Silnik krokowy, sterownik pomoc w doborze

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

Silnik krokowy, sterownik pomoc w doborze

#1

Post napisał: majkel1987 » 12 sty 2014, 01:29

Może dokonałem zakupu od d strony ale nie ważne.
Mam silniki krokowe 3Nm prąd fazy równoległe 4,2A, szeregowe 2,1A
Chciałem kupić sterownik na SsK-BO4 na PEAK 7,8A
Przy podłączeniu szeregowym silnika, prąd powinien być na 70% prądu fazy czyli jakieś 1,47A PEAK. Sterownik ma minimum 2,8A PEAK. Czy spalę silnik czy weźmie tyle ile potrzebuje??
Przy równoległym sugerowany prąd to 1,96 razy 4,2A co daje 8,2A PEAK. Niby sterownik tyle nie da.
W szeregu mam niższe obroty wyższy moment. W równoległym na odwrót.
O ile obroty spadają w szeregu w porównaniu do równoległego??
Jakie koledzy by proponowali ustawienie, szereg czy równoległe??
Czy ten sterownik byłby ok do obydwu konfiguracji??
Dlaczego taka rozbieżność w Amperach przy różnicy tylko 2,1A na poszczególnych konfach??



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 12 sty 2014, 08:17

Przy połączeniu szeregowym mamy 0.7 wartości prądu, ale unipolarnego, a przy równoległym mnożymy go przez sqrt(2). Podejrzewam, że silnik ma 3A, czyli dla szeregowego wychodzi te 2.1A, natomiast dla równoległego 3*1.4=4.2A. czyli teoretycznie dla obu połączeń wystarczy b03 od sponsora, dla równoległego dalbym B06. ogólnie im więcej włożymy prądu, tym więcej "wyjmiemy" z silnika- przy połączeniu równoległym, ten sam silnik pozwoli uzyskać większe prędkości pracy, praca z większymi przyśpieszeniami ( ze względu na mniejszą impedancję uzwojeń). Natomiast moment zostaje ten sam.

Sugeruję sterownik B10 - w nim możemy ustawić minimalną wartość prądu - więc będzie bardziej uniwersalny - będzie kolega mógł przeprowadzić próby i porównać. a nie kosztuje dużo więcej od B04. Oczywiście możemy dać bo4 i zasilać silnik w połączeniu szeregowym z tych 2.8A. minus takiego rozwiązania, to to że silnik będzie się bardziej grzał.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 13:18 przez krzysiekgrab, łącznie zmieniany 1 raz.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: noel20 » 12 sty 2014, 10:08

krzysiekgrab pisze:Podejrzewam, że silnik ma 3A, czyli dla szeregowego wychodzi te 2.1A, natomiast dla równoległego 3*1.4=4.2A. ale aby wyznaczyć prąd peak mnożymy to prze 1.4, czyli wychodzi nam ok 5.88A.
Wartości znamionowe prądów silników krokowych już podane są w peak. Tylko jeden producent podaje w rms, ale nie pamiętam który.
krzysiekgrab pisze: ogólnie im więcej włożymy prądu, tym więcej "wyjmiemy" z silnika
Do wartości znamionowej prądu. Później ta zasada nie działa.
majkel1987 pisze: Czy spalę silnik czy weźmie tyle ile potrzebuje??
Tym sterownikiem ten silnik prawdopodobnie się spali.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#4

Post napisał: majkel1987 » 12 sty 2014, 11:57

To są te silniki.
Obrazek
Czyli wychodzi na to że przy takiej rozbieżności A trzeba wybrać już na samym początku na jakiej konfiguracji będzie się działało i jej nie zmieniać bo będzie się to równało ze zmianą sterownika??


Jakie prędkości i moment mogę uzyskać na tych silnikach przy równoległym??
noel20 pisze:krzysiekgrab napisał/a:
Podejrzewam, że silnik ma 3A, czyli dla szeregowego wychodzi te 2.1A, natomiast dla równoległego 3*1.4=4.2A. ale aby wyznaczyć prąd peak mnożymy to prze 1.4, czyli wychodzi nam ok 5.88A.

Wartości znamionowe prądów silników krokowych już podane są w peak. Tylko jeden producent podaje w rms, ale nie pamiętam który.
Jeśli tak jest to wystarczy mi B03 na równoległe i szeregowe?? Tylko dlaczego na akcesoria podają aby mnożyć te wartości??
Gubię się trochę.
I co oznacza ten PEAK?? W którym momencie jest uzyskiwany?? Jak silnik oddaje energię z powrotem??

