Strona 1 z 1
Silniki krokowe
: 22 cze 2012, 20:40
autor: mwrona
Czy takie silniki beda wystarczajace do malej drewnianej frezarki?:
http://allegro.pl/silnik-krokowy-2-nm-2 ... 61428.html
zaznaczam ze jestem zielony

stad to pytanie, da rade je podlaczyc do SSK-B01?
bedzie to dzialac?
a dodam bo to pewnie istotne ze konstrukcja stol przesuwny z najprostszymi prowadnicami kulkowymi (projekt edukacyjny)
pozdrawiam
: 22 cze 2012, 21:10
autor: MlKl
Wystarczające, będzie działać, sterowniki lepiej z serii M54x, albo zintegrowany trzyosiowy
: 22 cze 2012, 22:59
autor: mwrona
: 23 cze 2012, 09:06
autor: MlKl
W drugim linku masz właśnie komplet trzech sterowników z serii M54x o jakich pisałem wcześniej, plus płyta główna i kabel do portu LPT.
: 23 cze 2012, 20:34
autor: przemyslaw2ar
Do takich sterowników lepiej wybrać silniki o prądzie 4.2A (cena ta sama) lub wybrać sterownik 3 oś(ma też 4 oś)od zelpr-a 3A , 50V za cenę 380zł masz sterowanie 3osi + PG wystarczy dokupić trafo 32V 150VA za ok 70zł i maszynka śmiga.
: 24 cze 2012, 12:22
autor: mwrona
Hmm

, cały problem tkwi w mojej nie wiedzy

, nie posiadam jej na tyle żeby podjac decyzje samodzielnie, staram sie przegladac forum i porownywac przez Was proponowane opcje... Nie posiadam doswiadczenia w jakimkolwiek podlaczanie tego typu spraw, i o problemach jakie moga mnie po zakupie spotkac. Ja to widze tak:
1. SSK-B01 pasuje mi do silnikow do 2A, (
http://allegro.pl/silnik-krokowy-2-nm-2 ... 61428.html), kupujac kit moge sbie polutowac i sie pobawic - czegos sie nauczyc. Koszt mimo wszytsko stosunkowo wysoki.
2. Do 2M542 (z tego co wyczytalem calkiem przyzwoity i bez awaryjny) moge podpiac silniki o ktorych wspomniales:
http://allegro.pl/silnik-krokowy-1-9nm- ... 71900.html, i mam podane wszystko na tacy kupuje trafo i mam wszystko tak?(ale z drugiej strony nie ma zabawy z elektronika), kosztem mysle ze niższym niż pkt.1
3.Zelrp nie ma nic wystawionego na allegro, ale jesli to by byla najlepsza opcja to sie do niego odezwe, tylko naprawde nie wiem co wybrac....
Co jest najabrdziej odpowiednie do pierwszej maszynki? co sadzisz o ssk-B01, bo widze ze forumowicze dosc czesto go stosuja jako pierwsza opcje. A te chinczyki na TB6560? nie warto sie nimi interesowac?
pozdrawiam i z gory dziekuje za odp
: 24 cze 2012, 12:43
autor: MlKl
Czego chcesz się nauczyć? Elektroniki, budowania maszyn CNC, czy ich obsługi? Odpowiedź na to pytanie pozwoli odnieść się do wczesniej zadanego pytania.
Jezeli twoim celem jest nauka obsługi maszyn CNC, i dalsza praca z ich wykorzystaniem, to złóż swoją maszynkę z gotowych klocków, i nie zastanawiaj sią zbytnio, z czego i jak je zrobiono.
ssk-B01 to sterowniki o rząd wielkości gorsze od M54x i nawet chyba od tego zintegrowanego chinola.
Napisz do zelrpa zapytanie o sterownik na trzy osie - on to produkuje na bieżąco, dowiesz się, na kiedy ci poskłąda - i to chyba będzie najlepsza opcja na początek.
: 24 cze 2012, 13:02
autor: mwrona
MlKl pisze:
Napisz do zelrpa zapytanie o sterownik na trzy osie - on to produkuje na bieżąco, dowiesz się, na kiedy ci poskłąda - i to chyba będzie najlepsza opcja na początek.
ok dzieki

: 24 cze 2012, 13:51
autor: przemyslaw2ar
MlKl pisze:Napisz do zelrpa zapytanie o sterownik na trzy osie - on to produkuje na bieżąco, dowiesz się, na kiedy ci poskłąda - i to chyba będzie najlepsza opcja na początek.
Ja dokładnie tak zrobiłem i już po kilku dniach sterownik miałem w łapkach, w razie problemów zelpr pomaga w wyjaśnieniu istotnych kwestii. Ja z kolei mam problem z jednym z silników od profikj albowiem nie czhce wystartować przu małych prędkościach (charczy, wpada w jakieś dziwne rezonanse) podmieniałem już wyjścia w sterowniku ale problem pozostał (dodam iż inne działają super), także czeka mnie wymiana silnika. Jeżeli chcesz się czegoś nauczyć to zapewniam Cię że wrażeń ci nie zabraknie, ja jestem równie zielony w tej tematyce i pomimo zastosowania zintegrowanego sterownika to nauki jakoś mi nie braknie. Nie wiem czy dobrze odrobiłem lekcje ale im wyższy prąd mają silniki tym lepsze mają przyśpieszenie, dlatego wybrałem dla siebie silniki o możliwie najwyższym prądzie obsługiwanym przez sterownik czyli 3Nm 3A.