Problem ze sterowaniem

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
rodzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 79
Rejestracja: 03 mar 2011, 15:48
Lokalizacja: Polska

Problem ze sterowaniem

#1

Post napisał: rodzyn » 17 sty 2014, 19:25

Witam. Mam taki problem w ploterze własnej konstrukcji, czasami kiedy włączam komputer i macha 3, silniki nie chodzą płynnie tylko wydają dziwne dźwięki i gubią kroki, czasami na jednej osi czasami dwóch lub wszystkich, zwykle pomaga restart macha, lub całego komputera, ostatnio przeinstalowałem windowsa, lecz to nie pomogło, powiedział bym nawet że teraz częściej ten problem występuje, czasami kiedy już uda się wszystko włączyć i działa ok, i chce włączyć gcode w machu naciskam start oś Z jedzie do góry ale w pewnym momencie się zatrzymuje i wyskakuje błąd w machu. Miał ktoś może podobnie, jakie mogą być przyczyny tego? Zastanawiam się nad zmianą macha na linuxa cnc, myślicie że to by pomogło? Maszyna ma już wypracowane kilkadziesiąt godzin, pojawiał się również problem gubienia kroków na jednej osi, ale prawdopodobnie spowodowane to było za słabym silnikiem. Sterowniki i napędy kupiłem jako zestaw z cnc profi, silniki mają 3nm sterowniki podobne do m542, zasilacz impulsowy.



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 17 sty 2014, 21:39

Jaka wersja macha?
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#3

Post napisał: mc2kwacz » 18 sty 2014, 01:35

Kup sobie piko i odpuść dziadostwo. Dobrze na tym wyjdziesz.

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: pasierbo » 18 sty 2014, 11:03

Masz ekranowane przewody od silnikow i krancowek? Jaki to komputer?


Autor tematu
rodzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 79
Rejestracja: 03 mar 2011, 15:48
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: rodzyn » 18 sty 2014, 15:04

Chętnie bym się pozbył tego sterowania, silników i wymienił na lepsze, ale "jakoś" pracuje a w maszynie w kolejce do wymiany jest jeszcze kilka pilniejszych rzeczy. Kable ekranowane, komputer to zwykły pc, nie pamiętam dokładnie parametrów ale nie jest to jakiś zabytek, powiedział bym nawet że całkiem dobry, windows xp.
Kiedyś myślałem że to wina softa na komputerze, bo zapchany był jakimiś pierdołami, ale potem format zrobiłem i dalej to samo. Elektronika wydaje się w porządku bo po zresetowaniu komputera załapie w końcu.
Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły co może być nie tak?


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 18 sty 2014, 19:34

Kolego, nie ma nic pilnejszego do wymiany w maszynie cnc niż wymiana sterowania na działające. :roll:


Autor tematu
rodzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 79
Rejestracja: 03 mar 2011, 15:48
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: rodzyn » 18 sty 2014, 21:07

tak jak pisałem wcześniej-czasami robią się takie problemy i po zresetowaniu kompa (czasami raz, czasami 2) to sterowanie wraca do normalności i robi po kilka godzin dziennie, poza tym nie mam pewności że to właśnie wina sterowników/płyty głównej...


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 18 sty 2014, 22:04

Twoim sterownikiem jest pecet z programem i jego płyta główna, innego nie masz.
Ja mam pewność skąd problem, o ile napisałeś wszystko zgodnie z prawdą. Ale to ja, Ty nie masz i oczywiście nie musisz mnie słuchać. Moje rady nie są popularne na tym forum (patrz również wątek obok), stąd pierniczenie się ludzi z elementarnie prostymi problemami, dla mnie elementarnymi.
W sumie mało mnie to obchodzi, bo niby dlaczego miałoby. jeśli ktoś woli słuchać jakiegoś szamana-radioamatora, to w sumie czemu nie? Tylko się zastanawiam jak pomagać ludziom skoro są za ociężali nawet do tego, żeby dać sobie pomóc?


Autor tematu
rodzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 79
Rejestracja: 03 mar 2011, 15:48
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: rodzyn » 18 sty 2014, 23:14

Nie twierdze że się mylisz, wolał bym jednak poznać opinie innych forumowiczów.
Ale skoro jesteś pewny swojego zdania to rozwiń temat dlaczego tak się dzieje itd.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 18 sty 2014, 23:27

Dlaczego tak się dzieje, to już musiałbyś prześledzić oprogramowanie oraz sprzęt sterownika. Chyba nie szukasz odpowiedzi takiej, tylko co zrobić żeby problem zniknął i maszyna zarabiała na życie zamiast Cie frustrować. Otóż trzeba wyeliminować ogniwo, które sprawia problemy, bo TAKA JEST JEGO NATURA a przynajmniej taka bywa. Jeśli sam nie jesteś w stanie zmusić komputera do posłuszeństwa, to posłuż się rozwiązaniem które zrobi to za Ciebie. To jest moja rada i więcej nie oczekuj na forum, bo się nie doczekasz. Chyba że masz mnóstwo czasu na czytanie, próbowanie i tak w kółko, bo to jest to co Cię w tym wszystkim kręci.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”