Strona 1 z 2

Silnik krokowy a sterownik

: 09 kwie 2010, 14:15
autor: Alabaster
Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem tego forum, więc proszę o wyrozumiałość.
Po przeczytaniu wielu postów na forum oraz po poszukiwaniach w google postanowiłem
założyć ten wątek.
Czy ktoś w prosty sposób mógłby wyjaśnić zasadę sterowania (od silnika krokowego poprzez sterownik oraz oprogramowanie) prostą maszyną CNC ?
Zastanawiam się nad konstrukcją takiego urządzenia i narazie mam więcej pytań niż odpowiedzi.
1. W jakim celu stosuje się sterowniki silnika krokowego, których najprostrza komercyjna wersja kosztuje ok. 100 zł ? Programując mikrokontrolery można stworzyć taki prosty sterownik o wiele taniej, lub urzyć gotowej, taniej kostki na tranzystorach.
2. Jak system oprogramowania bazuje na początku środek układu współrzędnych ? Czy w tanich domowych rozwiązaniach trzeba po wyłączeniu maszyny ustawiać ponownie ?
3. Jak sterownik silnika krokowego komunikuje się poprzez port LPT z komputerem ? Dostaje liczbę impulsów i kierunek ? O co dokładnie chodzi z częstotliwością taktowania?

Za każdą odpowiedź będę wdzięczny.

: 09 kwie 2010, 14:37
autor: niko65
ad 1 Tranzystor też parę groszy kosztuje w zależności od prądu jaki potrzebujemy do silnika
reszta ceny to stworzenie płytki montaż itd w dodatku pośrednicy też chcą zarobić :mrgreen:
ad 2 Nie np mach zapamiętuje ustawienia po wyłączeniu no chyba ze zmienisz narządzie
ad 3 Port lpt wysyła impulsy w zależności od częstotliwości silnik się obraca z różnymi prędkościami
Wszytko to jest na forum wiec musisz więcej czytać

: 09 kwie 2010, 15:22
autor: Alabaster
Co do sterownika...
Czy jeżeli użyję mikrokontrolera, napiszę program który poprzez counter'a zliczy impulsy z LPT a następnie taką liczbę impulsów poda na silniczek to zasada działania będzie taka jak komercyjne produkty ? Co od prądu to pewnie trzeba będzie zastosować przekaźnik ?
Jeżeli natomiast prędkość obrotowa zależy od częstotliwości impulsów z LPT to jak się ma do tego częstotliwość mikro ?
Poza tym co oznacza fraza "silnik krokowy dwufazowy" to jest to samo co bipolarny ?

: 09 kwie 2010, 17:23
autor: beowolf
to wszystko nie jest takie proste. Napisać program do obsługi silnika krokowego w maszynie cnc nie jest łatwe. Poza tym pozostaje samo sterowanie końcówkami mocy (tranzystorami). Sterowniki mają ogranicznik prądowy. Oczywiście można zrobić taki ogranicznik na mikroprocku, ale należałoby się zastanowić - czy jest sens?
Na przekaźnikach się nie da zrobić. Szybkość i częstotliwość załączania poszczególnych przekaźnika będzie za duża i elementy te sobie nie poradzą.
Kolega mówi, że sterownik w najprostrzej komercyjnej wersji kosztuje 100zł. No niestety - to NIE jest prawda. Można narysować sobie schemat płytki do sterownika SSK B02. Koszt wykonania - kwas, laminat i czas poświęcony na schemat. Albo kupić płytkę na stronie producenta (według mnie tanio). Następnie - elementy. Kupno na allegro to około 30-40 zł. Jeśli liczymy płytkę za 15zł, elementy 40zł - razem 55zł. Dodam, że osobiście składając 3 sterowniki tą metodą wydałem 100zł na wszystko. Wystarczy dobrze poszukać. A poza tym - dlaczego po przeczytaniu forum nadal kolega ma ochotę robić taki sterownik samemu? Przecież ewidentnie widać, że nie wszystko lepiej jest robić we własnym zakresie. Skoro można kupić sterowniki gotowe, i to nie tak bardzo drogie jak na amatorską maszynę, to po co się męczyć

: 09 kwie 2010, 18:46
autor: krzysiekgrab
beowolf pisze: Skoro można kupić sterowniki gotowe, i to nie tak bardzo drogie jak na amatorską maszynę, to po co się męczyć
Chyba, że ktoś tak lubi :smile: (np ja :grin: )

: 09 kwie 2010, 22:39
autor: beowolf
masochista :D naprawdę lepiej skupić się na innych rzeczach, ale i tak większość trzeba albo kupić albo profesjonalnie wykonać we własnym zakresie

: 10 kwie 2010, 00:01
autor: Leoo
Nie widzę problemu - jeśli Ktoś lubi, to i sterownik silnika krokowego na przekaźnikach zbuduje. W końcu podobny sterownik silnika trójfazowego (BLDC) już był prezentowany na forum.

: 12 kwie 2010, 21:20
autor: Alabaster
Może jest to troszkę nie zgodne z tematem, ale...

Jak to jest z natężeniem prądu... Urządzenie pobiera go z sieci tyle ile potrzebuje, a my
jedynie dopasowujemy napięcie ? Na silnikach krokowych możemy znaleźć 1,4 A, co to oznacza? (przyjmuje się przecież, że natężenie 50mA może zabić człowieka)
Jeżeli żarówka podłączona do sieci o mocy 100W, pobiera prąd 0,45A to zasilając ją z akumulatora (poprzez przetwornicę) 12V 110Ah 720A ile godzin będzie świecić ? co oznacza 720A?

Z góry dziękuję, za Wasze wypowiedzi.

: 12 kwie 2010, 21:36
autor: zacharius
720A to maksymalny prąd rozruchowy chwilowy (czy jak on się tam nazywa) dla startera

: 12 kwie 2010, 23:22
autor: Leoo
Alabaster pisze:Jeżeli żarówka podłączona do sieci o mocy 100W, pobiera prąd 0,45A to zasilając ją z akumulatora (poprzez przetwornicę) 12V 110Ah 720A ile godzin będzie świecić ?
Teoretycznie 13h. W rzeczywistości krócej a wszystko zależy od sprawności przetwornicy (jakieś 70 do 80%) i stanu naładowania akumulatora.