Enkoder a program mach.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#11

Post napisał: rockykon » 20 mar 2007, 11:17

hmm to może mała podpowiedz jak nastawić te parametry .. ja juz powoli tracę chęci o kilkunastu spalonych mosfetach nie wspomnę.
podejrzewam ze oscylacje proporcjonalne ( albo i równe) prędkości obrotowej silnika tez są objawem złego zestrojenia? czy może cos z komutatorem nie tak i trza go przeszlifować)
Uli radzi tak :
1) wszystko popodlanczać
2)nastawić parametry [...] jak drga to zwiększać H (i/albo) D albo zmniejszyć M
3) zwiększać P dopóki nie zacznie drgać, i potem kompensować ( zwiększać czy zmniejszać ??!!) H dopóki oscylacje nie będą mogły być zatrzymane więcej. i cos tam jeszcze o D żeby majstrować jak H nie przynosi efektów.

tylko teraz pytania .. silnik ma drgać sam z siebie czy tylko ja zechce nim ruszyć
jako parametr P podał 1000 i kazał zwiększać dopóki nie zacznie drgać, ale mi zaczyna drgać juz przy 400 i tylko zmiana H na 4000 pomaga

nie można by było napisać jakiegoś programu do ustalania tych parametrów ? zadawane by było silnikowi jakieś wymuszenie rejestrowana odpowiedz i na tej podstawie nie da sie ustalić optymalnych parametrów PID ??

mógłby mi ktoś pokazać print skrina z uhu terminal podczas startu jazdy ze stała prędkością i stopu, bo mi sie wydaje ze ja mam strasznie poszarpany wykres..

jaka skale ma ten wykres błędu ?? jakie max odchyłki tam widać ??



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#12

Post napisał: Piotrjub » 20 mar 2007, 13:02

Leoo pisze:W serwie GeckoDrive (TTL) jest dodatkowy PID odpowiadający za generowanie mnożnika a i tak błędy wprowadza.
Nie wiem jak w chwili obecnej ale prędzej kupiłem draiwery Gecko do serwosilników DC
(dla mnie są lepsze niż UHU) i wszystkie miały problem z mnożnikiem kroku. Z uwagi na to zrobiliśmy jako pierwsze własny mnożnik kroku (jak próbowaliśmy wyjaśnić z nimi ten problem traktowali wszystko bardzo obcesowo i z góry nawet sami na koniec stwierdziliśmy jak nie mogę sobie poradzić z tym problemem możemy im pomóc). Działa bez najmniejszego problemu i na pewno z uwagi na niego nie nastąpi żadne zgubienie kroku.
Gecko bez mnożnika działa OK. Nie wiem jak jest w chwili obecnej bo draiwery kupowałem cos grudzień 2005.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#13

Post napisał: gmaro » 20 mar 2007, 14:09

rockykon pisze:ógłby mi ktoś pokazać print skrina z uhu terminal podczas startu jazdy ze stała prędkością i stopu, bo mi sie wydaje ze ja mam strasznie poszarpany wykres..
ja miałem na początku takie parametry
Załączniki
uhu_171.jpg
uhu_171.jpg (47.03 KiB) Przejrzano 322 razy
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#14

Post napisał: rockykon » 20 mar 2007, 14:14

hmm to może zastanowię sie nad naświetleniem tarcz z 250 kreskami ( co da mi 1000 impulsów na obrót, czyli dla mnie 500 impulsów na mm) i nie będę robił mnożnika, albo pogodzę sie z wolniejsza maxymalna prędkością ...

ale czy stosując mniejsza ilość impulsów praca będzie płynna ? oprócz pogorszenia rozdzielczości na co jeszcze to wpływa ?

[ Dodano: 2007-03-20, 14:15 ]
ja miałem na początku takie parametry
a mógłbyś jeszcze pokazać jak silnik startuje i hamuje ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”