Wybór silnika do małej stalowej maszynki A4.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Wybór silnika do małej stalowej maszynki A4.

#1

Post napisał: wojtek30 » 01 wrz 2013, 16:11

Podobnych tematów na forum jest wiele, przejrzałem już kilkadziesiąt, ale im dalej się zagłębiam, tym mam więcej wątpliwości.
Mam małą stalową frezarkę o polu roboczym A4. Póki co są tam silniki 0,7Nm i śruby TR16x4. Mam też sterowniki SSK-B01 o prądzie maksymalnym 2A, z obsługą półkroku.
Obróbka hobbystyczna drewna i alu.

Chciałbym to wymienić na coś mocniejszego i szybszego, rozważałem kilka opcji:
1. Początkowo myślałem o silnikach 2Nm (4,2A lub 2,1A) w cenie około 100zł za sztukę, mógłbym pozostać na razie przy starym sterowniku przy podłączeniu szeregowym i kiedyś zainwestować w sterownik 4A.
2. Później jednak stwierdziłem, że może lepiej od razu zainwestować w coś mocniejszego około 3Nm i 3A (160zł), docelowo sterownik 3A do tego będzie tańszy a póki co popracuję dalej na tym co mam, niestety prędkości będą niższe niż w tym z punktu 1, czy to ma aż takie znaczenie w moim przypadku?
3. Jednak idąc dalej, to niewiele droższe, bo około 20zł są silniki 4Nm 4A, ale tutaj orócz sporych kosztów silników w porównaniu do 1 opcji, dochodzi też drogi sterownik 4A.

Pewnie powiecie, bierz najmocniejsze na jakie cię stać, ale wymyśliłem sobie żeby przeznaczyć na ten cel łącznie około 600-800zł (silniki + sterownik) i zrobić to racjonalnie i nie przeszacować parametrów. Podpowiedzcie coś proszę ze swojego doświadczenia.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór silnika do małej stalowej maszynki A4.

#2

Post napisał: tuxcnc » 01 wrz 2013, 18:35

wojtek30 pisze:wymyśliłem sobie żeby przeznaczyć na ten cel łącznie około 600-800zł (silniki + sterownik) i zrobić to racjonalnie i nie przeszacować parametrów.
W takim budżecie nie zwojujesz cudów.
Naprawdę szybkie są silniki z równoległym połączeniem cewek, ale wtedy potrzeba sterowników na 8 A, na przykład najnowszych Leadshine AM882 po 350 zł/szt na Ebay, czyli musisz przemnożyć budżet przez dwa albo i trzy ...

Za te pieniądze które przeznaczasz, w grę wchodzą sterowniki na TB6600 albo polski Zelrp.
TB6600 są na Ebay po jakieś 70 zł/szt, ale jeszcze niczego konkretnego nie wiadomo o ich jakości i możliwościach.
Chyba dwaj koledzy z forum kupili sobie takie, ale na razie wiedzą tyle, że się nie spaliły po włączeniu, co innym chińskim sterownikom się zdarza.
No właśnie, nie pomyl TB6600 z TB6560, to podobne cyferki i ten sam producent, ale z TB6560 potrafi pójść dym bez wyraźnego powodu i wielu, łącznie ze mną, się na nich przejechało.

O sterowniku Zelrp złego słowa powiedzieć nie można, działa rewelacyjnie, ale kosztuje 400 zł za trójkanałowy i daje tylko 3 A.
Pewnie jak byś go kupił i podłączył do tego co masz, to by te małe silniczki zaskoczyły Cię swoimi możliwościami.
Na tym sterowniku powinny się kręcić ze dwa razy szybciej niż na przestarzałych i dość kiepskich L297/298.

Co do silników, to powiem tylko tyle, że 3 Nm 3A są niesamowicie mulaste i chyba nie ma sensu ich stosować.
Mam taki jeden i nie bardzo wiem gdzie go użyć.

