Strona 1 z 1
mikrokrok a moment
: 25 lis 2004, 20:37
autor: senior
Witam.
Planuję zastosować IMT 901 + silnik do paskowego napędu stołu małej grawerki.
Nie wiem tylko jaki będzie moment przy mikrokroku np.1/8. w stosunku do momentu przy pełnym kroku.(praca przy małych obrotach)
Dziękuję za informację.
Pozdrawiam.S
: 28 cze 2011, 21:13
autor: bulas
Witam, mnie rowniez ten temat strasznie nurtuje i nigdzie nie moge znalesc jednoznacznej odpowiedzi. Moge jedynie napisac co zaowazylmem przy budowaniu wlasnej maszynki. Mianowicie uzywam napedow sd-2h086mb na ktore przesiadlem sie niedawno i polecam.
Mialem problem z moca przy 210cm/min bylo ok powyzej tego silnik gubil kroki

, Postanowilem pobawic sie mikrokrokiem w zakresie 1/2 do 1/10 czyli 400 do 1000 krokow przy silniku 1.8", ale moc bez zmian w zakresie wysokich obrotach zadnej roznicy. Czyli z moich obserwacji wyniklo by ze moc bez zmian, lecz nie jestem w stanie sprawdzic tego przy wolnych obrotach poniewaz tam silnik ma ogromna nadwyzke mocy

. Jak to jest wiec z tym momentem w zaleznosci od mikrokroku i obrotow

. Jasne jest dla mnie ze silniki krokowe przy wyzszych obrotach traca moc.
Re: mikrokrok a moment
: 04 lut 2019, 10:46
autor: stiwix
Witam,
jeśli dobrze rozumiem artykuł to czym więcej mikrokroków tym niższy moment:
"Sterowanie mikrokrokowe posiada wiele zalet, takie jak: większe możliwości pozycjonowania, eliminacja rezonansów mechanicznych. Posiada jednak również wady. Jedną niewątpliwą wadą, tak jak przy sterowaniu półkrokowym, kiedy nie w każdym takcie cyklu wykorzystujemy pełną moc silnika tak również, przy sterowaniu mikrokrokowym wadą jest spadek momentu (Nm). Wynika to z redukcji, ograniczenia prądu w uzwojeniach silnika krokowego. Weźmy do naszej analizy wyidealizowany przykład z silnikiem bipolarnym 10A. Czyli do osiągnięcia poprzez silniki pełnej mocy przy sterowaniu bipolarnym dwufazowym, gdzie zawsze zasilone są obydwie fazy silnika A oraz B. Musimy podać 10 A dla cewki A oraz 10 A dla cewki B , czyli w rezultacie musimy posiadać zasilacz o wydajności prądowej co najmniej 20A. W przypadku sterowania mikrokrokowego wartość ta wynosi 14,1 A czyli 70% prądu potrzebnego przy sterowaniu pełno krokowym dwufazowym. Zarazem wartość ta (70%) przenosi się na moc silnika krokowego."
Re: mikrokrok a moment
: 04 lut 2019, 11:43
autor: Steryd
Moment trzymający spadnuie, ale moment podczas pracy nie koniecznie.
Re: mikrokrok a moment
: 28 lut 2019, 18:20
autor: kwarc
Dobra Pany , napisze wam ,nie martwcie sie spadkiem tego legendarnego momentu napędowego bo i tak klamią producenci taniego wschodniego sprzętu na ten temat i ten sprzet nie trzyma tych parametrów ale . Nic strasznego sie nie stanie z tym legendarnym momentem napędowym przy 1/8 albo 1/32 .....wręcz przeciwnie ,zmniejsza sie drgania co wpłynie pozytywnie na napęd.
Re: mikrokrok a moment
: 28 lut 2019, 22:30
autor: pitsa
To jakaś moda na odgrzewanie kotleta.
A
tutaj inny kolega, pisze, że "zastosowanie mikrokroku zmniejszy jeszcze bardziej ten moment."

Myślę, że takie przekonania wynikają z porównywania do dawniej używanego "trybu pełnokrokowego" gdy w cyklu przez pewien czas zasilane są obie cewki. Tyle tylko, że wtedy te silniki bardziej się grzały i potrzebowały tłumików drgań. Teraz z mikrokrokami jest po prostu "lepsza kultura pracy".
Re: mikrokrok a moment
: 01 mar 2019, 15:10
autor: kwarc
Pitsa ,sorki za odgrzewanie kotleta , nie patrzyłem na date założenia posta . Ale przyda siem dla innych info na ten temat.