Serwo-enkodery sposobem na wady pracy silników krokowych

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#141

Post napisał: tuxcnc » 14 sie 2013, 21:17

mc2kwacz pisze:W porządnej obrabiarce z porządnym sterowaniem, a nie jakimś wyrobie amatorsko-rzemieślniczym z dostawionym w wózku na kółkach pecetem, trzepiącym osiami przez porty równoległe
Idź do psychiatry, bo masz poważne problemy.

Ja pamiętam profesjonalne obrabiarki na procesorze Intel 8080 z kilobajtem ramu i czytnikiem taśmy perforowanej.
Dzisiejszego peceta nikt sobie nie był w stanie nawet wyobrazić.
Tego co potrafi "amatorski" LinuxCNC nie jestem w stanie ogarnąć, pomimo że siedzę w tym od lat.
A Ty zielonego pojęcia nie masz i chcesz robić za autorytet.

.



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#142

Post napisał: kamar » 14 sie 2013, 21:24

mc2kwacz pisze:
kamar pisze:chłopski rozum bije jenteligentów na głowę funkcjonalnością :)
Jakieś ukryte kompleksy u faceta z wieczną warstwą smaru (czy może raczej rdzy) pod paznokciami? :???:
Oj , cieniutko z dowcipem.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#143

Post napisał: mc2kwacz » 14 sie 2013, 22:30

To nie był dowcip, tylko smutna refleksja.
Gdyby nie "jenteligenty", to byś dzisiaj co najwyżej drewniane fujarki kozikiem u kowala wyprodukowanym skrobał, a nie z rdzy trupy maszyn przemysłowych.

tux, i co z tego że ma możliwości? Czasy komputerów zajmujących piętro i czytających perforowane karty i taśmy dawno minęły. Technika zeszła pod strzechy, technika maszyn cnc również. Co nie oznacza, że amatorskie rozwiązania i profesjonalne są takie same. Nie są i pewnie nigdy dystans nie zaniknie. Na pececie można wyprodukować muzykę, zmontować film i zrobić wiele innych rzeczy, które są JEDNAK amatorskim substytutem zawodowych rozwiązań dedykowanych.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#144

Post napisał: ezbig » 14 sie 2013, 22:41

ma555rek pisze:
ezbig pisze:ma być widoczny przycisk zatrzymania awaryjnego
Dziwnie chcecie awaryjnie zatrzymywać maszynę puszczając ją luzem.
E stop ma zatrzymać czyli system tak reaguje aby szkody nie powiększać.
W przypadku napędu krokowego ma być stop pełną zdolnością tego napędu.
ma555rek nie wiem skąd się urwałeś, ale ja mówię o konkretnym sterowaniu (mach, linuxCNC) i obserwacji jak działa. Cała logika e-stop-a jest tam ukryta w programie. Biorąc pod uwagę ile różnych maszyn na świecie pracuje, z pewnością autorzy uwzględnili tę sytuację i silniki stają z pełną mocą, ale potem odcinane jest zasilanie od uzwojeń. Nie mam w pobliżu żadnej maszyny, bo bym ci nagrał filmik jak to wygląda, bo coś teoretyzujesz jak być powinno, a chyba nie widziałeś jak jest. U mnie po e-stop silniki stają "dęba" w miejscu i sterowniki są wyłączone (nie analizowałem nigdy ile czasu mija od wciśnięcia "grzyba" do zatrzymania, a potem wyłączenia sterowników).


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#145

Post napisał: kamar » 14 sie 2013, 22:41

mc2kwacz pisze:To nie był dowcip, tylko smutna refleksja.
Gdyby nie "jenteligenty", to byś dzisiaj co najwyżej drewniane fujarki kozikiem u kowala wyprodukowanym skrobał, a nie z rdzy trupy maszyn przemysłowych.
.
Jednak głupiutki jesteś i nie wart dyskusji. Podziękował.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#146

Post napisał: ma555rek » 14 sie 2013, 22:48

kamar pisze:Tyle że ten chłopski rozum bije jenteligentów na głowę funkcjonalnością :)
Nie chłopie nie bije.
Wniosek swój wyprowadziłeś z prostej zależności działanie = skutek pomijając cały łańcuch implikacji powodujacy wymodelowanie takiego a nie innego skutku. Obszar obserwacji zakreślony jest tylko do Twojego podwórka. Ślinisz się gdy usłyszysz dzwonek ale gdy będzie brzęczyk to już nie zareagujesz.
Wnioskowanie przynależy "jenteligentom" - dlatego się ta warstwa wyłoniła, bo przecież nie dlatego że ją potrzebowałeś.
Pasjonat


