Dziwne zachowanie silników krokowych

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Dziwne zachowanie silników krokowych

#1

Post napisał: Segitarius » 21 lip 2013, 22:05

Mam problem ze sterownikiem ( nie wiem na 100% czy to sterownik ale tak wnioskuję bo przecież każdy z trzech silników nie może być uszkodzony..)

Opiszę zestaw sprzętu a następnie objawy:

SPRZĘT:

1) sterownik firmy zelrp (czytaj no name z allegro za 400 zł)

http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 73009.html

2) silniki krokowe 3A 3 Nm

3) Zasilacz toroidalny 230/32V 200VA

Resztę elektroniki pomijam bo nie ma wpływu na działanie reszty.

OBJAWY:

Kiedy w Mach3 ustawię obroty powyżej 1000 na minutę to silnik po zadaniu ma komendy np: GO X200 wykonuje kilka szybkich obrotów, pole wyświetlające pozycję zmienia się normalnie, wartość rośnie, po czym silnik staje, ale warczy nadal jak by się miał zaraz zapalić, ale wartość na wyświetlaczu wzrasta normalnie jak by silnik obracał się nadal.

Teraz napiszę co próbowałem zrobić:

zmieniłem zakres pola roboczego i krańcówki logiczne na większe
zmieniłem w ustawieniach silnika maksymalne obroty na mniejsze tzn 800 (ale bez jak, to ma być posuw szybki już mniej nie dam)

Inna sprawa jest taka, że w oknie "diagnostyka silnika" kiedy trzymam strzałkę w górę by silnik obracał się w prawo, to bez względu na ilość obrotów na minutę co jakiś czas (około sekundy, bez względu na obroty) słychać "sprężynujący" odgłos z wnętrza silnika...



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 21 lip 2013, 22:26

Dlaczego uważasz że to problem sterownika? Podłączyłeś niskie napięcie i żyłujesz silniki. Nie każdy silnik zakręci ci 1000 obr/min (przy takim napięciu dla tego sterownika). Pytanie jakie masz przyspieszenie ustawione, bo może dałbyś radę zakręcić i szybciej, ale jak będziesz je płynnie rozkręcał. Sterownik, który masz to żadne noname z allegro tylko świetny sterownik. Jeszcze mnie nigdy nie zawiódł, a trochę ich już zainstalowałem.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: noel20 » 21 lip 2013, 22:30

Jeżeli masz podpięte wszystkie 3 silniki i na każdą fazę trzech silników puszczasz 3A to ten toroid jest zdecydowanie za mały moim zdaniem.

Ten dźwięk dokładnie jak opisujesz i objawy pojawiły się i u mnie po zmianie laptopa na inny. Napisz jaki masz komputer, sprawdź pod innym/sprawdź na linuxie.

A obroty powyżej 1000 to co ? obr/min silnika czy posuw w mm/min? Ile masz kroków na milimetr?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#4

Post napisał: Segitarius » 21 lip 2013, 22:31

no ok, ale jak byś miał zasugerować konkretne wartości ( wspomnianą prędkość i przyśpieszenie) to ...
Poza tym nie powiedziałem, że sterownik jest zły, tylko zasugerowałem, że to w nim leży problem, zatem radzę się bardziej doświadczonych jak go rozwiązać.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 21 lip 2013, 22:31

Kolega napisał o obrotach na min, ale może faktycznie miał coś innego na myśli.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#6

Post napisał: Segitarius » 21 lip 2013, 22:32

kroków mam 640, a 1000 to ilość obrotów na minutę

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: noel20 » 21 lip 2013, 22:34

Nie podałeś żadnych danych maszyny. Jakie ciężary przemieszczać muszą silniki, jakie śruby, jakie przełożenie, o ile jest itd. Te parametry dobiera się zawsze do konkretnej maszyny i nikt tego poza tobą nie zrobi. Może dobrałeś za małe trafo, może skok śrub, może silniki masz za małe. Wygląda na to że wszystko działa jak trzeba tylko parametry złe masz ustawione. Musisz znaleźć takie na których maszyna chodzi i tyle. A jak ci za mało to modernizować sprzęt.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 21 lip 2013, 22:37

Segitarius pisze:no ok, ale jak byś miał zasugerować konkretne wartości ( wspomnianą prędkość i przyśpieszenie) to ...
Poza tym nie powiedziałem, że sterownik jest zły, tylko zasugerowałem, że to w nim leży problem, zatem radzę się bardziej doświadczonych jak go rozwiązać.
Ja już od dawna mach-a nie używam, przesiadłem się na linuxCNC - tam jest fajne testowanie parametrów przy konfiguracji. Musisz poeksperymentować, ale na stole, a w maszynie to inna bajka. Ja miałem podobne objawy w maszynie, jak za duże przyspieszenie ustawiłem przy wysokiej prędkości, ale przy innej konstrukcji prędkości miałem kilka razy większe i chodziło dobrze. Ustaw mniejszą prędkość, daj mniejsze przyspieszenie i sprawdź. Jak będzie chodzić, to zwiększaj te parametry, aż znajdziesz bezpieczny zakres.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#9

Post napisał: Segitarius » 21 lip 2013, 22:45

no tak, rozumiem tą filozofię by zmniejszać parametry, ale komuś komu zepsuła się skrzynia biegów w aucie i działa tylko jedynka nie zaproponuję by jeździć na jedynce całe życie, bo to nie jest rozwiązanie. Ten 1000 obrotów już by mógł być. Przy skoku śruby 5 mm to jest 5 metrów na minutę, przejechanie całego stołu nie może trwać 15 sekund...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dziwne zachowanie silników krokowych

#10

Post napisał: tuxcnc » 21 lip 2013, 22:48

Segitarius pisze:Kiedy w Mach3 ustawię obroty powyżej 1000 na minutę to silnik po zadaniu ma komendy np: GO X200 wykonuje kilka szybkich obrotów, pole wyświetlające pozycję zmienia się normalnie, wartość rośnie, po czym silnik staje, ale warczy nadal jak by się miał zaraz zapalić, ale wartość na wyświetlaczu wzrasta normalnie jak by silnik obracał się nadal.
Trudno będzie Ci pomóc, skoro nie rozumiesz absolutnych podstaw.
Po pierwsze, Mach na LPT jest niestabilnym programem, różne jajca potrafi robić i od niego trzeba zawsze zaczynać szukanie przyczyn.
Wynika to stąd, że Windows nie jest systemem czasu rzeczywistego i absolutnie każdy inny proces w systemie może zakłócić sygnały wyjściowe Macha.
Po drugie, silniki krokowe są sterowane w otwartej pętli, czyli rzeczywiste obroty nie są w żaden sposób mierzone.
Program będzie zawsze wyświetlał gdzie maszyna powinna być, a nie gdzie jest faktycznie.
Po trzecie, Zelrp to bardzo dobry sterownik, a z opisu wynika że przyczyny problemów szukać należy wyłącznie w komputerze sterującym.
Dla pewności zmierz jeszcze napięcie na zasilaczu w stanie jałowym i pod obciążeniem.
Niby ten toroid trochę słaby, ale te efekty akustyczne co sekundę ewidentnie nie mogą mieć związku z zasilaczem i sterownikiem, bo to objawy typowe dla komputera i to raczej sprzętowe niż programowe.
Takie numery zwykle wycinają laptopy, ale i stacjonarne potrafią.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”