Prośba o pomoc w doborze budżetowego silnika BLDC

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
piteer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2015, 16:15
Lokalizacja: Polska

Prośba o pomoc w doborze budżetowego silnika BLDC

#1

Post napisał: piteer » 04 sty 2015, 16:42

Witam,
Postanowiłem poprosić o pomoc na tym forum ponieważ ciężko było mi znaleźć jakieś konkretne informacje o tanich silnikach BLDC a wiem, że są tutaj osoby które używają takich silników w swoich maszynach.
Na wstępie: Potrzebuje tani (podstawowe kryterium) silnik BLDC z czujnikami HALLa o mocy 20W < P > 100W i napięciu zasilania 24V. Silnik ma wkręcać i wykręcać śrubę w stosunkowo krótkim czasie.
Moc silnika oraz obroty nie są ściśle określone, ponieważ ma on posłużyć tylko jako model- projektuje sterownik do silników BLDC który ma być prototypem do sterowania silnikiem steru w samolocie.
Moja praca kończy się na poruszaniu śrubą (długości powiedzmy 500mm)- konkretnie to na śrubie będzie znajdowała się nakrętka, której położenie będę odczytywał przez rezystancyjny liniowy czujnik położenia. Powiem szczerze- nie znam się specjalnie na silnikach i ich parametrach, ale wydaje mi się że nie potrzebuje dużej mocy ani momentu, przydałoby się jednak chyba trochę prędkości. Nie chcę wydawać niepotrzebnie pieniędzy na taki silnik-model, potem będzie mi on zupełnie niepotrzebny.
Przeszukiwałem allegro, a nawet chińskie aliexpress- o ile na tym drugim da się coś znaleźć w cenie ~50$ to niestety bez opcji darmowej wysyłki, więc jest to zupełnie nie opłacalne.
Nie chciałbym na taki silnik wydać więcej niż 200zł- proszę o podpowiedź czy jest to w ogóle realne w tym budżecie?
Brałem też pod uwagę silniki modelarskie, jednak w tym przypadku znowu ciężko aby miały czujniki Halla.
Proszę o jakieś sensowne przykłady dostępnych silników BLDC, może jakiś konkretny producent, strona sklepu (w grę wchodzą tylko zakupy w kraju + ew. Aliexpress) lub ma ktoś namiary na osoby które handlują takimi używanymi silnikami. Zależałoby mi aby wybrać coś w przyszłym tygodniu.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
piteer



Tagi:


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#2

Post napisał: avatar » 04 sty 2015, 19:43

Nie wiem czy to ci pomorze ale - w niektórych samochodach jest elektryczna pompa wspomagania kierownicy w środku siedzi silnik BLDC o mocy ~400?-800W ? (3 fazowy średnica drutu zasilającego 1,2mm)
Orginalny układ jest zabudowany wraz ze sterownikiem i posiada 3 halotrony (halotrony na PCB w zasięgu pracy koła z magnesem 6 zębów ) ...
Jak chcesz coś taniego i samemu pomajsterkować to chyba będzie najciekawsze rozwiązanie dla ciebie... Ja swój do testów zasilam ze sterownika BLDC RC
zalaczym bym zdjęcie ale nie działają załączniki jpg
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


Autor tematu
piteer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2015, 16:15
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: piteer » 04 sty 2015, 20:22

Witam,
Dziękuję za pomoc, każda informacja jest cenna- czy mógłbyś podać jakiś konkretny rodzaj auta z taką pompą na BLDC?
W prawdzie bardziej zależało by mi na czymś o napięciu zasilania 24V i prądzie poniżej 5A (możliwości mojego zasilacza laboratoryjnego), sterownik wykonuję samodzielnie. Z braku laku jeśli cena byłaby dobra to mógłbym kombinować i z takim silnikiem.
A może są jakieś giełdy lub osoby gdzie można kupić używane BLDC w niewygórowanej cenie?


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: avatar » 05 sty 2015, 18:30

Koncern PSA produkcja między 2002 a 2009 np.: renault
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


Autor tematu
piteer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2015, 16:15
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: piteer » 05 sty 2015, 23:42

Zainteresuję się w takim razie takimi pompami.
Jak na razie najlepsze parametry jakie znalazłem oraz możliwie najniższa cena to:
http://allegro.pl/silnik-bezszczotkowy- ... 12470.html
jednak przypuszczam, że przekładnia oraz enkoder są mi zupełnie zbędne, no i cena mimo wszystko troszkę wysoka...
Czy może używał ktoś podobnych silników- może się na ich temat wypowiedzieć?


simi33
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 18 sie 2014, 16:20
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: simi33 » 06 sty 2015, 12:21

Nie wiem gdzie szukałeś, ale czujniki HALLA są wykorzystywane także w silnikach modelarskich. Jeśli chodzi o zastosowanie takowych w twoim modelu to mają jedną zaletę- są relatywnie tanie i łatwo dostępne. Niestety większa ich część to silniki typu intrunner, a takowe mają wysokie obroty, niski moment obrotowy, są zasilane dość niskim napięciem (najczęściej 7,4V) i pobierają sporo prądu. Tutaj trzeba się zastanowić co by Cię mniej kosztowało: zakup drogiego silnika czy zakup silnika modelarskiego, odpowiedniego zasilacza i zmiana w projekcie sterownika. Wpisz w wyszukiwarce na hobbyking-u: "sensored motor" może coś ciekawego zanjdziesz ;) tutaj przykładowy link: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oved_.html
pozdrawiam


Autor tematu
piteer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2015, 16:15
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: piteer » 10 sty 2015, 18:20

Witam,
dziękuję wszystkim za odpowiedzi, ostatecznie znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/silnik-bezszczotkowy- ... 06711.html
mam nadzieje, że sprawdzi się w mojej aplikacji.

pozdrawiam
piteer

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”