Strona 1 z 1

Silnik krokowy i hamulec

: 21 lut 2025, 12:21
autor: tony485
Dostałem ostatnio silnik krokowy z hamulcem wraz z sterownikiem i tak się zastanawiam jak podłączyć hamulec .
Sterownik który dostałem nie ma wyjścia na hamulec i nie mogę zaprogramować wyjść które by obsłużył hamulec . Szczerze mówiąc nigdy nie miałem doczynienia z silnikiem krokowy który ma hamulec i chciałbym wiedzie jak powinien być podłączony prawidło i czy prawidłowe jest podłączenie po za sterownik silnika i w jaki sposób .

Re: Silnik krokowy i hamulec

: 21 lut 2025, 12:25
autor: drzasiek90
Co to za hamulec?
Normalnie zahamowany czy normalnie odhamowany?
Silniki zazwyczaj mają po to hamulec aby po zaniku zasilania obciążenie nie mogło silnikiem obrócić.
Wtedy silnik jest normalnie zahamowany - czyli aby go odhamować musisz podać zasilanie na cewkę hamulca.
Jeśli sterownik silnika nie ma sterowania hamulcem, możesz zwyczajnie dorobić takie sterowanie na tranzystorze lub przekaźniku i podłączyć się pod sygnał enable sterownika.
Czyli w momencie, gdy kontroler nadrzędny sterujący uruchomi silnik krokowy (czyli poda sygnał enable na sterownik) to wtedy włącza się tranzystor czy przekaźnik który podaje zasilanie na hamulec.
Tyle można powiedzieć w ciemno - bo nie podałeś co to za silnik, co to za sterowanie, jaki rodzaj hamulca i do czego chcesz go użyć, a moja szklana kula coś się popsuła.

Re: Silnik krokowy i hamulec

: 21 lut 2025, 13:07
autor: tony485
Silnik Nema34 12.5 hamulec normalnie zahamowany
sterownik HBS860H
Chwilowe bez przeznaczenie

Re: Silnik krokowy i hamulec

: 21 lut 2025, 13:23
autor: drzasiek90
Noto w takim razie nie wiem co doradzić, skoro silnik idzie na półkę.
Na półce nie musisz obsługiwać hamulca :)
Natomiast jeśli chodzi o użycie w jakiejś maszynie, noto już zależy do czego będzie użyty.
Ale aby kręcić, trzeba hamulec odhamować a więc podać zasilanie na cewkę.

Re: Silnik krokowy i hamulec

: 21 lut 2025, 13:40
autor: tony485
Dzięki

Re: Silnik krokowy i hamulec

: 21 lut 2025, 17:26
autor: tuxcnc
tony485 pisze:
21 lut 2025, 13:07
Silnik Nema34 12.5 hamulec normalnie zahamowany
Zwykle hamulec jest na 24V (ale sprawdź).
Prądu dużo nie pobiera i od biedy można go załączyć na stałe.
Tak ogólnie, to taki hamulec ma czas zadziałania (przekaźnik też), co może, ale nie musi, powodować problemy.