Strona 1 z 1
po raz kolejny jaki silnik dobrać
: 04 paź 2014, 20:20
autor: Jan Majnert
Witam! mam sterownik z avt
http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1682.pdf który może mieć max 2A na fazę... jaki silnik mogę do niego dobrać? czy silnik może mieć więcej niż 2A? co się stanie jeśli silnik będzie miał 0.3A?
Koledzy proszę o pomoc.

: 04 paź 2014, 21:31
autor: rradek
Nic się nie stanie. Maksymalny prąd sterownika mówi o tym, jakim silnikiem możesz go obciążyć. Jeśli masz silnik którego uzwojenia pobierają 0,3A, ten sam prąd będzie na stopniu mocy sterownika.
Jeśli dasz silnik o większym momencie czyt. większym prądzie przeciążysz sterownik, który padnie od razu lub po kilku minutach. W przypadku silników krokowych sterownik jest obciążony cały czas tym samym prądem, więc o uszkodzenie nie jest trudno.
: 04 paź 2014, 21:40
autor: Jan Majnert
Jeszcze takie pytanie.. silnik do tego sterownika powinien być na jakie napięcie?
: 04 paź 2014, 22:12
autor: rradek
To zależy od silnika, ale nie powinieneś zasilać układu napięciem wyższym niż dopuszcza sterownik(podobnie jak w przypadku prądu silnika, zasilając go niższym napięciem stracisz na momencie/dynamice/mocy bo P=V*A)
: 04 paź 2014, 22:48
autor: diodas1
Jan Majnert, Na płytce tego sterownika jest potencjometr służący pośrednio do ustawiania prądu idącego na uzwojenia silnika. Tak więc trzeba dobierać silniki pod kątem prądu zawierającego się w widełkach 0-2A ale nie więcej bo jeżeli uprzesz się i zmusisz sterownik do zbytniej zadyszki to zdechnie element L298 a jak dobrze pójdzie to pociągnie ze sobą w nicość coś jeszcze. Dla danego silnika potencjometrem według instrukcji ustalasz wydajność prądową sterownika i masz ten problem z głowy. Nie kombinuj i nie puszczaj na silnik zbyt dużego prądu bo go przegrzejesz. Jeżeli chodzi o napięcie na uzwojeniach silnika, podawane w "datashitach" to należy wybierać najmniejsze z dostępnych bo takie silniki mają mniejszą indukcyjność uzwojeń i pracują dynamiczniej. Nie jest żadną wadą że w danych silnika widnieje na przykład napięcie 4V a sterownik zasilisz napięciem 30VDC. Tak jest dobrze. Sterownik zadba o to żeby silnikowi nic się nie stało, o ile rozsądnie potencjometrem ustalisz dla niego prąd. Jeżeli będziesz chciał użyć większego silnika o wyższym prądzie to trzeba będzie dać też inny, mocniejszy sterownik.