Witam
Skonstruowałem ostatnio prosty budżetowy slider do małego aparatu kompaktowego.
Teraz kombinuję nad tym aby zamontować do niego napęd. W poszukiwaniu odpowiedniego silnika rozkręciłem drukarkę i wydobyłem z niej taki oto silniczek :
Jako że z elektroniki znam się tylko na jako takim lutowaniu prostych elementów, proszę o poradę. Czy powyższy silnik to jest silnik krokowy i czy będzie on współpracował z jakimś prostym sterownikiem dostepnym np. na allegro? http://allegro.pl/avt1314-b-sterownik-s ... 17046.html
Pozdrawiam
: 14 kwie 2012, 21:39
autor: GSM
Silniczek słaby, 24 kroki na obrót (15 stopni/step) środki uzwojeń są zmostkowane na płytce (po obu stronach płytki).
Tym sterowniczkiem go wysterujesz ale nie oczekuj rewelacji. Napęd tylko przez śrubę (i to taką błyszczącą) bo na pasku to nie uciągnie za dużo. Lepiej już zainwestuj w porządny silnik krokowy a jeśli już masz parcie na technologię odzyskową to szukaj mocniejszych (większych) i 200 krokowych cudaków. W lepszy sterownik też by warto było zainwestować (taki obsługujący półkroki).
Ale w sumie na początek możesz się tym pobawić (wydatek niewielki) ale sam później przyznasz, że słabe to to.
Pozdrawiam,
GSM
: 14 kwie 2012, 23:07
autor: Mosqu
Dzięki GSM za wyczerpującą odpowiedź. Pobawię się tym troszkę i zdobędę trochę doświadczenia. Jedynie z tą śrubą mnie zaniepokoiłeś ponieważ myślałem właśnie o jakiejś taśmie do napędu
: 14 kwie 2012, 23:28
autor: pitsa
Z takim silnikiem to tylko pręt gwintowany M3 http://www.hurtmet.pl/613_0_pret_gwintowany_a4.html Sterownik słabiutki ale do tego silniczka łatwo przystosować. Silnik ma wyprowadzenie na 5 przewodów ale jest dostęp do 6 wyjść cewek tylko trzeba będzie odpowiednio przeciąć ścieżki.
Jak pomierzysz oporność to znajdziesz, 2 wyjścia które są środkami - te dwa wyjścia, które są połączone ścieżką (do przecięcia tak aby je rozłączyć). Te dwa wyjścia podłączysz pod 1 i 2, pozostałe cztery (znajdziesz je po tym, że między tymi 4 opór jest dwa razy większy) do zestawu AVT podłącz pod kolejne piny zasilania silnika. Może być dowolnie, jak silnik będzie dziwnie pracował wystarczy zamienić miejscami wyjście 4 z 5 (albo inne, kombinacji dużo nie ma).
: 14 kwie 2012, 23:47
autor: Leoo
GSM pisze:Tym sterowniczkiem go wysterujesz ale nie oczekuj rewelacji. Napęd tylko przez śrubę (i to taką błyszczącą) bo na pasku to nie uciągnie za dużo.
Spokojnie. Silnik wyjęty z drukarki napędzał wałek podający papier i radził sobie z tym latami a wcale nie jest to lekkie zajęcie. Radzę użyć przekładni z drukarki i silniczek da radę. Nie ma sensu kupować mocnego silnika, który będzie wymagał odpowiedniego sterownika i zasilacza, bo to wszystko koszty. Optymalnie było by użyć zasilacza i elektroniki z drukarki (za darmo). Czasem jednak wyodrębnienie układu sterownika na płycie elektroniki jest trudne. Proszę podać oznaczenia scalaków - poszukamy.
: 15 kwie 2012, 00:24
autor: GSM
Spokojnie. Silnik wyjęty z drukarki napędzał wałek podający papier i radził sobie z tym latami a wcale nie jest to lekkie zajęcie.
Ale robił to przez kilku stopniową przekładnie. A wykorzystanie jej do slidera jest umiarkowanie dobrym pomysłem - straszne luzy, które dadzą w efekcie duża niestabilność platformy.
Pozdrawiam,
GSM
: 15 kwie 2012, 08:55
autor: pitsa
Problem z paskiem i gotową przekładnią jest taki, że w drukarkach paski są za krótkie. Można jednak przedłużyć dwukrotnie doczepiając linkę, bo na silniku pracuje tylko połowa paska.
Przykład z użyciem przekładni z drukarki:
GSM pisze:Ale robił to przez kilku stopniową przekładnie. A wykorzystanie jej do slidera jest umiarkowanie dobrym pomysłem - straszne luzy, które dadzą w efekcie duża niestabilność platformy.
Gadanie. Kolega sugeruje, że drukarki generują "rozstrzelone" wydruki bo przekładnia ma luzy???
Proszę sobie otworzyć youtube i przejrzeć filmiki ze sliderami. Jest tam cała masa przeróżnych konstrukcji, nawet na silnikach DC z przekładniami planetarnymi, które też mają luzy i w niczym to nie przeszkadza.
: 15 kwie 2012, 19:37
autor: GSM
Leoo pisze:Kolega sugeruje, że drukarki generują "rozstrzelone" wydruki bo przekładnia ma luzy???
Nic takiego nie napisałem... Przekładnie w drukarkach mają luzy i to spore.
A wydruki nie są "rozstrzelone" z prostego powodu, drukarka to nie ploter, ruch kartki odbywa się w jednym kierunku więc i nie występuje luz nawrotny.
Nie powiedziałem też, że przekładnie w ogólności są złe, odniosłem się tylko do przekładni drukarkowych, i zastosowaniu ich wyjętych prosto z urządzenia - na zasadzie ostrzeżenia przed ewentualnymi problemami.
Pozdrawiam,
GSM
: 22 kwie 2012, 16:28
autor: Mosqu
Dzięki za odpowiedzi.
Troszkę majstrowałem przy tym sliderze ostatnio chcąc sprawdzić jak będzie w ogóle funkcjonował z napędem i wykorzystałem zwykły silnik od drukarki i jedną przekładnie.
Na filmiku widać że działa całkiem sprawnie. Póki co jest za duża prędkość przesuwu ale myślę że po zastosowaniu silnika krokowego uda się to obejść ewentualnie zastosuje jeszcze jedna przekładnie do tego silnika który już jest.
Problem leży gdzie indziej. Otóż pasek który jest w drukarce jest za krótki, nawet po rozcięciu i dołączeniu linki wystarcza ledwo na pół prowadnicy. Czy wiecie może czy takie paski są gdzieś dostępne w sprzedaży czy też muszę polować na kolejną drukarkę i szukać w niej odpowiedniego paska ?