Aktuator liniowy - dobre narzędzie, czy żyję marzeniami ?
: 12 gru 2013, 14:52
Witam, mam pewien projekt do wykonania. Pomyślałem, że doskonałym narzędziem byłoby zastosowanie aktuatora liniowego, lecz nie wiem czy istnieją modele o takich specyfikacjach... Otóż, projektem jest pewnego rodzaju żuraw : 
Wiem, nie jestem dobry w rysowaniu
Ale do rzeczy. Na rysunku widać, że żuraw ma pewną oś ( pozwalającą na ruch góra dół ramienia ) oraz aktuator liniowy który jest doczepiony do końca poziomego ramienia oraz do pionowej "nogi". Chodzi o to by móc owym żurawiem podnosić około 50kg ładunek. Z fizyki wiadomo, że jeżeli lewa część ramienia żurawia jest 4 razy krótsza od prawej, to siła również powinna być 4 razy większa. Dlatego dla 50kg=500N, na lewej stronie potrzebowalibyśmy 2000N. To niestety nie wszystko. Żuraw powinien być w stanie wykonać pełny zakres ruchu ( od minimalnie opuszczonego ramienia do pionowego wyprostowania ) w 0,25 sekundy. I ostatni gwóźdź do trumny - prawa strona ramienia musi mieć około 40cm. To są moje "wymagania" od idealnego sprzętu. Aby uprościć sprawę: [Siła uciągu]*[prędkość maksymalna pracy/4]>=400. Wszystko podawane w jednostkach elementarnych ( N, m/s ). Napisałem "idealnego" sprzętu, ponieważ po dokonaniu szybkiej matmy zrozumiałem, że równie dobrze mógłbym sobie życzyć Perpetuum mobile
I tutaj moje pytanie do specjalistów - o ile musiałbym zmniejszyć "udźwig" ( niestety wymóg co do 0,25 sekundy jest wymagany, lecz szybkość-długość lewej strony dźwigni oraz siła mogą ulec zmianie ) by zrealizować taki projekt ? Moglibyście mi polecić jakiś katalog z możliwością filtrowania aktuatorów według ich charakterystyki ?

Wiem, nie jestem dobry w rysowaniu

