Strona 1 z 1

Jakość zasilania w sieci a praca maszyny cnc i podzespołów

: 17 lis 2011, 23:13
autor: FROST1978
Witam,

Nie jestem elektrykiem i elektronikiem z zawodu więc będę pisał po chłopsku :)
Zastanawiam się czy jest wpływ zakłóceń czy spadków napięcia na pracę maszyn cnc.
W naszym warsztacie mamy kilkanaście maszyn w tym drutówki sterowane numerycznie .
Ostatnio zaczęły sie dziać dziwne rzeczy z jedną tzn nie mam jeszcze dowodów ale przypuszczam ,że to wina zasilania lub transformatorów w maszynie. Wymieniłem wszystko w maszynie na nowe i właściwie bez skutku. W maszynie jest kilka sprzęgieł elektromagnetycznych odpowiadających za naciąg drutu i jego prowadzenie.
Zastanawia mnie czy takie maszyny wysokiej klasy nie mają czasem filtrów i zabezpieczeń przed złej jakości zasilaniem.
Czyli jeżeli jakość prądu nie będzie w tolerancji to maszyna stanie czy będzie pracować.
Gdy brakło kiedyś fazy to maszyna przestała ciąć ale napędy prowadzenia drutu pracowały nadal więc maszyna niby japońska ale całkowicie sie nie wyłączyła pomimo komunikatu na monitorze.
Po tej awarii coś stało się z elektromagnetycznym sprzęgłem/silnikiem w jednym, będącym komponentem od systemu prowadzenia drutu i jego naciągu ,dopiero po jakimś czasie zaczeło prawidłowo pracować.
Dwie maszyny mamy podłączone bezpośrednio do skrzynki rozdzielczej przy głównych bezpiecznikach ,a ta która z którą się dzieją dziwne rzeczy jest zasilana razem z kilkanastoma maszynami ,starymi jak i nowszymi .
Wreszcie czy zła jakość prądu ma jakieś znaczenie przy pracy sewrvonapędów ?
Jestem raczej laikiem w takich sprawach więc proszę o jakąś podpowiedź .

: 19 lis 2011, 21:05
autor: tokarz
Witam przyłączę się do tematu mam podobne wątpliwości o jakość zasilania mamy w rozdzielni stały pomiar napięcia i wahania napięcia pomiędzy fazami potrafią być spore np od 215 v do nawet 240 v nie mówiąc o sytuacji kiedy ktoś w okolicy spawa transformatorem jednofazowym to nawet skokowo 205 v potrafi pokazać . Pewnie w jakimś stopniu elektronika jest na to odporna ale jak długo ?Pozdrawiam

: 20 lis 2011, 13:06
autor: Leoo
Każda maszyna w DTR ma podany dopuszczalny zakres napięć zasilania. Wystarczy porównać go z wynikami pomiarów. Pozostaje jedynie kwestia ewentualnej rejestracji skoków tego napięcia.