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#147

Post napisał: IMPULS3 » 14 sie 2013, 22:49

mc2kwacz pisze:a nie z rdzy trupy maszyn przemysłowych.
Jak gdzieś kolega widzi rdzę to moze to tak wygląda, ale prawda jest taka że pod względem mechanicznym te nowe maszynki wcale nie są jakieś rewolucyjne.niemalże identyczna budowa do tego co bylo 50 lat temu, może tylko większy rozwój prowadnic tocznych.... A największy problem to to że nie maszyny nie dają rady uskrobać tylko narzędzia są wciąż za słabe.
Coś mi się wydaje że kolega niezbyt mocno siedzi w zagadnieniach mechanicznych. Prosty przykład z netu:

Obrazek

Jakieś rewolucyjne rozwiązanie? Dla mnie to samo co bylo dawniej, no może tylko owej rdzy mniej.... :smile:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#148

Post napisał: ma555rek » 14 sie 2013, 22:56

ezbig pisze:U mnie po e-stop silniki stają "dęba" w miejscu i sterowniki są wyłączone
Są wyłaczane bo tak zdecydowałeś. Ale po co mają być wyłączane?
No tu właśnie jest zakres decyzji jak działać ma system.
Uważam że stop z grzyba to stop kolizyjny a nie działanie typu "chodu, byle daleko"
Wyższy stopień to dopiero prąd.
Pasjonat


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#149

Post napisał: ezbig » 14 sie 2013, 23:06

mc2kwacz pisze: Ezbig, dla mnie to gubienie kroków jest (z)łapaniem gumy a nie awaria jakiejś przystawki. Jeśli założymy, że ta przystawka cały czas pracuje i czynnie uczestniczy w pracy, to staje się integralną częścią sterowania a nie zabezpieczeniem. A jeśli tak, i jeśli na dodatek bardzo poważnie podnosi ryzyko awarii systemu, to całość łącznie z przystawką należy objąć systemem bezpieczeństwa.
Jeśli ta przystawka działa non stop, czyli masz permantne gubienie kroków, to znak że trzeba co najmniej zmniejszyć prędkość pracy lub zatrzymać i przemyśleć ustawienia. Jak sobie mignie kilkadziesiąt razy w losowych momentach to też tragedii nie będzie, ale warto zrewidować ustawienia.

Miałem kilka miesięcy temu taką maszynę, która z obróbką spokojnie goniła do 3m/min, ale na G0 zdarzało jej się zgubić kroki nawet przy 3.5m/min. Co ciekawe podczas testów mogła pracować na G0 przy 5m/min (raz siedziałem przy niej 3 godziny i nic), ale przy robocie zdarzało jej się wiele razy zgubić na takim przejeździe po kilkadziesiąt kroków, więc i G0 miała ustawione na 3m/min. Maszyna z drugiej ręki, więc się aż tak nie dziwiłem, ale taki gadżet o którym gadamy, bardzoby mi życie ułatwił i pozwolił bezstresowo analizować przyczynę gubienia kroków, a zlecenie realizować co najmniej 2x szybciej.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#150

Post napisał: kamar » 14 sie 2013, 23:10

IMPULS3 pisze: Jakieś rewolucyjne rozwiązanie? :
Nie masz racji do końca. Pochyle łoża to jednak wynalazek ostatnich lat. I nie próbuj przekonać kogoś kto uważa, że dyplom zrobił z niego inteligenta :)
ezbig pisze: Jeśli ta przystawka działa non stop, czyli masz permantne gubienie kroków, to znak że trzeba co najmniej zmniejszyć prędkość pracy lub zatrzymać i przemyśleć ustawienia. Jak sobie mignie kilkadziesiąt razy w losowych momentach to też tragedii nie będzie, ale warto zrewidować ustawienia.
.
Aż milo posłuchać kogoś, kto wie o czym mówi :)

ma555rek pisze: Wnioskowanie przynależy "jenteligentom" - dlatego się ta warstwa wyłoniła, bo przecież nie dlatego że ją potrzebowałeś.
Czyżbyś myślał o tzw. inteligencji technicznej mającej z inteligencją tyle wspólnego co ekonomia socjalistyczna z ekonomią ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”