.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Zienek » 01 wrz 2013, 18:44

Silniki
Do tego jak poczaisz się na okazje, to możesz dorwać silniczki za jakieś 50-60 zł / szt o większym momencie.
Np pierwszy lepszy http://allegro.pl/silnik-krokowy-sanyo- ... 61549.html

Sterowniki
Ja bym się zastanowił nad klonem M542 na większy prąd M545
http://allegro.pl/sterownik-m545-silnik ... 05192.html
165 zł * 3 + 20 przesyłka = 500zł.

Do tego sterownika można sparować nawet silniki 4Nm 4,5A.

Btw - nie pokazałeś maszynki i nie wiadomo jakie ma opory.
Odkręć aktualne silniki i zobacz czy dasz radę palcami obracać osiami. Jeśli tak, to nawet 2Nm Ci wystarczą. Jak jest ciężko, to mierz w 3Nm+.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: wojtek30 » 01 wrz 2013, 20:42

tuxcnc pisze:TB6600 są na Ebay po jakieś 70 zł/szt, ale jeszcze niczego konkretnego nie wiadomo o ich jakości i możliwościach.
Te czarne pojedyncze sterowniki wyglądają ciekawie, ale widzę też zintegrowane moduły 3 osiowe w obudowie z wyświetlaczem lub bez, tylko że tutaj gorzej wygląda chłodzenie.
Zienek pisze:Ja bym się zastanowił nad klonem M542 na większy prąd M545
Wiem, że sterownik jest porządny, jednak w moim przypadku taki wydatek wydaje się chyba nieuzasadniony, maszynka raczej nie służy mi do celów zarobkowych, więc muszę uważać z wydatkami :roll:

Rozumiem, że gdybym brał jakiekolwiek pojedyncze sterowniki, czy to M545 czy TB6600, to muszę do tego doliczyć jeszcze jakąś płytę główną? Raczej na mojej SSK-MB01 nie będzie działać :razz:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 01 wrz 2013, 21:22

https://www.cnc.info.pl/topics12/chinsk ... htm#361843
Chyba jednak jest tylko tani.
Ja na razie wstrzymam się z zakupem.
Co prawda 20$ to nie majątek, ale jakbym kupił wszystko co chciałbym przetestować osobiście, to by moje wnuki spłacały ...

Właśnie sobie przypomniałem, że jeszcze nie sprawdziłem sterowników StepStick, które kupiłem już jakiś czas temu.
Podobno z radiatorem można wyciągnąć 2 A prądu.
Spojrzałem teraz na Ebay i oczom nie uwierzyłem, moduły na A4988 są już po 5$ z wysyłką.

.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#6

Post napisał: Zienek » 01 wrz 2013, 22:24

wojtek30 pisze: Rozumiem, że gdybym brał jakiekolwiek pojedyncze sterowniki, czy to M545 czy TB6600, to muszę do tego doliczyć jeszcze jakąś płytę główną? Raczej na mojej SSK-MB01 nie będzie działać :razz:
M545 i inne gotowce mają wejścia Step/Dir - czyli podłączasz je na kabelki do LPT "na pająka", albo jak gentelman przez płytę matkę jak SSK-MB01. Ona przecież do tego służy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: wojtek30 » 02 wrz 2013, 08:44

Zienek pisze:... albo jak gentelman przez płytę matkę jak SSK-MB01. Ona przecież do tego służy.
No właśnie, nie przyszło mi to do głowy, bo płyta ma przełącznik półkroku i myślałem że nie obsłuży nowych sterowników z mikrokrokiem.
Czytam jednak teraz i widzę, że się da, będzie mniej roboty, dzięki :wink:

Chyba jednak zdecyduję się na silniki 4,2Nm 4,2A. Dzięki 8 przewodom mają dużo ustawień i będę mógł je podłączyć póki co do mojego sterownika (mam nadzieję :razz:). W przyszłości może pozbieram na sterowniki M545. Ciekawie cenowo wyglądają też silniki 4Nm 4A, tylko że nie mają podwójnej osi i mają tylko 4 przewody.

[ Dodano: 2013-09-02, 08:51 ]
Aha, jeszcze jedno. Czy jest sens stosowania silników 4.2Nm na osi X i Y a na oś Z dać mniejszy np 2Nm 4.2A?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”