Strona 1 z 1

nierównomierna praca silników 4,5 Nm

: 03 kwie 2006, 23:17
autor: b_j
Witam, wlasnie udało mi sie podpiąc silniki dosc spore ( 4,5Nm, 7A, bipol, ) do sterownika a tego z koleji do kompa. i sterowałem z turbo cnc i troche sie zasmuciłem. Po wystartowaniu z czestotliwością 100Hz silniki krecily sie dosc powoli ale co jakis czas się jakby haczyły na poszczeólnych krokach, nie jest to ani w konkretnym momecie ani w czasie ( wszystko losowo -niezsynchronizowane jak dla mnie ), nie wiem czym to jest spowodowane :-/ moga to byc zakłucenia od zasilacza ??? który jest zaraz obok optoizolacji ??? ( dośc spory bo na 2 silniki po 10A, 80V, ) czy może silniki uległu jakiejs awari ???(łożyska etc. ) przy zwiekszaniu predkości dzieje sie tak samo, ale przy rozpedzaniu do czest. pow 1000hz, zaczyna sie zatrzymywac na dłużej...a co dziwne os stoji w miejscu a dzwiek jest taki jak by sie cos w środku kręciło ??? jak to możliwe ???? jak odrazu startuje z dużych czestotliwości to poczatrkowo troche sie obraca a pozniej słysze jakby sie sam środek ruszal...?? Mam 2 takie silniki i objawy sa podobne.
Dodam ze silniki mam używane, i podczas próbbyły bez zadnych obciązen na ośce

Może by jes rozebrac i looknac do środka ?? Jakie jest zagrozenie że np. cos sie rozmagnesuje albo zniszczy??warto ryzykowac????Co radzicie ????



Prosze o wszelkie sugestie.

Dzieki

Pozdr.

: 03 kwie 2006, 23:20
autor: triera
- przypadkowe dotknięcie przy rozbieraniu skutkuje rozmagnesowaniem.
Trzeba wykonać/posiadać odpowiednie oprzyrządowanie.

: 04 kwie 2006, 11:39
autor: anoda
Może moment bezwładności silnika jest zbyt mały i wpada Ci w rezonanse. Spróbuj załażyć masę ( gruby krążęk ) na wał wirnika. Te efekty mogą zaniknąc w układzie docelowym.

: 04 kwie 2006, 17:09
autor: markcomp77
zamiast PC-ta zastosuj na wejście STEP generator o stałej częstotliwości...
np. :

ręczny genetator STEP DIR
http://*/viewtopic.php?t=29

: 05 kwie 2006, 16:36
autor: b_j
dzieki za pomoc, będe kombinował z tą bezwładnościa , i postaram sie sprawdzic jak to działą pod obciażeniem , ... a czy możliwe jest że łożyska sa na tyle zużyte że utrata kroków jest spowodowana brakiem współosiowości osi z obudowa ? lub czymś podobnym ????? Iprzy wiekszych drganiach traci kroki ???

: 05 kwie 2006, 21:21
autor: pltmaxnc
Oprócz obciążnia na walku radzibym aby przy próbach silnik by zamocowany np prowizorycznie w imadle , nie będzie drgal.
Luzy na lożyskach można wyczuć poruszając ośką , nie radzę rozbierać bez wyrażnej potrzeby.

: 05 kwie 2006, 22:08
autor: b_j
okej , już wszystko gra , tzn kreci sie płynnie tj. powinno , ... problem lezał po stronie softu -> odpaliłem wszystko spod dosa , i jest ok . A co do silników to zaryzykowałem :-P (ciekawość wygrała) i rozkręciłem jednego ... złożyłem i działa nadal .. a trzyma tak mocno jak wczesniej (oś reką jest nie do obrócenia ...staralem sie ze wszystkich sił ..ale sie nie udało :-)....nie wierzyłem że az tak mocno to może 3mac w jednym miejscu :-) bez drgniecia. Łozyska sa wg mnie już i tak do wymiany bo maja luzy-silniki maja juz za soba jakies 8 lat , ale wstrzymam sie jeszcze z tymi działaniami, bo nie należa one do konieczności. Teraz tylko musze tylko sie odnaleźć w plątaninie kabli która stworzylem ( sam nie wiem jak :) i zamknac to wszystka w obudowie, zeby mogło ze spokojem czekac na mechanike :-)

Dzieki za rady