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: noel20 » 12 sty 2014, 12:05

majkel1987 pisze:Czyli wychodzi na to że przy takiej rozbieżności A trzeba wybrać już na samym początku na jakiej konfiguracji będzie się działało i jej nie zmieniać bo będzie się to równało ze zmianą sterownika??
Zwykle wystarczy zmienić prąd na sterowniku, ale jeżeli nie da się ustawić docelowego to trzeba sterownik wymienić.
majkel1987 pisze:Jakie prędkości i moment mogę uzyskać na tych silnikach przy równoległym??
Moment przecież masz podany, a prędkości zależą od bardzo wielu czynników.
I co oznacza ten PEAK??
Długo by tłumaczyć. Związane jest to z zasadą pracy czopera prądowego zaimplementowanego w sterowniku.

Masz dane dla silnika podane wyżej. Mas też dana dla sterownika. Obie są już peak więc głowy sobie nie zaprzątaj tym.
Moment dla szeregowego i równoległego jest ten sam, tylko wartości prądu inne.
Połączenie równoległe jest lepsze, bo silnik pracuje szybciej. Wymaga to jednak sterownika o większym prądzie. Jeżeli jednak sterownik obsługuje ci 4,2A to połącz cewki silnika równolegle i ustaw prąd sterownika na wartość najbliższą 4,2A i po sprawie.

[ Dodano: 2014-01-12, 12:14 ]
majkel1987 pisze:wystarczy mi B03 na równoległe i szeregowe??
Tak, to dobry sterownik do tego silnika.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#6

Post napisał: krzysiekgrab » 12 sty 2014, 13:15

Pisząc o wyjęciu więcej z silnika miałem na myśli prędkość i dynamikę pracy przy połączeniu równoległym, które wymaga większej wartości prądu zasilania. Jeżeli chodzi o ustawienie wartości prądu większego od znamionowego, jest to kwestia nasycenia.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#7

Post napisał: majkel1987 » 12 sty 2014, 17:17

noel20 pisze:Moment przecież masz podany, a prędkości zależą od bardzo wielu czynników.
No jest podany ale jak wrzucimy go na wyższe obroty to moment spadnie. Prędkość domyślam się że zależy od częstotliwości zadanych impulsów między innymi i napięcia na sterowniku-silniku. Załóżmy że wszystko optymalnie U=36V prąd 4,2A. Przy określonej częstotliwości jestem w stanie to obliczyć ze wzoru. Tylko jakich mniej więcej prędkości mogę się spodziewać aby nie zacząć tracić kroków?? Jakie prędkości ogarnie pod względem mechanicznym ten silnik?? Jak spadnie prędkość kiedy zmienię konfa na szeregowe??

Ten podział kroków na sterowniku np.1/128 (w przypadku B03) sprawia że silnik obraca się płynniej, ale czy to znaczy że np mamy 200 kroków na obrót silnika, damy 1/8 to da nam 1600 kroków. CZy teraz np jak miałbym go bezpośrednio na śrubie o skoku 5mm przy 200 krokach, 1 krok daje nam przemieszczenie=0,025mm. To przy 1600 krokach, 1 krok daje przemieszczenie=0,003mm?? tak to działa??

Sorki za, pewnie głupie, pytania, ale nigdy nie miałem z tym do czynienia.

[ Dodano: 2014-01-12, 17:20 ]
I po co na stronie akcesoria każą mnożyć wartości prądu??


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: pltmaxnc » 12 sty 2014, 18:29

Trudno odpowiedzieć szczegółowo na Twoje pytania.
Największą prędkość obrotową przy danym zasilaniu można osiągnąć jeżeli silnik będzie trwale zamocowany a oś obciążona.
Paradoksalnie najgorzej pracuje silnik z nieobciążoną osią leżący np na stole.
Dlatego stosowane są koła zamachowe poprawiające dynamikę silnika.
Ten podział kroków na sterowniku np.1/128 (w przypadku B03) sprawia że silnik obraca się płynniej
Podział mikrokrokowy zapewni płynniejszą pracę silnika i jego większą dokładność ale tylko do ok 1/16 kroku
Trzeba pamiętać że błąd pozycjonowania silnika wynosi zwykle ok 5% pełnego kroku i mikrokrok o wartości podziału < 5% nie podniesie dokładności .
Przy dużych podziałach np 1/128 silnik będzie skakał o kilka mikrokroków.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#9

Post napisał: majkel1987 » 12 sty 2014, 21:14

Na dobór zasilania też powinienem brać do obliczeń wartość 4,2A, czy raczej jakieś 70% tego wystarczy??


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: pltmaxnc » 13 sty 2014, 11:52

Wystarczy 70% sumy prądów ustawionych na sterowniku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”