Licznik samochodowy bajer.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
majkel00230
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:36
Lokalizacja: Zielona Góra

Licznik samochodowy bajer.

#1

Post napisał: majkel00230 » 07 mar 2013, 22:42

Witam serdecznie, mam plan zrobić jak ja na to mówię "powitanie licznika" w samochodzie a dokładnie chodzi mi o to gdy zapłon jest włączany to wskazówki obrotomierza i prędkściomierza wychylają się do końca i wracają na pozycję z powrotem tj. w nowych audi czy subaru. I tu pytanie jak mogę to zrobić bo nie mam pojęcia jak zacząć wiem że muszę zrobić sterownik i napisać jakiś program, trochę się bawiłem na avr atmega itp. dodam że krokowce w płytce licznika mają 4 wyjścia i 2 cewki czyli są bipolarne sterowane są przez LP2902M, C5217600, i przez coś co wygląda jak tranzystor lecz ma 15 nóżek i zwie się L4936NH R88AD540.



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 09 kwie 2013, 21:46

Kolego nie wiem czy jeszcze aktualne, ale nie podpinaj się pod silniki od wskazówek. Narobisz sobie bałaganu i deska trafi do kosza. Zrób sobie układ, który powiedzmy sekundę po załączeniu zasilania, gdy liczniki już będą pracować poda na wejście prędkości i prędkości obrotowej odpowiednio impulsy. Innymi słowy zrób układzik, który będzie wpięty równolegle do czujników prędkości i obrotów, a będzie udawał narastanie prędkości i obrotów.


Autor tematu
majkel00230
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:36
Lokalizacja: Zielona Góra

#3

Post napisał: majkel00230 » 09 kwie 2013, 21:56

Dziękuje Ci bardzo za zainteresowanie się... czyli kwestie podpięcia się mam rozstrzygniętą a teraz kwestia samego układu... budować go na popularnym mikroprocesorze do sterowników silników krokowych ?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 09 kwie 2013, 22:13

a do jakiego autka to chcesz zrobić :?:
czasami wystarczy wywołać polecenie "test" i wskaźniki pójdą.
U mnie w A4 i A6 nie mam tego ale jak dobrze pamiętam to w A4 po 98 była taka możliwość chyba to zrobić.
Myślę że może za symuluj sygnały na czujnikach obrotów silnika , szybkości , paliwa ...
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
majkel00230
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:36
Lokalizacja: Zielona Góra

#5

Post napisał: majkel00230 » 09 kwie 2013, 22:15

chcę jedynie na obrotomierzu i prędkościomierzu takie coś zrealizować.. VW Vento 96 r.

również myślałem o symulacji sygnału ale na tym to się zakończyłem bo kompletnie nie wiem jak miałbym to zrobić.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 09 kwie 2013, 23:53

Przede wszystkim musisz wiedzieć jakie sygnały są doprowadzone do licznika i takie podać własnym urządzeniem. Ja w swoim samochodzie dorobiłem cyfrowy wskaźnik prędkości i u mnie prędkość z czujnika w skrzyni, a także prędkość obrotowa silnika doprowadzona jest do deski w postaci impulsów 5v. Gdyby i u ciebie tak było, to wtedy budujesz prostu układzik, który podaje impulsy. Takie dwie rampy, pierwsza rosnąca, a druga opadająca. Ale to może być też np sygnał analogowy. Musisz dobrać się do kabelków, dowiedzieć się do którego podpiąć i zobaczyć co tam jest w trakcie jazdy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”