Czy mozna podlaczyc enkoder do silnika krokowego?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#11

Post napisał: Piotrjub » 26 lis 2006, 13:13

małysz pisze:Widziałem serwa w kitamurze i są wielkości silnkia 3 fazowego o mocy 3kW!
Gdzie widziałeś taka maszynę. Możliwe że w tygodniu pojadę zobaczyć takie maszynki u przedstawiciela w Niemczech, fajne ale cena................



Tagi:


małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#12

Post napisał: małysz » 26 lis 2006, 15:37

czasami mozna znaleść takie używane kitamury na allegro w cenie około 50, 60 tyś zł. Moim zdaniem bardzo fajne maszyny chociaż sterowanie w nich wygląda jak pulpit od samolotu :grin:


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#13

Post napisał: faniron » 26 lis 2006, 16:42

Może i te serwa są takie super tylko że narazie nikt nie podał konkretnie ceny zestawu na 3 osie z elektroniką
Sterownik UHU z listy społecznej będzie kosztował około 120-150 PLN. Używane servo o mocy około 160 W z enkoderem 300-360 PLN. Tak więc widać, że jest to niewiele drożej niż dobra krokówka i sterownik do niej. Natomiast róznica w jakości, dokładności pozycjonowania, szybkości ogromna. Wystarczy powiedzieć, że:

1. Krokówka 1,89 Nm ma w najlepszym razie 7 W mocy - w/w servo 160W, czyli dwadzieścia kilka razy więcej.

2. Krokówka precyzyjnie robi 200 kroków na obrót (w sterowaniu mikrokrokowym, niestety każdy mikrokrok jest o innej długości) - w/w servo 1000 do 4000 równiutkich kroków na obrót (czyli znowu dwadzieścia razy więcej).

3. Krokówka niestety potrafi gubić kroki (jeśli byłoby inaczej to nie powstałby prawdopodobnie ten wątek "Czy mozna podlaczyc enkoder do silnika krokowego?") - servo nie gubi kroków.

4. Maszyna napędzana servami ma płynne ruchy, napędzana krokówkami nie (stąd sterowniki z mikrokrokiem, które ograniczają i tak już niewielką moc krokówek).

Widziałem serwa w kitamurze i są wielkości silnkia 3 fazowego o mocy 3kW! Tak że i tak niedogonimy oryginalnych maszyn silniczkami z wycieraczek samochodowych
Ciekawe podejście: "I tak nie jesteśmy w stanie poruszać się tak szybko jak rakieta wynosząca satelitę na orbitę, więc po co kożystać z rowera, samochodu, pociągu...."


małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#14

Post napisał: małysz » 26 lis 2006, 17:41

No w końcu odpowiedź na to pytanie. masz te zestawy chetnie kupie całośc gotową do frezarki czyli 3 szt serw z enkoderem oraz całą kompletna elektronike.
napisz mi na meila szczegóły transakcji.
kitamure podałem jako przykład bo forumowicze w 99% chcą uzyc swoje maszyny do modelarstwa lub grawerki i w nich krokowka wystarczy skoro nasz najwiekszy fachowiec piotrjub je stosuje w swojich frezarkach


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#15

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 26 lis 2006, 17:43

"Cytat:
Widziałem serwa w kitamurze i są wielkości silnkia 3 fazowego o mocy 3kW! Tak że i tak niedogonimy oryginalnych maszyn silniczkami z wycieraczek samochodowych


Ciekawe podejście: "I tak nie jesteśmy w stanie poruszać się tak szybko jak rakieta wynosząca satelitę na orbitę, więc po co kożystać z rowera, samochodu, pociągu....""
:grin:

czesto bywa ze ktos chcialby zbudowac w garazu cos porownywalnego albo lepszego od "fabryki" i to jeszcze kilkadziesiad albo kilkaset razy taniej. to tak jakby proba zbudowania samochodu w garazu z czesci kombinowanych, ktory mialby funkcjonowac lepiej, w najgorszym wypadku na tym samym poziomie co np. mercedes 600.
POZDRAWIAM


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#16

Post napisał: jarekk » 27 lis 2006, 11:04

faniron pisze: 4. Maszyna napędzana servami ma płynne ruchy, napędzana krokówkami nie (stąd sterowniki z mikrokrokiem, które ograniczają i tak już niewielką moc krokówek).
To akurat można nieco poprawić. W moim sterowniku po przekroczeniu pewnej prędkości układ dokonuje "dzielenia kroków" aby pracować bez mikrokroku. Jak prędkość spada - znowu wraca do mikrokroku ( w założeniu duż prędkość jezt do dojazdów a nie pracy)


małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#17

Post napisał: małysz » 27 lis 2006, 19:20

moje podejscie jest takie że jeśli ktos w swojej pracy robi naprawde drobne i hobbistyczne grawerowanie płaskozeżb to nie ma sensu kupować silniejszcych serw które są droższe. Jak mam do pracy 100 m to nie kupuje merca tylko jade na rowerku dla zdrowia.
Co do serw to nigdy niwątpiłem w ich wyzszość nad krokówka. Sam chyba sie na to rozwiazanie skusze jak niedogadam sie z gubieniem kroków. Interesuje mnie jednak fakt że krokowka przy małych predkościach obrotowych dysponuje tymi 8 W a serwo wynika że na odwrót gdy ma pare tysięcy ma pałera . Czy też ma wystarczajacą moc na niskich obrotach, co sie stanie jak bede chciał wolno dojechac i wziać 2 mm żelastwa . Z filmów wynika ze szybki dojazd to serwo zrobi 100 razy lepiej a jak zachowa sie z wolnym wjechaniem do materiału ?


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#18

Post napisał: faniron » 27 lis 2006, 20:34

Przy wolnych obrotach i na postoju servo dysponuje pełnym momentem. Czyli przykładowo servo o momencie znamionowym 0,4 Nm i maksymalnym 1,2 Nm może wygenerować do 1,2 Nm. Na postoju również.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”