdzie kolega potrzebne informacje i wzory(wg różnych źródeł), w tym na moc skrawania
Obrazek
(Moc skrawania netto (Pc) kW​)
http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx
http://www.darmet.com.pl/pl/informacje- ... metal.html
http://www.kfilipowicz.zut.edu.pl/Progr ... dstawy.pdf
https://www.cnc.info.pl//files/doborfrezowanie1_116.pdf

a moment silnika/moc liczony wg przekształceń wzoru (trzeba znać moment lub moc + obroty znamionowe lub stosowane silnika)

Mo= 9550 x P/n lub P=(Mo x n)/9550

P-moc w kW 1kW=1.36KM
n-obroty [obr/min]
Mo-moment obrotowy Nm

lub P=(Mo x n)/716,2
gdzie

P - moc w KM (1KM=0,733kW)
M - moment w kGm (1kGm=9,8068Nm)
n- prędkość obrotowa obr/min
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#3

Post napisał: ak47 » 27 gru 2014, 07:45

Wszystko dobrze, tylko że przy opisie silników krokowych ani razu nie widziałem by ktoś podał obroty/minutę. Tak samo moc w kW. No chyba żeby liczyć powiedzmy 3A x 2.5v bo takie informacje są podawane przy silnikach. Tylko że wychodzi wtedy.... 7,5 wata więc czy to na pewno ta droga ?


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: bubels » 27 gru 2014, 11:16

wiem też że sprzedawcy to podłe gnoje i często podają moment trzymający a nie obrotowy ale pomińmy to i przyjmijmy że jeśli jest napisane 2 Nm to tak faktycznie jest.
Trochę się zagalopowałeś kolego ze swoimi osądami.
Zastanów się jak pracuje napęd w maszynie cnc a później odpowiedz sobie co dała by ci informacja o obr/min.

Przy silnikach krokowych podaje się moment trzymający bo to jest parametr dzięki któremu jest je najłatwiej porównać.

Jeśli twój napęd ma pracowa z prękością 500mm/min a masz śrubę o skoku 5mm to znaczy że silnik będzie musiał pracowac z prędkością 100obr/min. Teraz wystarczy sięgną do karty katalogowej silnika i zobaczyc wykres zależności Nm/rpm. I masz dpowiedź.
Wiesz już jakim momentem będzie dysponował twój silnik przy pracy na takich obrotach.
Zwróc jeszcze uwagę na fakt iż wykresy rysowane są do konkretnej wartości zasilania i mikrokroku oraz podłączenia cewek silnika.

I jak już obejrzysz ten magiczny wykres to zobaczysz skąd bierze się moment trzymając - początek wykreu dla zerowej prędkości.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 27 gru 2014, 11:52

ak47 pisze:przy opisie silników krokowych
A to Cię nie zrozumiałem, myślałem ,że chodzi Ci o napęd narzędzia(trochę dziwne mi było że krokowcem, ale..), a nie posuwu stołu. Pardon.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#6

Post napisał: ak47 » 27 gru 2014, 11:57

bubels > no dobrze, ale dalej nie wiem czy taki silniczek poradzi przykładowo przesunąć 100kg czy 120kg ? jak to liczyć ?

EDYCJA
Dobra, zczaiłem. Dzięki za pomoc

Awatar użytkownika

HWD
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2012, 00:53
Lokalizacja: z bliska

Re: Jak liczy się siłę silników ?

#7

Post napisał: HWD » 27 gru 2014, 13:58

ak47 pisze:wiem też że sprzedawcy to podłe gnoje
Porównujesz ich do siebie :?: :razz:


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#8

Post napisał: ak47 » 27 gru 2014, 15:54

Nie mówię, że każdy sprzedawca taki jest ale co niektórzy są po prostu śmieszni. Do dziś pamiętam jak pytałem o tuleję redukcyjną morse 5/4. Wedle pana sprzedawcy taka tuleja kosztuje 200 złotych ponieważ jest z dobrej stali nie to co tuleje konkurencji. Teraz szukam silników między innymi na allegro i też się widzi silniki bez opisu albo podane co najwyżej zasilanie. Więc z rozpędu napisałem co napisałem...


mendium
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:42
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: mendium » 11 sty 2015, 13:30

Jaki tam masz prześwit i skok w tym korpusie na zdjęciu? Ja bym się poważnie zastanowił gdyż później może się okazać że masz za mało miejsca do obróbki tego drewna.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 11 sty 2015, 17:32

Niektóre silniki na Allegro są z rozbiórki i nie ma do nich danych.
Zapewne większość sprzedających silniki na Allegro nie zna się na nich więcej niż to co udało się im gdzieś wyczytać w kąciku radioamatora (oby).
Katalogowy moment to moment trzymający, który jest RÓWNY momentowy na dowolnych obrotach pod warunkiem zastosowania IDEALNEGO zasilania, czyli takiego które potrafi całkowicie zniwelować indukcyjność uzwojeń - nieskończenie wysokie napięcie zasilające. Ponieważ drivery są zasilane napięciem dalekim od nieskończenie wysokiego a i silnik by czegoś takiego nie tolerował, i do tego metoda wymuszenia prądu pozostawia zwykle bardzo wiele do życzenia, dlatego moment spada w funkcji obrotów. I dlatego właśnie wykresy są dla konkretnych warunków zasilania (powinien być też podany rodzaj drivera).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”