Silniki krokowe 2-fazowe vs. 3-fazowe - ocena wstępna

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Silniki krokowe 2-fazowe vs. 3-fazowe - ocena wstępna

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 lip 2009, 08:30

Witam Kolegów,

Mam sposobność porównania sterowania i pracy popularnych silników krokowych 2-fazowych (4-przewodowych) z 3-fazowymi (6-przewodowymi). Porównywałem zespoły napędowe silnik+sterownik od jednego producenta. Sterowanie w obu przypadkach było takie samo (mikroprocesorowe). Oto moje pierwsze spostrzeżenia:

1. Przy tych samych gabarytach 57x57x75 mm silnik 3-fazowy jest znacznie mocniejszy. Może być sterowany prądem do 8A, podczas gdy silnik 2-fazowy max 3.2A. Z tego wynika oczywiście także moment trzymający.

2. Podział kroków na obrót w sterowniku (firma znana z M542) jest "okrągły", np. 10000/obr, 5000/obr, 2500/obr. Z punktu widzenia piszącego programy syerujące jest to znaczenie lepsze rozwiązanie.

3. Krzywe rozpędzania i hamowania są znacznie krótsze, z czego wynika, że dynamika silnika jest znacznie wyższa. Można go także rozpędzać do większych prędkości.

4. Kultura pracy. Nawet na słuch - w końcu prasa "krokowca" to muzyczka - biorąc kultura pracy 3-fazowego jest znacznie wyższa. Zdecydowanie większa płynność sterowania bierze się zapewne z powyższego (pkt 1-3).

Czy ktoś z Was miał jakieś doczynienia z takimi silnikami?


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

luber
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 17 mar 2007, 17:33
Lokalizacja: Pomorskie

#2

Post napisał: luber » 12 lip 2009, 00:58

Ciekawy temat.
Ciekawe jak wypadają na tle 2-fazowych i 3-fazowych silniki 5-fazowe bo akurat zaczynam budowę maszynki z takowych.
Niestety niemiałem możliwości porównać posiadanych silników z innymi.

Mały silnik 5-fazowy (gabaryty około 40x40x30) zasilany półkrokowo (1000imp/obr) ,napięciem 20V udało mi się rozpędzić bez obciążenia do 3000obr/min

Szkoda że 3 i 5 fazowe są tak ciężko dostępne za "rozsądne" pieniądze, zdażają się okazje na silniki ale sterowanie do nich do makabra, ciekawe czy cena świadczy o parametrach.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: wood carver » 20 lip 2009, 22:43

Przyda się.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”