czy ktoś coś o tym wie ?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

czy ktoś coś o tym wie ?

#1

Post napisał: pukury » 01 lut 2007, 23:10

witam !! mam pytanko - czy ktoś coś wie o tym sterowniku z linku ? - http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html . potrzebuję malutkie servo do drobnego przemieszczenia . to by było w sam raz . pozdrawiam !!


Mane Tekel Fares


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: MarK » 02 lut 2007, 11:08

Witam!
Oczywiście, że wiem :mrgreen: Swego czasu wykonałem cztery takie sterowniczki. W moim zastosowaniu kręciły tarczami z określoną prędkością, zadawaną przez port szeregowy. Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak zachowują się w sterowaniu maszyną, przy taktowaniu za pomocą sygnałów kierunek/krok. Próbowałem jedynie pozycjonować sam wałek i efekty były zachęcające. Choć dostrojenie parametrów wymaga dużo cierpliwości, a ja nie miałem wtedy na to czasu. Rysunki płytek można pobrać z mojej "stronki": www.emtech.ovh.org

>>Niestety rysując schemat, źle połączyłem dwa tranzystory mocy. Wyszło to dopiero przy uruchamianiu pierwszego sterownika :oops: Trzeba na to zwrócić uwagę (blad.jpg)<<

Okazuje się, że mam jeszcze jedną płytkę z wlutowanymi elementami i chyba nawet uruchomioną (lutowałem to prawie rok temu :wink: ) Trzeba tylko podłączyć tranzystory. Jeśli byłbyś zainteresowany, to mógłbym Ci odstąpić.
Załączniki
elm-servo.pdf
(438.8 KiB) Pobrany 371 razy


Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 02 lut 2007, 15:12

witam !! dziękuję za odpowiedź ! generalnie intersowało mnie to czy ktoś to wykonał i działało . za propozycję dotyczącą płytki dziękuję - ale jestem dość ostro ograniczony wymiarami i muszę sam zaprojektować . dla mnie jest ważne że komuś zadiałało . a - jeśli można - jakie miałeś trudności z zestrojeniem ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: MarK » 02 lut 2007, 15:37

trudnosci praktycznie nie bylo. przy pierwszym uruchomieniu, juz po zaprogramowaniu ukladu, trzeba wpisac do rejestrow jakiekolwiek wartosci rozne od zera, bo inaczej sterownik zglasza blad i silnik za nic nie chce sie krecic. W ostatniej wersji firmware nie ma trybu pracy, w ktorym sterownik wysyla zawartosc licznika polozenia - mysle, ze to byloby bardzo pomocne w strojeniu serwa. tryb ten jest w pierwszej wersji. Mikrokontroler bardzo latwo sie programuje przez port drukarki, za pomoca prostego kabelka. Pod win xp trzeba sciagnac jeszcze drivery (pcio, czy cos takiego). Jesli mialbys jakies trundosci w uruchamianiu, to pisz - w koncu ja juz "wywazalem te drzwi" :-D
Pozdrawiam


Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 02 lut 2007, 15:49

witam !!właściwie chodzi mi o to żeby pracował on ( sterownik ) że tak powiem " samoistnie " tzn. bez kompa , sygnały dir/step były by podawane z układu automatyki . pozdraawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#6

Post napisał: TOMSON » 03 lut 2007, 02:02

Witam

Byłbym zainteresowany budowa tego sterownika taka odchudzona wersja UHU zastosowalbym tylko drivery do mosów bo przy pradzie do 5A przy odpowienich trazystorach można zrezygnowac z radiatora.Czy kolega MarK mógłby cos napisać o uruchamianiu tego sterownika.
pozdr
Tomek.Z


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: MarK » 03 lut 2007, 13:04

Poczatkowo tez myslalem, ze nie bede musial stosowac radiatora, stad taki projekt plytki. Zastosowalem tranzystory o pradzie wlasnie ok. 5A. Jednak po uruchomieniu urzadzenia okazalo sie, ze nawet przy malym silniku (drukarka HP) tranzystory grzeja sie do tego stopnia, ze mozna sie nawet lekko sprarzyc. Wiec moze bardziej dla wlasnego spokoju niz zdrowia tranzystorow :wink: zastosowalem radiator, a tranzystory polaczylem z plytka przewodami.
Uruchamianie jest w zasadzie proste. Trzeba zlutowac kabelek do zaprogramowania atmelka i kabelek do polaczenia z portem szeregowym. Atmelka trzeba zaprogramowac, ja zrobilem to za pomoca dolaczonego przez autora projektu programu. Zeby dzialal pod winXP trzeba zainstalowac jeszcze drivery (pcio, czy cos takiego). Po zaprogramowaniu atmelka trzeba ustawic bity, wg tego co autor zamiescil na schemacie. Inaczej uklad nie zacznie dzialac (m.in. zrodlo taktowania, itd.). Potem to juz tylko komunikacja przez port szeregowy. Najpierw trzeba wpisac jakies wartosci do parametrow. W wiekszosci moga (powinny) byc to zera (dokladnie juz nie pamietam), jedynie parametr P pownien byc wiekszy od zera). Po ponownym uruchomieniu powinna swiecic sie tylko zielona dioda (gotowy). Wtedy mozna juz uruchomic silnik. Wystarczy wyslac rozkaz np. S200 i silnik powinien zaczac sie obracac. Sterownik domyslnie startuje w trybie 0. Mozna to zmienic w kodzie zrodlowym, zeby np. startowal w trybie 3 (praca krokowa) i ponownie skompilowac program. Teraz pozostaje zabawa ze strojeniem serwa. Teoria mowi, ze najpierw trzeba wyzerowac wszystkie parametry oprocz P, a P zwiekszac dotad, az silnik zacznie oscylowac, a nastepnie zmniejszyc P o polowe. Potem "bawic" sie pozostalymi parametrami. Gdy probowalem trybu 3 (praca krokowa) wlasciwie wystarczyl tylko parametr P. Oczywiscie trzeba jeszcze ustawic parametry typu liczba impulsow/obrot, predkosc maksymalna, itp. Ciekawym parametrem jest "przelozenie", czyli liczba krokow jaka ma wykonac sterownik przy jednym impulsie na wejsciu "krok" (w trybie 3).
Po ustaleniu wszystkich parametrow najlepiej je zapisac do banku0 tak, zeby ladowaly sie po kazdym wlaczeniu zasilania.

Wkrotce nieco przeprojektuje plytke - planuje zastosowac tranzystory smd i przykrecac plytke bezposrednio do radiatora. Projekt zamieszcze oczywiscie na www.emtech.ovh.org (trzeba kliknac na zdjecie :wink: ) Postaram sie rowniez wszystko dokladnie opisac.

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#8

Post napisał: TOMSON » 03 lut 2007, 15:55

Ja robiłem kiedyś regulator do modeli tez układ mostkowy i górne trazystory typ P a dolne N łatwiej taki układ się steruje ale mosy tup P maja dużą rezystancje a trazystor w TO220 moze bez radiatora oddac tak z 1,5W(jest dobrze ciepły)
pozdr
Tomek.Z

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”