siliniki krokowe + mikrokontroler

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
tomaszgolec
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 11:07
Lokalizacja: Wolsztyn

siliniki krokowe + mikrokontroler

#1

Post napisał: tomaszgolec » 06 lip 2014, 11:41

Witam, pierwszy raz buduje sterowanie do maszyny przemysłowej i chciałbym się upewnić że idę dobrą drogą. Mam dwa silniki krokowe o takich oznaczeniach :

silnik 1

34HS440182
1.8* 6.0A 6.7Nm
NO20100115


silnik 2

MIKROMA
FA34C21N8
1.8* 4.6 A Kl.izol.B.

I to w wszystko co o nich wiem. Wybrałem do nich takie sterowniki :

silnik 1 : http://www.wobit.com.pl/produkt/1146/st ... smc116-gp/

silnik 2 : taki sam sterownik jak powyżej tylko z prądem na faze 4.5A a nie 6.A
(drugiego nie jestem pewien bo silnik ma wyprowadzone gniazdo z 6 przewodami)

zasilacz : http://www.wobit.com.pl/produkt/4021/za ... t/zn300-l/


Czy to sie że tak powiem "trzyma kupy"? Czy sterowniki i zasilacz są odpowiednie ?
Zastanawiałem się również czy jest możliwe żebym wybrał jeden sterownik z prądem na faze 4.5 A i po prostu prowadzil z niego sygnał raz do jednego, raz do drugiego silnika bo one i tak nie mają pracować nigdy równocześnie tylko zawsze na zmianę.

No i ostatnie pytanie. Mam na to dość ograniczony budżet więc nie wchodzi w grę zastosowanie sterownika PLC żeby zadawać trajektorie ruchu. Dobrze sobie radze z programowaniem mikrokontrolerów więc pomyślałem że spokojnie mógłbym zbudować niewielki układa na atmedze i tym to wysterować. Nigdzie jednak nie znalazłem takiego rozwiązania. Być może występuje przy tym jakiś duży problem. Co o tym myślicie ?



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 06 lip 2014, 12:38

Śmiało dawaj tą atmege na warsztat.

Żadnej filozofii niema. Z uC zadjesz tylko step(krok) i dir(kierunek). Ewentualnie jeszcze ENABLE("uzbrajający napęd").

Jedyne schody jakie możesz napotkać w zależności od aplikacji (maszyna) to walka z zakłóceniami ale to kwestia doświadczenia w projektowaniu układów.

Ale nie panikował bym i po prostu działał.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
tomaszgolec
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 11:07
Lokalizacja: Wolsztyn

#3

Post napisał: tomaszgolec » 07 lip 2014, 02:28

a sterowniki i zasilacz są odpowiednie ?


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: bubels » 07 lip 2014, 12:53

Sterowniki są oki choć ja bym brał coś z:

http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=2443234

Np. MDC860.

Zasilacz jeśli ma obsługiwać oba sterowniki na raz brał bym większy.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#5

Post napisał: mc2kwacz » 08 lip 2014, 22:30

Kolego tomaszu. Nie zaczyna się nauki od robienia sterowania do maszyny przemysłowej. Najpierw podstawy wiedzy elektronicznej, i jakieś projekty amatorskie z założenia może? ;)

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#6

Post napisał: ursus_arctos » 09 lip 2014, 07:48

zbudować niewielki układa na atmedze i tym to wysterować. Nigdzie jednak nie znalazłem takiego rozwiązania.
Takich rozwiązań może być całkiem sporo w różnej maści urządzeniach działających autonomicznie (bez sterowania z komputera) - tyle, że zazwyczaj będą to wyspecjalizowane urządzenia i nikt się nie będzie chwalił, jakiego procesora użył. Do obsługi G-code AVR nie wystarczy.
Zastanawiałem się również czy jest możliwe żebym wybrał jeden sterownik z prądem na faze 4.5 A i po prostu prowadzil z niego sygnał raz do jednego, raz do drugiego silnika bo one i tak nie mają pracować nigdy równocześnie tylko zawsze na zmianę.
Jeżeli nawet silniki nie muszą się równocześnie kręcić, ale w czasie pracy jednego drugi musi wiarygodnie trzymać zadaną pozycję - to trzeba 2 sterowników.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”