Jaki wybrać silnik?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
PinkBerry
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2014, 16:47
Lokalizacja: Toruń

Jaki wybrać silnik?

#1

Post napisał: PinkBerry » 19 maja 2014, 16:51

Witam fachowców :) zamierzam zrobić projekt i model szafki wiszącej opuszczanej. Całość ma działać podobnie jak winda, po wciśnięciu przycisku zęby zjeżdżała na dół. Myślałam żeby zrobić to na zwykłych prowadnicach napędzane elektrycznie, z wykorzystaniem przekładni ślimakowej ale mam problem z doborem silnika i sterownika, a właściwie totalnie nie wiem jakie maja byc;) w modelu taka szafeczka będzie ważyć coś ok 3-5 kilo, w projekcie tyle co normalna szafka kuchenna + załadowanie jej, biorę pod uwagę naczynia i artykuły spożywcze mąka cukier itd wiec sadze ze do 50 kg:) możecie mnie jakoś nakierować? nie jestem znawczynią, potrzebuje kilku rad, jakie silniki mam użyć, o jakiej mocy i jak nimi sterować.



Tagi:


tonieon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 12 maja 2014, 19:43
Lokalizacja: Suwałki

#2

Post napisał: tonieon » 19 maja 2014, 19:22

szafki opuszczane , pierwszo słyszę :shock: Jakiemu celowi one mają być opuszczane ? Przy takim obciążeniu przydałyby się siłowniki odbijające do góry szafkę, żeby szybciej nie opadła. Silnik może być i 1,7nm


Rurka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 179
Rejestracja: 04 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: centrum

#3

Post napisał: Rurka » 19 maja 2014, 20:15

tutaj ma kolega moduł liniowy , silniki z sterowaniem też wybierze .
z Torunia to rzut kamieniem.
http://allegro.pl/silownik-liniowy-os-c ... 19568.html


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 19 maja 2014, 23:03

widziałem projekty takich szafek dla osób starszych, niepełnosprawnych, całe moduły zjeżdżały aż do blatu, łatwiejszy dostęp, czujniki zamontowane żeby między blatem a szafkami czegoś nie zgnieść.
Serwo czy krokowiec z hamulcem i działać musi, przeciw wagi kolega chyba nie chce montować. :razz:


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 20 maja 2014, 15:26

Panowie...
dance1 pisze: przeciw wagi kolega chyba nie chce montować.
Rurka pisze:tutaj ma kolega moduł liniowy
PinkBerry pisze: nie jestem znawczynią
Co co mocy silnika to zależy ona od przekładni jaką zastosujesz. Domyślam się że chodzi o projekt dyplomowy, w modelu najlepiej i najtaniej będzie zastosować silnik krokowy i jakiś sterownik zależny od prądu pobieranego przez silnik, co z kolei idzie w parze z jego momentem, więc zależy od obciążenia, i dochodzimy do przekładni ;)

Chociaż zaraz... przecież skoro nie ma sensu regulować prędkości opuszczania szafki to najtaniej zastosować zwykły silnik załączany z guzika czy przycisku plus jakieś zabezpieczenie, choćby czujnik pojemnościowy (bo kurtyna świetlna to nie ta liga $$ )


tonieon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 12 maja 2014, 19:43
Lokalizacja: Suwałki

#6

Post napisał: tonieon » 20 maja 2014, 17:11

dragon44 dobrze pisze , prosty i tani sposób - jestem za tym , prosto i tanio to najważniejsze , a i jakieś czujniki krańcowe by się przydały :mrgreen:


Autor tematu
PinkBerry
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2014, 16:47
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: PinkBerry » 20 maja 2014, 22:47

Dzięki za podpowiedzi:) zastanawiałam się na początku właśnie o zwykłym krokowym i przekładni ślimakowej, ale potem wpadłam żeby zastosować napęd do rolet, właściwie działa na tej samej zasadzie, do wykonania modelu wystarczyłby taki

http://allegro.pl/silnik-naped-do-rolet ... 88690.html

krańcówki już wbudowane, co o tym myślicie?

Właściwie w początkowych założeniach miało być tak, że ruszać będzie wolniej, potem się rozpędzać i przy końcu zwalniać, żeby uniknąć gwałtownych ruszeń i zatrzymań, tylko nie wiem w jaki sposób to zrobić;)


mlekocccp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:00
Lokalizacja: Walim

#8

Post napisał: mlekocccp » 20 maja 2014, 22:53

No właśnie ma tylko za zadanie opuścić do jakiegoś poziomu określonego przez operatora. Czyli tak jak Dragon napisał zwykły silnik z przekładnią, do śruby trapezowej lub zwykłej metrycznej, albo napęd na lince metalowej jak w napędzie do szyb samochodowych. Bardziej skłaniał się do śrub, bo to jednak prostsze wykonanie, tańsze i większa siła udźwigu.
Zależy ile to ma kosztować.

[ Dodano: 2014-05-20, 22:56 ]
PinkBerry pisze:napęd do rolet, właściwie działa na tej samej zasadzie, do wykonania modelu wystarczyłby taki
A jaki one mają udźwig? rolety chyba nie ważą 50 kg.


Autor tematu
PinkBerry
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2014, 16:47
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: PinkBerry » 22 maja 2014, 21:12

http://allegro.pl/silnik-naped-do-rolet ... 89307.html

ten chociażby ma 40 kg, myślę że to by wystarczyło. Skoro opuści się do poziomu określonego przez operatora to dobrze, możliwa będzie regulacja wysokości zsuwu...Chyba, że źle myśle ;) Czy z krokowym nie będzie dodatkowej roboty skoro można taki do rolet?


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#10

Post napisał: dragon44 » 22 maja 2014, 22:19

Tylko wiesz, ten do rolet ma stałą prędkość obrotową i nie ma opcji miękkiego startu czy hamowania, gary będą się tłukły i sąsiedzi będą słyszeli :P silnik krokowy ma możliwość ustawienia rampy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”