Strona 1 z 1

Założenia ogólne maszyny.

: 15 lut 2007, 09:57
autor: ceence
Ponieważ zarówno w temacie jaki i na forum jestem nowy, więc próbuję znaleźć wskazówki do założenia ogólnego maszyny CNC. Niestety czegoś takiego brak. Jedyne co zauważyłem jest tu dużo indywidualistów i raczej każdy jest zdany w zasadzie na samego siebie. Przechodząc do tematu mam kilka wniosków które mnie zastanawiają - zaawansowani fachowcy epatują się prędkościami dziesiątków metrów na sekundę i rozdzielczościami rzędu angstrmów, pomijając to, że ma się to słabo do choćby dokładności ze względu na sztywność korpusów maszyn o grubościach liczonych w milimetach. Podobnie ma się sprawa rozszerzalności termicznej, luzów itp. Jeśli tak astronomiczne rozdzielczości są niezbędne do stabilnej pracy i powtarzalnego pozycjonowania, to może to być usprawiedliwione. Trudno jednak tu mówić o dokładności a należy mówić o rozdzielczości. Skoro tak, to myślę że do np. powtarzalnego pozycjonowania są również nieodzowne super precyzyjne metody uzyskiwania punktów odniesienia. Moim zdaniem nieosiągalne na mechanicznym zestyku. Co do zawrotnych prędkości zastanawia mnie "chodzenie maszyny po hali" oraz ilość form wtryskowych na godzinę, wyrzeźbionych na bądź co bądź, amatorskiej maszynie. Kto zna takich zleceniodawców na wykonawstwo form? Proszę nie odbierajcie tego jako złośliwości lecz jako żartobliwą prowokację do rozmów na powyższe tematy z których i ja mam nadzieję skorzystać. Podrawiam wszystkich szlachetnych maniaków i artystów. :lol:

: 15 lut 2007, 11:25
autor: upadły_mnich
Witam Ziomala
ceence pisze:dużo indywidualistów i raczej każdy jest zdany w zasadzie na samego siebie
trudno spodziewać sie "standaryzacji" maszyn jeśli każdy ma inną kasę, inne możliwości techniczne i inne zastosowanie dla swojej maszynki itp.
ceence pisze: ilość form wtryskowych na godzinę
raczej niewiele osób tu obecnych wykonuje profesjonalne formy wtryskowe na amatorskich maszynach

: 15 lut 2007, 22:32
autor: Leoo
Może uda się namówić kolegów do chłodnego podejścia do tematu?
Problem istotnie jest, patrząc nawet na same układy kinematyczne budowanych maszyn.
Chętnie poznał bym analizę sztywności np. ruchomej bramy czy osi Z, podobnie jak rozkład środków ciężkości i punkty podparcia poszczególnych jej elementów.
Też jestem tu nowy i na razie zbieram informacje.