Dobór silnika krokowego do frezarki

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#11

Post napisał: Segitarius » 12 gru 2014, 23:16

Jak to ma zarabiać to zapomnij o trapezach. W mojej firmie częste przestoje doprowadziły do tego, że w żadnej maszynie nie ma już trapezów. Na śrubach trapezowych można frezować tylko przeciwbieżnie. To pierwsze ograniczenie. Drugie to zużycie nakrętek. Bo mosiężne i się wycierają. Po trzecie (primo :p) to 1,9Nm z trapezem to kiepski pomysł.

Dla czego? Ano dla tego, że moment zamieniany na nacisk kierowany w kierunku osi to nie moment, który daje ci silnik tylko ten moment, który zostaje po odjęciu od niego tarcia nakrętki o śrubę. A jeżeli nakrętka ma tarcie= 1,1 (trapez) albo 0,1 (kula) to nacisk generujesz działając tylko jakimś 1,6 Nm. 1,1 to współczynnik tarcia. Nie chce mi się liczyć teraz. Masz tu dobry przykład:

http://wm.pollub.pl/files/96/content/fi ... bowego.pdf


Policz sobie sam :)

Przyjmowanie momentu 1,9Nm to zakładanie warunków modelowych, czyli brak tarcie (nawet tocznego) oraz brak jakiegokolwiek oporu, zużycia itd...

Inna sprawa to to, że moment 1,9Nm to najczęściej moment podawany przez producenta jako moment trzymający.

Co to jest moment trzymający?

Wyobraź sobie kapitana statku trzymającego koło sterowe (silnik krokowy). Kiedy chce je obrócić musi jedną ręką puścić, a drugą kręci. Jedna ręka to jedna faza silnika. Moment trzymający to siła którą ma w dwóch rękach na raz, czyli wtedy kiedy trzyma koło nieruchomo. A moment dynamiczny to moment jaki wyzwala jedną ręką i troszeczkę drugą (bo przy obrocie jedna faza troszeczkę odpycha - zależne od sterownika i od budowy silnika). Reluktancyjny silnik odpycha bardziej.

Na przykład moje silniki 3Nm kręcą 1,89 Nm. Pomimo że są to silniki sprzedawane jako 3Nm nie dają połowy tego (1,5) tylko trochę więcej. Kupując silnik zwróć uwagę na to czy podawany moment to moment trzymający. Jeżeli masz zamiar kupić silniki na allegro, w chinach lub na cnc Profi to tak najprawdopodobniej będzie. Apropo CNC Profi to polecam jeśli masz zamiar kupować wszystko po dwa razy. Kupione od nich prowadnice pocięte teraz na kawałeczki służą za podkładki, śruby poszły na złom, chyba kabel LPT się ostał :p. Szczegóły
na privie, bo są tak koszmarni, że nie chcę ich na forum oczerniać :p

Co do pracy dyplomowej to mogę Ci wiele podpowiedzieć ale dopiero po obronie (w marcu). Wielu profesorków mi pomagało, mam wszystko policzone, materiały podobierane przez materiałoznawców, drgania policzone FEMAP'em, siły policzyłem sam... Przeszedłem przez to i wiem co znaczy zaprojektować maszynę z każdą śrubką i co do newtona w każdym punkcie więc mogę pomóc. Umiem pomagać i nie jestem z tych co tuxują młodych na forum więc wal w razie czego jak w dym.



Tagi:


Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#12

Post napisał: Foxik20 » 13 gru 2014, 19:39

Segitarius, widzę, że i moi prowadzący korzystali z dobrodziejstw politechniki lubelskiej :P
Robiłem już ten projekt i mniej więcej na nim bazowałem się dobierając jako takie parametry elementów napędowych w mojej maszynie.
W przeciwieństwie do Ciebie, niestety nie mam na uczelni aż tylu profesorów/doktorów, którzy znaliby się na temacie amatorskich CNC (bo na projektowaniu i obliczaniu wytrzymałościowym - to jak najbardziej tak), aby w jako takim skrócie przedstawili ideę, jak i co ma wyglądać.

Jeżeli chodzi o zamawianie elementów, typu prowadnice, śruby itp, to mam już to z poltechu. Każdą część przeglądałem bardzo dokładnie i pomimo tego, że wiem, że to z Chin - jakość jest do przyjęcia.

Odezwę się jeszcze do Ciebie na priv ;)

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#13

Post napisał: Segitarius » 13 gru 2014, 19:46

Spoko. Na poltechu się jeszcze nie przyjechałem. Co prawda długo się czeka bo z wysyłką się nie śpieszą ale są w porzadku. W Cnc Profi za każdym razem prowadnice były ciete do połowy i dalej łamane! To samo ze śrubami. Zawsze przychodziły krzywe.Z ekskluzywnych materiałów zobacz Wobit i BibusMenos. Drogo ale górna półka.


Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#14

Post napisał: Foxik20 » 14 gru 2014, 00:30

O to dobrze, że mnie ostrzegłeś... Nie spodziewałem się, ażeby profesjonalna firma, która zapewne wie, co sprzedaje i do czego, tak bardzo 'tnie' koszty oraz czas. Dla mnie to niedopuszczalne.
Moje zamówienie w poltechu nie było realizowane jakoś wybitnie długo, z tego co pamiętam, to mieścili się w podanym zakresie dni realizacji, więc jestem jak najbardziej na plus za tą firmą.

Co do Wobita, to orientowałem się z silnikami - ceny faktycznie mają niekiedy znacznie wyższe od konkurencji, ale jak mówisz - tam za ceną idzie jakość ;)


Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#15

Post napisał: Foxik20 » 16 gru 2014, 20:54

Edit:

Wybrałem silniki od naszego forumowego kolegi, Markcomp77, dokładnie model w rozmiarze 56x76 oraz prądzie cewki 2.1 A w połączeniu szeregowym.
Z uzyskanych na forum oraz różnych instrukcjach informacji wywnioskowałem, że i tak będę używał opcji szeregowego połączenia cewek, a prąd 2.1 A jest dla mnie do przyjęcia.

Teraz zostaje tylko dobór sterownika. Samoróbka na układzie Allegro A4989 działała, dopóki ktoś nieumiejętny się do niej nie dogrzebał. Irytujące w tym to, że to już 3 prototyp, a przede wszystkim TRZECI już spalony układ :sad:
W kwestii sterownika nie będę tutaj robił off-topicu, tylko założę oddzielny temat w odpowiednim dziale.

Niemniej, dziękuję każdemu, który przyczynił się do rozwiania moich niejasności ;)

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#16

Post napisał: Segitarius » 16 gru 2014, 21:21

Zostaw zakładanie nowych tematów. Kup sterownik Zelrp. To legenda i mięsień domowych cnc :p

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”